Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Drama
  • Pohádka
  • Animovaný

Jezerní královna (1998)

Jedna z mých oblíbených pohádek. Moc mě baví ta temná atmosféra, nechybí tu napětí ani zajímavý příběh. Hlavní dvojice je sympatická a má mezi sebou potřebnou chemii. Ivana Chýlková tady herecky exceluje, je vidět jak si roli jezerní potvory užívá. Zaujal mě tu i vtipný a trochu poťouchlý Jan Hrušínský a záporák Rudovous Miroslava Táborského. K tomu všemu nám film nabídne i překrásnou hudbu, povedené kostýmy a snovou výpravu.

Z pekla štěstí 2 (2001)

No jo, Sedmimílové boty, zlatá rybka a Karel Gott, to jsou přesně ty tři věci, co prvnímu dílu chyběly. Jinak je to vlastně skoro stejné, snad jen že Sabina Laurinová o trochu víc ječí, draci jsou tu dva a taky konečně vidíme peklo, ze kterýho má pocházet to štěstí. Navrch nám přibylo ještě pár písní, bez těch by se to samozřejmě neobešlo. Herecky mě tu baví snad jen Dana Morávková, která se v té své potvoře Doře mohla konečně pořádně vyřádit.

Z pekla štěstí (1999)

V dětství jsem ji měla ráda, ale zpětně si uvědomuju, že tohle je asi nejvíc překombinovaná pohádka, co jsem kdy viděla. Je v ní námětů tak na tři další, ale tady se to všecko splácalo do jednoho filmu a nepřidává tomu ani ta příšerně dlouhá stopáž. Žádný motiv tu není zrovna originální (závistivá sestra, rozmazlená princezna, kouzelné předměty, drak...). Celý film je postavený na tom, že Honza má štěstí díky přátelství s čerty, které ale potká tak na pět minut a pak už se tyhle postavy vůbec neukážou. Potom už se jen objevují další a další a děj se nesmyslně prodlužuje. Prostě moc motivů. Vyzdvihnout se dá pěkný výběr lokalit, ucházející hudba a obsazení hereckých hvězd (Brzobohatý, Zázvorková, Brabec, Dvorská), které ovšem moc prostoru nedostaly. Jedno ale upřít nemůžu, a sice že tohle je snad jediná pohádka, kde lid svrhne neoblíbeného panovníka a demokraticky si zvolí krále nového, to je rarita.

plakát

O bílé paní (2008) (TV film)

Příjemná televizní pohádka, jiná než všechny ostatní. Skvělé herecké obsazení, všichni se tu ve svých rolích vyžívají a vtipem se nešetří. Ani písničky tu nejsou na škodu. Jediné, co mi fakt vadí, jsou ty příšerné animace mezi jednotlivými scénami, bez nich by se to určitě obešlo.

Sedmero krkavců (2015)

Pokaždé mě to znovu až dojímá, jak je tahle pohádka krásná. Od špičkové výpravy, přes krásné kostýmy, až po výbornou hudbu. Hrozně mě tu baví obsazení, hlavně princové, okouzlující čarodějka Zuzany Bydžovské a skutečně zlá a lstivá královna Sabiny Remundové. Ovšem absolutní špička je tady Martha Issová, která se role Bohdanky zhostila na jedničku. Ani nemusí mluvit, její gesta a grimasy řeknou všechno. U závěrečných slov vypravěče až mrazí. Takhle bych tu tenhle film mohla opěvovat ještě dlouho, ale jediné podstatné je, že se tahle pohádka prostě zatraceně povedla!

plakát

Tajemství Lesní země (2006) (TV film)

Vcelku podprůměrná pohádka, která nám ovšem nabídne slušné herecké obsazení a líbivé lokace. Škoda, že to jsou asi všechny klady. Námět nebyl špatný, zato hodně špatně uchopený. Přitom by třeba stačilo, kdyby hlavní záporák byl opravdu zlý a vykašlal se na trapné tanečky, kdyby se některé postavy tak otravně nepitvořily a kdyby mezi ústředními postavami byla alespoň nějaká chemie. Hudba neurazí ani nenadchne, co byl ale vážně děs, je kamera a střih.

