• Krátkometrážní

Drogová královna (2019)

Drogová kráľovná žiaľ nie je životopis Plačkovej, čím film stráca na plastových a silikónových produktoch. Ide o celovečerné zakončenie populárneho holandského seriálu Kuplířka a v roku 2019 sa stal najsledovanejším filmom v kinách, čo len potvrdzuje, že asi tam ten výber nebol veľmi kvalitný. Ak seriál bol dobrý, tak toto sa natočilo len pre peniaze, no nápady chýbali. Hit v Holandsku, ale vo všeobecnosti trocha shit.

Zrada - Episode 5 (2024) (epizoda)

Podľa očakávania najlepšia časť, odteraz to pôjde už len mierne a niekedy prudšie dolu. Napriek tomu, že táto časť sa môže volať skôr Pravda než Zrada a prináša naozaj dobré situácie, samozrejme dobre preložené z britského originálu, tak k dokonalosti čosi chýba. Napríklad poriadna retuš toho chlapca, lebo minimálne jeho tvár by mali vyštvorčekovať, nedá sa na neho pozerať a herecký antivýkon je tak silný, že tu musela byť za ním nenormálna tlačenka, tučná obálka alebo známe meno.

22 ángeles (2016) (TV film)

María Castro je verná svojmu menu a pri pohľade na ňu sa mužom naozaj vynárajú myšlienky na kastráciu či skôr sebakastráciu. No čo už, duch estetiky nebýva vždy uspokojený. Tento historický kúsok prináša skutočný príbeh o dobe, ktorá sa síce volá novovekom, ale myslenie bolo ešte dosť stredoveké, hoci dnes sa za stredovek už považuje všeličo, napríklad vedecky dokázané presvedčenie v existenciu 2 pohlaví. Balmisová výprava je prvou medzinárodnou zdravotnou expedíciou v histórii a že jej všelijakí prisprostalci podkopávali nohy. Je zaujímavé, ako Španieli šli do kolónií zachraňovať ľudí pred pravými kiahňami, pritom ich ľudia, slávni conquistadori túto chorobu na kontinent privliekli a rozšírili medzi Indiánmi, čím vyhubili populáciu o 90%. A aby nebolo všetko len na Španielov, tak ešte v roku 1763 Angličania pod kresťanským dobroduchom darovali Indiánom prikrývky nakazené pravými kiahňami, aby sa ich zbavili. Našťastie to bolo v mene Božom, takže nič zlé sa nestalo. A takýchto bohabojných mužov tu máme vo filme kopec, ktorí sa vysmievajú iným, ktorí chcú pomôcť, pritom sa vysmievali len vlastnej tuposti.

Největší esa mafie - Al Capone (2017) (epizoda)

Zakáž ľuďom chlastať a stvoríš takých ako Al Capone. A teraz babo raď, čo s tým. 🤷‍♂️

Největší esa mafie - Arnold Rothstein (2017) (epizoda)

"Nepil ani nefajčil. Len bol závislý na gamblingu." Rothstein bol gangsterom ešte tých pravých prohibičných čias, nazývali ho kráľom židovskej mafie v New Yorku. On bol mentorom práve tých, z ktorých sa neskôr stali Lucky Luciano či Frank Costello. Jeho vplyv bol tak silný, že Cincinnati Reds vďaka nemu vyhrali bejzbolovú ligu. Zomrel práve pri tom, čo mal najradšej, pri gamblingu - pretože bol taký hlupák, že nechcel zaplatiť pokrový dlh. Na smrteľnej posteli Rothstein odmietol identifikovať svojho strelca a na policajné otázky odpovedal slovami „Ty sa budeš držať svojho remesla. Ja sa budem držať svojho“. Meyer Wolfsheim vo Veľkom Gatsbym je inšpirovaný práve ním.

Marie Antoinetta (2022) (seriál)

"Prečo jej matka nepovedala, ako sa šuká?", už táto veta ukazuje ako historický verný je tento, ako sa ukázalo, nekonečný seriál, v ktorom Antoinettu neviem či stihnú vôbec popraviť, lebo v prvej sérii sme sa nedostali ďalej ako k pohlavnému styku. Okrem výrazne dobrej časti č. 4, ktorá je jediným pokusom vykresliť históriu, tu je prznenie dejinných osobností, kedy z Antoinetty robia latentnú lesbu, ktorá v štrnástich skúša všeličo, lebo na rakúskom dvore panovala prudérnosť. Za to na tom francúzskom nie je nič iné ako samý zvrhlík, teplomerové vody, orálne i neorálne šírenie syfilisu, nikoho nezaujíma nič iné len koitus a prirodzenie. A v tomto Antoinetta má prvky moderného správania a rozkazuje si ako nejaké nevychované dievča kdesi na statku a nemyslí na nič len na to, či splodí dieťa, podvedie manžela alebo si užije s dvornou dámou. Takže nehistorický zvratok, ktorý sa môže úrovňou rovnať s Sissi a ktorých sa teraz točí plná prdel, aby stádo v žiadnom prípade nebolo vzdelané.

Marie Antoinetta - Reine de coeur (2022) (epizoda)

Popri uznaniu americkej nezávislosti a vojny Anglicka s Francúzskom, ktorú aj tak zaplatia samozrejme tí najchudobnejší, sledujeme nič iné, len či drahá kráľovná podvedie alebo nepodvedie svojho manžela a či bude koitus teraz alebo až v ďalšej sérii. Veď v podstate celý seriál je len o koite.

Bohové musí být šílení (1980)

Nepobláznilo ma veru. Poriadny smiech žiadny, občasné pousmiatie a malé ponaučenie, že Krovaci a krovinári nemajú pomenovanie celkom bezdôvodné. Ako skrytá reklama na Coca Colu to bol ale dobrý marketingový ťah.

Marie Antoinetta - L'Autrichienne (2022) (epizoda)

Kvalita dvorných dám začína a končí tam, kde sa neustále kochajú nad tým, ktorý muž je ako vybavený. Ale inak ich samozrejme  naoko pohoršia, ak niekto nazve kráľovnú cundrou. Seriál sa stáva už ťažkým pôrodom, tak ako pôrod tak paškvilne zobrazený v závere. Slová Márie Terézie "porodiť dcéru je ako porodiť myš" je jediným dobrým odrazom doby, prehlučaný však neustálým vykrikovaním davu "rakúska fľandra".

Anička Jurkovičová (1983) (TV film)

Zo života štúrovcov. Ako sa preli o to, ako slovenčina vyzerať bude a doplnili aj ypsilony aj mäkčene, no a dodnes ich väčšina Slovákov na 100% nevie správne rozlíšiť či vysloviť. Aj vznik hymnu tu bol, ako inak, v nesprávnom znení, hoci pamätná tabuľa už dávno stojí. A hoci vizuál bol naozaj predpotopný, niečo sa človek dozvie z tých detailov, aký postoj mal Štúr k ženám a alkoholu a opäť ak porovnáme s dneškom - úspešný nebol. „Verná dcéra slovenského národa“ Anna Jurkovičová je tu ústrednou, ale aj vedľajšou postavou v spleti tých historických udalostí.