Zelená kniha (2018)

Perfektný pohodový film. Nádherne vykreslené USA zo začiatku 60. rokov, road tripový námet, pekný a dojemnný príbeh a hlavne Viggo Mortensen, ktorý podal špičkový herecký výkon, v ktorom som mu veril každé slovo.

Zelená míle (1999)

Nádherný, dojemný, nikam sa neponáhľajúci film, skutočná tvorčia vízia zo starej školy. Výborné postavy, ktoré sú aj výborne zahrané, na čele s Percym čo je jedna z najzlejšich postáv vôbec.

Země nomádů (2020)

Film bez príbehu a zápletky, len zmes pekných na seba nenadvezujúcich obrázkov zo zaujímavého prostredia. Palec hore za väčšinu hercov, ktorí hercami neboli, nebolo to vôbec poznať. Za to naopak si bohužiaľ nemyslím, že by Frances McDormand predviedla Oscarový výkon, hrala v podstate samu seba, tak ako väčšinou.

Z for Zachariah (2015)

Vynikajúci minimalistický film, ktorému nie je moc čo vytknúť. Tri hlavné a jediné postavy rozohrávajú dostačujúci herecký koncert na to, aby to diváka udržalo v pozore. Bál som sa, že film podobne ako The Road skĺzne do repetetívnosti a začne nudiť. Našťastie nič také nenastane a keď už sa k tomu schyľuje príde na scénu Chris Pine, ktorý by sám so svojou charizmou bez problémov utiahol film do konca. Zamrzí jedine koniec, ktorý vyšumí do stratena, ale aj ten má svoje čaro. Musím sa priznať, že tunajšie hodnotenie je pre mňa veľká záhada.

Zimní prázdniny (2023)

Typický feel good filmík s dramatickými vložkami. Ničím nevybočuje z priemeru a trochu sa na môj vkus tiahol. Herci boli fajn ale oscarové nominácie by som za toto nerozdával. Dominic Sessa bol ale ako debutant skvelý a myslím, že o ňom ešte budeme počuť.

Zítřek nikdy neumírá (1997)

Druhá Brosnanovka nemá narozdiel od predchodcu stupídny scenár ako z céčkového filmu, ale už iba stupídny scenár ako z béčkového. Ešte k tomu je to miestami tak trápne až je to smiešne, čo je v podstate plus. A síce akcia je vyložený priemer a bond girls sú znova k ničomu, ale na druhej strane Brosnan mi prišiel v oveľa lepšej forme a vidieť, že sa v postave Bonda od predošlého filmu viac udomácnil. Som zvedavý kam sa jeho Bond posunie v ďalšom zabudnutia hodnom filme o záchrane celého sveta.

Zkouška umění (2022)

To je AVU naozaj taký bizár ako to dokument vykresľuje? Cez učiteľov, žiakov, až po vrátničku je to jedna veľká absurdná jazda. Zároveň ale trošku smutná realizácia toho ako asi v praxi vyzerá vážená univerzita. Tému, ktorú film spracoval by som si rád pozrel ako reality show, kde by ľudia mohli fandiť svojim favoritom s ich zábavnými pokusmi dostať sa na výtvarnú školu. Myslím, že panoptikum bizarných postavičiek by táto reality show obsahovala násobne viac ako ľubovoľný počin z rovnakého žánru :)

Zlaté oko (1995)

Stupídny scenár na úrovni céčkového filmu vo všednom prevedení. Palec hore jedine za naháňačku s tankom a sympatických hercov.

Zombieland (2009)

Vo filme sa nachádza značné množstvo kvalitných gagov, ale celé je to také nijaké. Nič sa tam nedeje, prvá časť filmu sa odohráva v podstate v aute a na konci pravdaže musí prísť klasická sladká klišé omáčka.

Zombieland: Rána jistoty (2019)

Je to o kúsok lepšie ako prvý diel a má to vtipnú postavu Zoey Deutch. Aj tento krát je vo filme veľa podarených gagov ale celé sa to utápa v totálne lacnom vizuálne a miestami to doslova pôsobí ako lepšie homemade video. Kdejaká indie blbina ma niekoľko násobne kvalitnejšie vyzerajúcu produkciu a celkové spracovanie (gag s Pisou (mimochodom dosť trápny) ako keby vyšiel vizuálne z lacnejšieho filmu zo začiatku tisícročia, resp. z novších dielov filmových Resident Evil, ale to je len taká čerešnička na torte). Ako inak ale docela fajn jednohubka, ktorú už nikdy viac neuvidím.