• Krátkometrážní

Ten, kdo stojí v koutě (2012)

Zajímavý scénář, Emma Watson pěkný výkon, ovšem hlavní hrdina i přes jeho situaci nepůsobí moc sympaticky, což platí i o představiteli Patricka.

Teroristka (2019)

Zpočátku film vůbec nepůsobí česky. Příběh i prostředí je takové neobvyklé a originální, ovšem jakmile se děj rozjede, je jasné, že něco tak absurdního, balancujícího mezi trapností a genialitou, prostě z Čech rozhodně pochází. Musím přiznat, že občas jsou vtipy vložené hodně na sílu a jejich frekvence je až příliš častá, ovšem i tak si z kina odnáším spoustu trefných hlášek. Výběr herců skvělý, jak paní Janžurová, tak Liška, Holubová, Leinweberová... každý perfektně ztvárňuje roli svého stereotypu. Druhá polovina filmu se neskutečně strhává v jedno obrovské WTF představení, při kterém se autorům podařilo nejen zparodovat několik filmových žánrů (western, kriminálky, kameňáky...), ale hlavně přijít hned s několika AHA momenty naráz. Ještě jsem nezažila, že by se celé kino opravdu upřímně smálo, ať už se jednalo o chytřejší či jednodušší humor. Také podtitulková scéna s narážkou na Babiše a zkaženost systému je dost aktuální. Po shlédnutí jsem přemýšlela, proč paní Janžurová vlastně šla do filmu o zbraních, jenže právě o ty zbraně vlastně primárně nešlo - "paní učitelka", jak jí všichni oslovují, totiž představovala hlavně spravedlnost a poctivost. Jenom závěr snímku celý příběh trošku zamotal a vyplývá z něj, že nic se se systémem vlastně změnit nedá, že vše se bude točit stále dokola - škoda, trošku povzbudivější konec by byl hodnotnější. Srhnuto podtrženo, divák, který děj bere s nadsázkou, ale dokáže rozeznat satiru na aktuální problémy, si film užije a ještě se opravdu dosyta zasměje. Ovšem pro lidi, kteří ve filmu nadsázku nevidí, je motiv zbraní možná až moc přehnaný a potenciálně tak film může vyznít přesně opačně, než autoři zamýšleli. Zkrátka se zbraněmi bych v současnosti byla opravdu opatrnější. (Ještě musím vypíchnout trailer, který se konečně řadí k těm, které nevyzradí všechen důležitý obsah.)

Black Mirror: Bandersnatch (2018)

Skvěle promyšlený koncept, ale samotný příběh je na můj vkus až příliš nechutně drastický (některé scény), proto nemůžu hodnot výše.

Dobrý Will Hunting (1997)

Scénář je nadčasový: nadaný člověk, spoustu lidí by jej hned poslalo na prestižní školu, pracovat pro tajné služby..., ale on nechce. Jemu stačí obyčejná manuální práce o vysedávání v baru s přáteli. Otázkou je PROČ to tak dělá? Protože se sám bojí z jistoty vystoupit, nevěří lidem kolem sebe. Sebetalentovanější člověk není šťastnější než obyčejný smrtelník, pokud neví kam chce směřovat a nemá kolem sebe svou soulmate. "What are you scared of?" - Leave it. + Skvěle vykreslená psychologie všech postav včetně motivů jejich chování.

Pepa (2018)

Český nihilismus. Vše kolem se kazí a "chudák" Pepa s tím "nemůže" nic dělat. Průměrnost nade vše. Byl dobrák, ale všichni okolo ho jen využívali... neschopnost změny sama sebe. To, co mě zklamalo na filmu asi nejvíce je to, že z poselství filmu plyne: Žijete průměrný život? Stěžujete si, ale nedaří se vám nic změnit (i když se o to vlastně ani pořádně nesnažíte)? No, smiřte se s tím, NIC S TÍM NEUDĚLÁTE... možná tak v příštím životě. - WOW, tak přesně na taková poselství Češi sice slyší, ale rozhodně to není to, co bychom lidem měli uměním filmu předávat... Každý přece může žít aktivní a šťastný život, je to věc volby. "Ať věříte, že váš život bude nešťastný nebo plný štěstí, v obou případech máte pravdu."

Řehtačky (2013) (studentský film)

Nápad hezký, i když zuby byly až moc drastické. Kamera místy fajn a jinde působí jak z mobilu (záběr na pumpu). Celkově by chtěly všechny složky ještě dotáhnout - pohádka je jeden z nejtěžších žánrů.

Good bye, Lenin! (2003)

Zajímavý nápad - probudit se do jiného režimu. A také důležitá myšlenka, že pravda je sice drsná, ale lepší, než celý svůj život podřídit lži.

Schindlerův seznam (1993)

Snad nejsyrovější a nejvěrnější zpracování tématu Holocaust. Děj je vyprávěn z pohledu podnikatele, takže židovské osudy jsou vykreslovány opravdu drsně. Postupně však Schindler měkne a začíná si uvědomovat vážnost situace a hodnotu lidského života. S tímto zvratem se celý film obrací k lepšímu.