• Krátkometrážní

Leaving Neverland (2019)

Přemýšlím, kde začít. Výpovědi obou mužů jsou upřímné a nejspíše rozumím, jak těžké je s takovou informací vyjít na povrch, do světa, kde si většina lidí maximálně přečte obálku novin a odsoudí je bez snahy pochopení. Mě osobně již "ikona" Jacksona tolik nezasáhla, jelikož v době jeho smrti mi bylo teprve 9 let. Ovšem myslím si, že je dobře, že tyto příběhy vyšly do povědomí, i když až po dlouhé době. Jestli si z dokumentu něco odnáším, tak to, že "tajemství nás zabíjí, čím déle jej skrýváme, tím je to horší → čas nehojí, ale drásá → svěřit se o takových intimních věcech v pubertě je nesmírně náročné, ale držet je v sobě a najít odvahu k promluvě až v pozdější dospělosti je opravdu zničující. Psychické problémy se někde projevit musí." Co se týče samotného Jacksona, v 1. pol. 1. části ještě vyznívá celkem nevinně, ovšem jakmile se dozvídáme, že nevyužíval jednoho chlapce, ale hned početnou řadu, při ztrátě zájmu je jednoduše odkopl a ještě tímto chováním rozvrátil osudy nejen těchto chlapců, ale celých rodin a všech jejich blízkých... hrůzné, neomluvitelné, odporné... K technické stránce dokumentu, za mě hodně nepovedená forma: 1) ztrácela jsem se v ději, kdy mluví, který z mužů, když je autoři občas bez většího upozornění přestřihli přes sebe 2) prostřihy na dronové záběry jsou stále stále stejné, po 4h vás to opravdu přestane bavit 3) jak tady již někdo zmiňoval, celý dokument je sestříhán tak, aby gradoval - to je sice pochopitelné, ale v případě těchto výpovědí to jen zbytečně dodává na nedůvěryhodnosti celého poselství. Na konci 1. části třeba dochází k tomu, že oba mluvčí vlastně zopakují hned po sobě to samé, jen ze svého pohledu... Mnohem lepší by bylo si příběhy vyslechnout jako celek. X Na druhou stranu oceňuji, že délka 4h má svůj důvod a možná právě proto se divák lépe naváže na všechny aktéry příběhu a ve výsledku vlastně rozumí všem stranám. Smutné je, že každý na těchto událostech má svou vinu (rodiče, samotné oběti, Jackson, média, sourozenci...), není tu hodných a zlých, pouze těch, kteří se na tom vždy jistou mírou podíleli.

Brexit (2019) (TV film)

Cambridge Analytica - opět v akci. Válka s daty, vzrůstající populismus a manipulace, podporování osobních bublin díky cíleným reklamám. To je realita dnešního světa. Film samotný mě nedostal natolik jako jeho poselství, že svět se vyvíjí a nemáme jiné možnosti než jít s ním, pokud se tedy nechceme nechat ovládat jinými. Kritické myšlení, otevřenost diskuzím ve vzdělávání a kritické myšlení ještě jednou.

22. července (2018)

3 hvězdy, ale za příběh 5. Mrazí z té psychopatické chladnosti, ale síla survivors je úžasná.

Popelka (2015)

Sympatičtí hlavní představitelé, body přidávám za laskovost. :) Ovšem celkově mě pohádka příliš nenadchla (arogantní víla kmotřička tomu moc nepřidala). VFX byly bohužel také jasně rozpoznatelné.

Kung Fu Panda 3 (2016)

Stále stejné vtipy, stále stejné reakce Poa - už to prostě není tak vtipné, humor je na sílu a příběh také slabší.

Ten, kdo stojí v koutě (2012)

Zajímavý scénář, Emma Watson pěkný výkon, ovšem hlavní hrdina i přes jeho situaci nepůsobí moc sympaticky, což platí i o představiteli Patricka.

Teroristka (2019)

Zpočátku film vůbec nepůsobí česky. Příběh i prostředí je takové neobvyklé a originální, ovšem jakmile se děj rozjede, je jasné, že něco tak absurdního, balancujícího mezi trapností a genialitou, prostě z Čech rozhodně pochází. Musím přiznat, že občas jsou vtipy vložené hodně na sílu a jejich frekvence je až příliš častá, ovšem i tak si z kina odnáším spoustu trefných hlášek. Výběr herců skvělý, jak paní Janžurová, tak Liška, Holubová, Leinweberová... každý perfektně ztvárňuje roli svého stereotypu. Druhá polovina filmu se neskutečně strhává v jedno obrovské WTF představení, při kterém se autorům podařilo nejen zparodovat několik filmových žánrů (western, kriminálky, kameňáky...), ale hlavně přijít hned s několika AHA momenty naráz. Ještě jsem nezažila, že by se celé kino opravdu upřímně smálo, ať už se jednalo o chytřejší či jednodušší humor. Také podtitulková scéna s narážkou na Babiše a zkaženost systému je dost aktuální. Po shlédnutí jsem přemýšlela, proč paní Janžurová vlastně šla do filmu o zbraních, jenže právě o ty zbraně vlastně primárně nešlo - "paní učitelka", jak jí všichni oslovují, totiž představovala hlavně spravedlnost a poctivost. Jenom závěr snímku celý příběh trošku zamotal a vyplývá z něj, že nic se se systémem vlastně změnit nedá, že vše se bude točit stále dokola - škoda, trošku povzbudivější konec by byl hodnotnější. Srhnuto podtrženo, divák, který děj bere s nadsázkou, ale dokáže rozeznat satiru na aktuální problémy, si film užije a ještě se opravdu dosyta zasměje. Ovšem pro lidi, kteří ve filmu nadsázku nevidí, je motiv zbraní možná až moc přehnaný a potenciálně tak film může vyznít přesně opačně, než autoři zamýšleli. Zkrátka se zbraněmi bych v současnosti byla opravdu opatrnější. (Ještě musím vypíchnout trailer, který se konečně řadí k těm, které nevyzradí všechen důležitý obsah.)

Black Mirror: Bandersnatch (2018)

Skvěle promyšlený koncept, ale samotný příběh je na můj vkus až příliš nechutně drastický (některé scény), proto nemůžu hodnot výše.

Dobrý Will Hunting (1997)

Scénář je nadčasový: nadaný člověk, spoustu lidí by jej hned poslalo na prestižní školu, pracovat pro tajné služby..., ale on nechce. Jemu stačí obyčejná manuální práce o vysedávání v baru s přáteli. Otázkou je PROČ to tak dělá? Protože se sám bojí z jistoty vystoupit, nevěří lidem kolem sebe. Sebetalentovanější člověk není šťastnější než obyčejný smrtelník, pokud neví kam chce směřovat a nemá kolem sebe svou soulmate. "What are you scared of?" - Leave it. + Skvěle vykreslená psychologie všech postav včetně motivů jejich chování.