Osvícení (1980)

Jack Nicholson je bezchybný a jeho výkon tento film posúva bez debaty na vyššiu úroveň. Bohužiaľ, okrem neho je The Shining prevažne nezáživnou nudnou záležitosťou, bez napätia, kde čas pri pozeraní plynie veľmi pomaly. V ostatných Kubrickových filmoch mi to až tak nevadilo, ale v tomto to je za mňa naozaj výrazný nedostatok. Ako bonus, príbeh príliš inteligentný nie je a nedáva moc zmysel ani po prečítaní vysvetlujúcich článkov. Tie vlažné recenzie v čase vydania filmu sa docela trafili :)

Kocour v botách: Poslední přání (2022)

Fajn animák so zaujímavým mixom animovaných štýlov. Príbeh ale nie je prevratný a nenachádza sa v ňom nič moc prelomové. Na jedno pozretie stačí.

Menu (2022)

Fajn jednohubka, ktorú o hviezdičku pozdvihol veľmi zábavný výkon Nicholas Houlta. O 2 dni ale zabudnem o čom to bolo.

Ctihodný občan (2009)

Neskutočne zábavný (a hlúpy) béčkový film. Hlavnému antihrdinovi sa nedá nefandiť a Gerard Butler v tej najlepšej forme púšťa jednu hlášku za druhou.

Old Boy (2003)

Jednoduchý príbeh podaný zbytočne komplikovane, miestami nezrozumiteľne. Emocionálne pasáže, ktoré by mali v inom podaní tak veľký potenciál, ma nechávali úplne chladným.

Avatar: The Way of Water (2022)

Veľmi obstojné pokračovanie aj keď isté čaro prvého filmu už nenapodobí. Ľudských hercov je ešte menej ako v predošlom filme, takže už sa z toho fakt stáva animák, z ktorého diváka vytrháva hlavne ľudská postava Spidera, ktorú som mal docela rád. Škoda len, že hercove schopnosti sú miestami na úrovni hercov z Disney Channel. Film je krásne premyslený (bodaj by nie po 13 rokoch) a je v ňom veľmi veľa peknej symboliky a príbehových vyústení. Cameron dokonca miestami takmer až dojme a ocenil som, že záver bol relatívne komorný a akcia prehľadná. Nabudúce by to chcelo trošku skrátiť stopáž, priniesť zas nejaké ľudské postavy a upustiť od rodinných patálií, keďže slovo "family" bolo použité viackrát ako v Fast and Furious filmoch.

Avatar (2009)

Extended verzia: Výborný výlet na planétu Pandora. Film som videl myslím prvý krát od premiéry v roku 2009 a síce už to vizuálne až tak neohúrilo, stále ide o revolučný experiment, pri ktorého pozeraní má človek pocit, že sa nachádza priamo na domovskej planéte obyvateľsta Na'vi. Vizuál a veľkoleposť je úchvatná a film je skoro až škoda pozerať doma na TV. Čo filmu schádza, je sympatickejší hlavný hrdina, rýchlejšie tempo v strede filmu a na pomery tejto filmovej udalosti aj viac zapametateľný soundtrack. Taktiež som sa pristihol, že ma tá mytológia absolútne nezaujímala a pri nadhadzovaní rôznych cudzích názvov počas filmu som mierne prevracal oči. Všetko ale Cameron vynahradí epickým finále s naozaj hrozivým záporákom Stephena Langa, ktorý je skutočne nezastaviteľný psychopat. Po 13 rokoch sa Cameron konečne dopracoval k dvojke, tak som zvedavý či zdvihne latku oproti prvému dielu.

Zkouška umění (2022)

To je AVU naozaj taký bizár ako to dokument vykresľuje? Cez učiteľov, žiakov, až po vrátničku je to jedna veľká absurdná jazda. Zároveň ale trošku smutná realizácia toho ako asi v praxi vyzerá vážená univerzita. Tému, ktorú film spracoval by som si rád pozrel ako reality show, kde by ľudia mohli fandiť svojim favoritom s ich zábavnými pokusmi dostať sa na výtvarnú školu. Myslím, že panoptikum bizarných postavičiek by táto reality show obsahovala násobne viac ako ľubovoľný počin z rovnakého žánru :)

Barbar (2022)

Veľmi podarený a nápaditý horor plný režisérskych nápadov. Síce je príbeh minimalistický a veľa udalostí necháva na predstavivosti diváka, nachádza sa vo filme aj docela zaujímava "mytológia" domu a postáv v ňom bývajúcich. Námet by sa dal natočiť aj totálne rutinérsky a bol by z toho ďalší z radu nezaujímavých hororov, takže režiséra treba za spracovanie pochváliť. Herci sú presný, atmosféra je precízna a film má aj kopu komediálnych momentov, aj keď je možné, že sú komediálne nechtiac. Barbarian sa však nevyhne lobotomistkickým konaniam niektorých postáv a lacných zvukových lakačiek, takže za 5 hviezd to byť nemôže. V rámci žánru ale ide snáď o film roku.