Nádherné bytosti (2013)

Tak tohle fakt není můj šálek čaje. Čekala jsem nějakou klasickou oddechovou fantasy teen romantiku a i přesto jsem byla zklamaná. Děj se v podstatě skládá z random scének, které divákům tvůrci buď vůbec nevysvětlí, nebo se k tomu dostanou až na konci filmu. Zápletka vlastně celou dobu není vůbec jasná, záporné postavy se objevují náhodně bez předchozího uvedení a vlastně je ani jejich motivaci k tomu, co dělají, nestihneme ani pořádně poznat. Hlavní postavy byly nesympatické a jejich chování  dost nelogické. Celý film působí, jako by se tvůrci nemohli rozhodnout, jestli se příběh má odehrávat v současnosti nebo v padesátých letech. Tak totiž působí kostýmy, auta, interiéry domů, chování i fanatická pobožnost postav (což je mimochodem jedna z nejotravnějších věcí v tomhle dílku). Na druhou stranu spolu postavy mluví o googlu, z čehož teda máme asi usoudit, že jde o současnost, což je ale dost těžko uvěřitelné. Nenadchnul mě bohužel ani soundtrack, který spousta lidí vychvaluje. Za mě ztráta času, bohužel.

plakát

Půlnoční mše (2021) (seriál)

Tak tohle už znovu ne. Neskutečně nudná změť náboženských nesmyslů, která nemá hlavu ani patu a neustále klade další a další otázky, aniž by poskytla nějakou odpověď. Ze začátku se sice seriál jeví i docela zajímavě a říkáte si, že má nejspíš jen pomalý rozjezd, ale jste na omylu. Zhruba u třetího dílu se celý příběh otočí o sto osmdesát stupňů a vy se sami sebe ptáte, co to sakra sledujete a proč si vědomě ubližujete. Postavy jednají naprosto nelogicky, neustále se odvolávají k bohu a vedou úmorně dlouhé filozofické debaty o životě a smrti. Korunu tomu nasazuje postava Beverly, které byste nejradši jednu natáhli hned v první minutě, co se objeví. Daleko větší smysl, než příběh tak nesmyslně zamotat, by dávalo rozvinout například příběh Rileyho, který se ze začátku mylně jeví jako hlavní postava celé téhle na hlavu postavené frašky. Každopádně jestli vás k tomuhle dílku přivedl seriál Dům na kopci a máte podobně vysoká očekávání, budete nejspíš zklamaní.

plakát

O léčivé vodě (2020) (TV film)

Tak tady se to opět nepovedlo, stejně jako v loňském roce. Pohádka se šíleně táhla a nějaký dějový zvrat přišel až téměř na samotném konci. Postavy dost nezajímavé, snad až na Zuzanu Kanócz, které se krutá ale krásná Henrieta docela povedla. V podvodní říši by si snad Linda Rybová vystačila i sama, protože její dva pomocníci (nebo o koho vlastně šlo) byli v příběhu naprosto zbyteční. Teda až na to, že úděl Petra Vaňka byl zásobovat film trapnými "vtípky", bez těch by se to zjevně neobešlo. Chování většiny postav bylo úplně nelogické- samozřejmě, že když získáte kouzelnou léčivou vodu, která zachrání život vašemu otci, jako první ji běžíte ukázat potvoře, která se vás i otce snaží zabít. Kostýmy taky nebyly zvlášť povedené (za zmínku stály jen princezniny svatební šaty), stejně tak hudba a scénář taky opět dost pokulhával. Točit každý rok novou pohádku, která bude na téhle kvalitativní úrovni, vážně postrádá smysl.

Ovládací panel