• Krátkometrážní

Grandhotel Budapešť (2014)

Taková skoro až moderní groteska. Nebýt pár nechutných momentů, dala bych snad i 5*. Brilantní středová kompozice a jednoduchá avšak neokoukaná práce s kamerou a prostředím - vše je až strojeně přesné, auta zastaví ideálně do kompozice... Celé to působí až kresleně pohádkově, plošná řešení tomu dopomáhají. Zrychlené záběry, postavy neustále někam pospíchají, což podrhuje i hudba. Děj se dotýká i historických dějin (narážka na hraniční kontroly, nadvládu německých SS znázorněno jako ZZ). Taková absurdní šílenost zabalená v líbivém kabátu navíc se skvělou britskou angličtinou. Něco, co tu ještě nebylo.

Všichni dobří rodáci (1968)

Některé záběry kameramansky pěkné, to ano (i když horizont pole s koňmi je vždy umělecky vděčný). Příběh jsem nejdříve moc nechápala, poté jsem se chytla a zjistila, že z úvodní až propagandistické písně se dostáváme k postupnému "vymícení" všech "dobrých rodáků", kteří postupně jeden po druhém na něco nebo kvůli něčemu umírají. Celé je to vystavěné na událostech poválečných let, kdy k moci nastupoval komunismus a jak tyto velké dějiny ovlivnily i lidi na malé vesnici.

Naděje umírá po poledni (2019) (studentský film)

Skoky ve střihu, rozlítané nehezké barvy (pleťovky atd.), příběh takový nijaký. Ale nápad na prostředí slam poetry zajímavý.

Emoji ve filmu (2017)

Nic moc. Originální prostředí a narážky na různé aplikace, ale příběh slabý.

Lost Highway (1997)

Zlatý Občan Kane. Tohle ač modernější je opravdu nechutné, celkem zdlouhavé. Ponurá atmosféra. A i ta krev, která je všude, působí hrozně uměle. Ohledně smyslu: jsou názory, že film prostě smysl ani nemá, já bych jej asi poskládala takto: Mladý ON se zamiloval do ženy, zabil párty člověka a utekl se ženou, kde začal nový život jako starý ON. Postupně se vrací jeho schizofrenie (to, že na sebe on sám zvoní je v jeho hlavě). Ženu zabije a jde do vězení, kde jeho schýza vrcholí. Konec. Film samotný mi celkem připomíná Zmizelou (Gone Girl). Nesmím zapomenout zmínit, že jako hudební podkres byli využiti Rammstein - to celou atmosféru ještě více zpodivnělo. EDIT: Ofiko to má být tak, že Muž opravu zabil svou ženu a je odsouzen ke smrti na el. křesle. V moment, kdy na něm sedí vidíme modrý záblesk → od tohoto momentu pokračuje mužova představivost (až do konce filmu). On sám je představen jako mladík, který je narozdíl od reality sexuálně schopný, místo manželky si vysní její blonďatou atraktivnější verzi. Postavy pak představují Freudovské ego, id a super ego (mladík Pete, creepy man a Mr. Eddy. V moment, kdy blondýna prohlásí: "You'll never have me." se z Peta opět stává realný muž, který si to celé vysnívá. Zabije s idem super ego a poté odjíždí po highway pryč před policií. V ten moment se objeví modré světlo a muž za volantem začne šílet → spuštění elektrického křesla ve věznici. Konec.

Občan Kane (1941)

