• Krátkometrážní

Krvavý diamant (2006)

Film, v ktorom podal DiCaprio fantastický výkon, ale keby ho štúdio nominovalo za The Departed, možno by už dnes mal Oscara. Uvidíme, očakávam, že za Revenanta mu to už padne. Tento snímok je krásnym príbehom o ľudskej sebeckosti a bezohľadnosti. Zwick je nadpriemerným režisérom a od čias Glory a Legendy o vášni sa dá na neho spoľahnúť, hoci netočí tak často. Afrika je ako vždy „krásnym“ prostredím pre zobrazenie ľudského utrpenia a nespravodlivosti. Cynik v osobe Leonarda je tu „prenasledovaný“ akoby svojim svedomím v podobe Jennifer Connelly. Pekný a trochu smutný film s výraznou myšlienkou.

Kupec benátský (2004)

Al Pacino v plnej veľkosti. Žid, ktorý hrá Žida, ale úchvatným a presvedčivým spôsobom, že na to aj slová ťažko nájsť. Pacino zo svojho majstrovstva nezľavuje ani o piaď. Človek toto jednoducho musí vidieť, inak nepochopí. Jedna z mála Shakespearových divadelných hier, ktorú sa podarilo naozaj úspešne pretaviť na filmové plátno.

Poslední skotský král (2006)

Artikel tej najvyššej akosti. Jeden z najzaslúženejších mužských oscarov vôbec. Podoba s Idim Aminom nie je všetko, čo Forest do filmu dal. Perfektný výraz a gestikulácia z neho robí živého diktátora na plátne. McAvoy tiež nie je len sekundantom alebo doplnkom, dáva do toho všetko, ako je u neho zvykom. Čakajte letenku do Afriky posledných desaťročí, ktorú Západ dlhodobo prehliada. Hoci je film nakrútený podľa literárnej predlohy, vidím v ňom napriek tomu autentickosť, hoci čiastočne vo fikcii. Najmenej 300 000 mŕtvych si zaslúžilo tento film.

Fontána (2006)

Tak všetci hodnotitelia, tu máte skutočné umenie a hodnotu, filozofiu najvyššej úrovne, nie sexuálne ladené odpady. Hoci rolu vo filme odmietol aj Brad Pitt (vraj kvôli Tróji), nie je to na škodu, naopak, povedal by som, že to je práve prínosom. Takýto typ filmu by nemal lákať na osobu herca, ale svojim obsahom. Nie, netvrdím, že každý môže pochopiť podstatu diela a už vôbec nie na prvý krát. Skúste ale spolu s Aranofskym načrieť do záhadnej studne zvaná život. Nebudete ľutovať.

Zápisky o skandálu (2006)

Judi Dench tu nemusela ostať len pri nominácií na Oscara, možno si ho aj zaslúžila. Konkurencia v Kate Winslet a Predčítačovi ale bola priveľká, to treba uznať. Škoda, že film nebol ešte viac vyhrotený, pretože z toho nakoniec bola len priemerná dráma.

Předtucha (2007)

Škoda tak nízkeho hodnotenia, ale niekedy tu na tej stránke dostávaju pseudo- umelecké porno diela vysoké hodnotenia a potom klasická žánrovka je tou istou osobou zakopaná pod zem. Nemám čo kritizovať, výborne som sa bavil, očakávanie naplnené, mysteriózne i prvky horroru tam boli, kvalitná herečka, čo konkrétne teda malo chýbať páni kritici?

Disturbia (2007)

Film, kde som spoznal dnes už trochu kontroverzného Lebeoufa, Transformerov som si pozrel neskôr. Z teenagersky ladenej pohodovky sa vykľuje nakoniec vynikajúci thriller. Musí byť trochu frustrujúce byť nedobrovoľne uväznený vo svojom dome, tak čo robiť? Poďme sledovať susedov a určite atraktívnu susedku. Kto videl Okno do dvora od majstra Hitchcocka, môže si spomenúť na isté paralely, ja to ale nedávam snímku vôbec za zlé. Je to ladené inak, modernejšie a príbeh je trochu akčnejší.

Hvězdný prach (2007)

Aká to super experimentálna rozprávka, ktorá pobaví staršiu mládež i dospelých. Claire Danes si po už staršej roli modernej Júlie vyskúšala aj princeznú a veľmi obstojne. Vrcholom filmu je pre mňa , keď sa priplaví Robert de Niro na svojom vzdušnom korábe. Veľmi nápadité.

Pokání (2007)

7 nominácii na Oscara hovorí pre historicky ladenú drámu veľa. Moja obľúbenkyňa Keira predviedla svoj štandard, McAvoy je zatiaľ trocha málo docenený herec a pritom čo snímok, to veľká kvalita. Silný príbeh s viacerými časovými rovinami vôbec nepôsobí chaoticky. Niektorí diváci sa môžu trochu časom nudiť, ale odporúčam vydržať, koniec stojí za to!

Americký gangster (2007)

Úžasná mafiánska story s pánmi hercami Denzelom a Russelom, kde si aspoň Washington vyslúžil nomináciu na Zlatého Glóba. No ale povedzte mi, kto by sa zachoval ako policajt Richie Roberts (podľa mena síce bohatý, ale milión dolárov vrátiť len tak...)? Človeku sa nechce až veriť, že to je podľa skutočnosti. Vo filme môžeme nájsť akúsi paralelu medzi ním a filmami riešiacimi prohibíciu v 30. rokoch, ibaže tentokrát to vidíme v drogovom zobrazení. To, že sa režisér pustil aj do popísania rodinných pomerov drogového bossa, mu pripisujem ako bod k dobru. Naozaj výnimočne dobrá gangsterka.