• Krátkometrážní

Zrůda (2003)

Z môjho pohľadu najzaslúženejší oscar za hlavnú ženskú rolu. Bravó Charlize! Tebe to muselo fakt dať zabrať urobiť zo seba takú špatu.

Velký sen (2011)

Zaujímavý film o rozšírení futbalu z britských ostrovov do nemeckých krajín. Výborný výkon Daniela Brühla, skutočnou čerešničkou ale boli názory na Angličanov, z ktorých mnoho sa nelíši od pravdy. Určite najviac pobavilo označenie Anglicka ako ostrova incestu. To je minimálne vhodné na zamyslenie.

Souboj Titánů (1981)

Určite jeden z najlepších veľkofilmov s tématikou gréckej mytológie. Krásna Andromeda bola skutočne krásna, chrabrý Perseus síce žiadny krásavec ale vhodný typ a všetky tie potvory a medúzy presvedčivo zobrazené. Vyzdvihol by som taktiež triky z roku 1981, ktoré sú mimoriadne pôsobivé, nenásilné a ich absolútnym vrcholom je Kraken. Túto verziu už neprekoná žiaden re-make.

The Notorious B.I.G. (2009)

Slušne prevedený životopisný film, ktorý nám dáva trochu viac informácií o tej nepochopiteľnej vojne medzi čiernymi rapermi. B.I.G. je tu zobrazený trochu viac ako dobrák, no nevadilo mi to a keďže som doteraz nemal veľa poznatkov ohľadom tohto hudobného žánru, snímok mal pre mňa aj "náučný" charakter. V každom prípade v porovnaní s dokumentárnou verziou o 2Pacovi je toto o málinko slabšie.

V moci ďábla (2005)

Napriek všeobecnému názoru sa tento film mne páčil viac ako Exorcista, s ktorým ho často porovnávajú. Správna ducharina je pre mňa tým pravým horrorom a tu tomu nič nechýbalo. Navyše okorenené veľmi zaujímavým súdnym procesom. Laure Linney právnické prostredie aj takmer po 10 rokoch od Prvotného strachu stále svedčalo.

Proroctví z temnot (2002)

Mysteriózna chuťovka a nepríjemne mrazenie na chrbáte najmä pri sledovaní osamote a v nočných hodinách. Podivné postavy na mňa pôsobili dosť strašidelne. Dojem zo spracovania na základe skutočnej udalosti tento pocit ešte znásobil. Považujem to rozhodne viac za horror ako za thriller.

Monstrum (2008)

Hororové prekvapko v podobe časovo nenáročného snímku, od ktorého som málo čakal a veľa dostal. Ukážka, že to ide lacno, s málo známymi hercami a predsa "strašidelne". Dokukumentárna atmosféra veľmi vhodne zvolená a finále vygradované ako sa patrí.

Zločinec (2008)

Väzenské prostredie je veľmi vďačné pre natočenie výnimočných thrillerov a drám. Táto pomerne málo známa kriminálka má svoje zvláštne čaro a tie správne grády. Zarastený Val Kilmer sa chopil svojej vedľajšej roly naozaj skvele.

Amores perros - Láska je kurva (2000)

Veľmi solídna mexická dráma, kde sa spájajú rôzne príbehy do jedného, to nie je nič nové. Čo tu máme navyše je ale dôveryhodnosť, ktorá pramení zo znalostí prostredia samotného režiséra. Žiť v Mexico City asi nebude pre väčšinu obyvateľov malina. A keď už hovoríme o „zatracenej láske“ dostaneme ju tu vo všetkých podobách – milenecký vzťah a manželská nevera, kainovská bratská láska, odlúčená láska k dcére, či láska k zvieratám. Okrem analýzy neutešeného sociálneho prostredia nám režisér ukazuje, aká je láska premenlivý a nepochopiteľný cit.

La cara oculta (2011)

Jedna z úplne top španielských vecí, ktoré som mal to šťastie vidieť. Famózna zápletka, na ktorej rozuzlenie nie každý divák len tak príde. Filmový zážitok par excellence a ten záver...