Myslela jsem si, že půjde jen o další "povinný" film na dějiny, ale mýlila jsem se. Příběh o mocném muži, který byl i přes veškerý majetek opuštěný a sám. Zesobečtěl. Film využívá flashbacků - děj začíná pohřbem / smrtí Kanea a jeho posledními slovy. Poté se celou dobu snažíme zjistit, skrze novináře, význam těchto slov před smrtí: "rosebud" (poupě). Pátrači vyzpovídávají různé osoby a my se skrze jejich vyprávění dozvídáme o Kaneovi / minulosti více a z různých pohledů. Nakonec postavy smysl slova nezjistí. Zjistí to pouze divák a to na samotném konci filmu (sáňky v ohni, sáňky, kterými Kane jako dítě udeřil svého budoucího pěstouna, který ho přišel vytáhnout z chudé rodiny). Příznávám, že jsem u filmu asi 4x usnula a musela tak několik pasáží sledovat opakovaně, ale to bylo zapříčiněno spíše mou únavou než filmem samotným. Naopak čistý střih bez prolínaček, ne jak u Hitchcocka, moderní nelineární vyprávění, motiv magnáta připomínající filmy např.: Děkujeme, že kouříte nebo The Big Short a scénář založen na hlubších významech a věcech k zamyšlení → lhaní v novinách, protože to přitáhne lidi. Konec spjatý se začátkem: rosebud, sáňky do týpka → zlomový bod bylo dětství, odkaz poupěte na sáňkách. Podobně vybudovaný koncept jako u Pulp Fiction: začínající přestřelka, poté svatá kulka → nezabiju lidi v přestřelce + flashbacky. Také je zajímavé některé řešení záběrů: kamera pod úrovní podlahy kvůli extrémnímu podhledu na herce, stín postavy zakryje herečku, protože ona v tu chvíli je postavením zcela nízko... Normálně bych dala asi čtyři hvězdy, ale s přihlédnutím na rok výroby (1941!) jej musím opravdu pozvednout. Mnohé dnešní filmy nedosahují takových vyprávěcích kvalit.

Gympl (2007)

Strašně přitažené za vlasy, divadelní, sprosté. Výrazově přehnaný postsynchron v celém filmu vůbec nesedí. Plusem je jen reálné prostředí gymplu (reálná látka, někteří učitelé a pár hlášek).

Samotáři (2000)

Totálně ujeté, absurdní. Trošku jsem se ztrácela v ději kvůli mnoha liniím. Linie děleny zatmívačkami, pěkná kamera, dynamické a atmosférické záběry, hra s barvami ve stylu Amélie z Montmartru... celkově velmi zvláštní film působící uměle, nemá asi žádné hlavni poselství, jen ukazuje různé typy lidí, kteří jsou, i přes svou snahu o nalezení partnera, samotáři, ať už ženatý otec psychopat, zaletný nemožný syn, zhulenec... každá postava má nějakou svou úchylku. Nejvíce absurdní scéna je večeře "běžné" české rodiny, která je filmována japonskými turisty a také rodina psychopata, kde holčičky dvojčátka jsou přesné kopie matky. Prostě úlet. A k tomu ještě mimozemšťani s UFO a Makedonka.. nevím, co si o filmu vlastně myslet, ale svým způsobem mě fascinuje. Mystický český počin, 2000. Plus hudba skvěle se hodící (hymna, novostvětská, vltava... klasiky vážné hudby dodávají na mystičnosti).

Zlatý podraz (2018)

Zklamání. Spoustu prostřihů, které nechápu či mi nedávaly smysl viz. míč jede jedním směrem, ostrý střih a jede úplně jinam. Herecké výkony špatně uvěřitelné, především kapitán týmu. Dialogy těžkopádné a nehodící se k době. Koncovky stylu "dobrej" mě v určitých situacích táhly za uši. Přitom příběh o basketbalistech by mohl být skvělý, ale zpracování selhalo. Film postrádá jakékoli emoce, je šíleně herecky umělý a plochý. Výhra na mistrovství Evropy? Pár příher, pár košů, pohár, aha no, zpět v Československu... Samotný basketbal také nepůsobil věrohodně. Chápu, že dříve to možná až zas tak rychlý sport nebyl, ale na mě jako bývalou hráčku prostě působí až moc pomale a klidně. Jediné, co mě ve filmu potěšilo, je naše boleslavská sokolovna, kde jsem strávila tělocviky během 8 let na gymplu. MB soud se také mihl. Ale tím bohužel pozitiva končí. Tento film je ukázkou, že pouze hezké světelné atmosféry film bez pečlivého režijního vedení nezachrání.

8. míle (2002)

Celkem příjemný film. Skvěle emotivní hudba. Eminem je dobrý herec. Děj je jednodušší (jde jen o rap battle soutěž), ale pro vykreslení amerického černošského prostředí to stačilo. Alespoň mám teď motivaci si poslechnout pár songů od Eminema.