• Krátkometrážní

Humr (2015) odpad!

Otcovia absurdnej drámy sa obracajú v hrobe, čo dokázal zúfalý Grék vymyslieť z absurdity. A nielen vymyslieť, ešte mu aj publikum tlieska a tvári sa, že tomu rozumelo, že to bolo úžasne vtipné a nápadité. Nič z toho to nebolo. Zmes nezmyselného scenára a situácie, ktoré sú nielen absurdné, ale často zbytočne vulgárne. Otázka je, čo komu tento film priniesol? Nič, len mastný honorár pre Farrella.

Náhradníci (2000)

Málo originálne, ešte menej vtipné+ americký futbal. To nemohlo inak dopadnúť.

3096 dní: Příběh Nataschi Kampuschové (2013)

Takíto hnusní úchylovia vedia vo mne rozprúdiť krv, hlavne keď títo psychopatickí sráči nemajú ani odvahu čeliť dôsledkom a jednoducho sa zabijú. Na TV film natočené viac než dobre, očakávania naplnené, hlavná hrdinka podvýživená viac než realisticky. Pozrite si a tak správne sa naštvete.

Já, Claudius (1976) (seriál)

Skvelé herecké výkony v podaní Claudia, Caligulu, či zo ženských postáv Lívie nezmažú len malý historický prínos a nepresnosť tohto diela. Takmer tretinu seriálu vidíte v hlavnej úlohe cisára Augusta, ktorý bol len karikatúrou skutočnej historickej postavy. Sám známy ako vzdelaný, podporujúci umenie a kultúru, vzhľadom skutočne vznešený. Lenže tu na obraz prichádza obrastený nechuťák, nemorálny ako všetci okolo neho, no Augustus bol práve naopak veľmi prísnym strážcom mravnosti. Ďalším na rade je práve spomínaný Caligula. Čo máme z vynikajúceho hereckého prejavu, keď bol zasadený do nesprávnej doby? Áno, Caligula bol šialený, ale šialenstvo sa u neho prejavilo až zhruba po pár mesiacoch jeho vlády, nie od malička a ešte za vlády Tiberia. Naopak, ako nový cisár bol vo všeobecnosti prijatý s veľkým nadšením. Svoju popularitu aj zvyšoval prvotnými rozhodnutiami, vládol mierne, zväčšoval moc senátu, odmietal božské pocty i stavanie sôch. Tu to nie je vôbec ukázané. Takéto chyby robia z divákov hlupákov a nesprávne ich informujú. Daný seriál teda treba brať aj pre svoju teatrálnosť len ako paškvil skutočnej histórie.

V kruhu koruny - Jindřich V. (2012) (epizoda)

Jedno z mála veľmi vydarených interpretácií Shakespeara. Nie je to zbytočne divadelné ani lyrické. Text krásne zapadne do deja, pritom ani nevnímate, že by šlo o Shakespeara, máte pocit, že sledujete klasický historický veľkofilm. Henrich V. nebol zobrazený dokonale, je známejší viac bez brady, ako s bradou alebo briadkou. Jeho smrť v 36 rokoch bol následkom dyzentérie (teda sa takmer doslova uhnačkoval k smrti). To tu samozrejme ukázať nemohli :)

Smutná neděle - Píseň o lásce a smrti (1999)

Skutočne podivný milostný trojuholník. Tomu som síce neporozumel, ale tá pieseň je naozaj dobrá. Magická a atmosferická. Film je historicky nepresný, dokonca až fikciou. V každom prípade to ale neznižuje jeho kvalitu a naozaj sa človek zamyslí nad silou umenia, hudby ale aj literatúry, keď obdobne v minulosti Goetheho dielo Utrpenie mladého Werthera vzbudilo v Nemecku vlnu samovrážd. Mimochodom veľmi obľúbená kniha Napoleona, ktorý často s Goethem o diele pojednával, pretože sa mu nepáčil jej koniec.

Marco Polo (1982) (seriál)

O Marcovi Polovi sa toho veľa nenapísalo, nenatočilo. Kto vie prečo, možno mali na kásting príliš málo šikmookých. Preto som sa s veľkou vďakou obrátil na tento seriál. Nepopierateľne je zdrojom hodnotných informácií o jeho živote, také, o ktorých vám v škole nepovedali. Väčšinou sa totiž tento cestovateľ na hodinách dejepisu len taktne obíde s poznámkou, že bol v Číne a napísal dielo Milión, nie je na neho čas. Seriál sa podľa môjho názoru až príliš zaoberá životom u chána, hoci aj to je veľký zdroj informácií, ale je to zase na úkor Marcovej púte, kde videl a zapísal mnoho faktov a udalostí, zaujímavostí. Trochu mi vadil Marco zahraný Kenom Marshallom, v istých chvíľach tam pôsobil ako svätec, až som si kontroloval, či nepozerám náboženský program.

Dánská dívka (2015)

Veľký to maliar, ktorý sa presadil len okrajovo a vo vašich vedomiach len vďaka tomuto filmu. Pritom dokázateľne bola jeho žena uznávanejšia. Dokonca aj najznámejší maliar všetkých čias, Adolf Hitler, mal len jednú guľu a nechválil sa tým. Nedá sa povedať, že by to tento nepozerateľný anglický ksicht zahral zle. Naopak, nominácia na oscara asi spravodlivá. Ale aby som pre ňu vťahoval vtáka medzi stehná a hladkal sa v ženskom negližé, tak to nie a ani to nepovažujem za umenie. To tam kľudne mohli zobrať nejakú "speváčku" z homokabaretu a zahral(a) by to rovnako a za tisícinu honorára. Alicia Vikander dobrá, ale že by bol z nej najväčší favorit na oscara, to mi je zas divné. Azda sa ako hlavné berie účinkovanie v transgender filme a to stačí. A ešte jeden fakt, neplačte až tak veľmi, je to len podľa knihy, ktorá je plná nepresností. Sám autor povedal, že nechcel napísať knihu historicky korektnú, ale zameral sa len na vzťah Einar- Gerda. Mnoho vecí sa teda stalo inak.

Láska na druhém konci (2008)

Neskutočná hlúposť, to fakt Amerike dementi nemajú čo robiť, ak volajú kvôli každej prkotine? Alebo sú až tak zaostalí? Jediná pozerateľná tu bola Shriya Saran, inak dej horší než u Pilcherovej.

Carol (2015)

Slabé a označenie dráma si to ani nezaslúži, skôr nuda ako dramatickosť. Opäť homosexuálna téma, ktorá sa musí každoročne vo veľkom tlačiť divákovi do pozornosti. Cate Blanchett je výborná herečka a škoda, že si vybrala tak nekvalitný film. Tu jej dali toľko make-upu, že môže byť akurát nominovaná na nejakú cenu za masky. Rooney Mara nominovaná na oscara, ale za čo prosím vás?