• Krátkometrážní

Kosmonaut z Čech (2024)

Nič mi diela tohto typu nehovoria. Spaceman bola už lepšia pesnička od Babylon Zoo s hlasom súčasného Alzáka, film je raketoplánovou depresiou, ktorú zabije pavúk a tie ja fakt nemusím. Všetko nad 3 mm sa mi hnusí a tento šiel už do metrových rozmerov.

Kapningen (2023) (seriál)

Televízna jednohubka, vlastne šesťhubka, ktorá úplne nesklame ani nepredstavuje nervy drásajúcu drámu, ako by sa to pri únose lietadla dalo čakať. Na druhej strane vie prekvapiť a zakončiť jednotlivé časti tak, aby sa oplatilo pozerať ďalej. Len ten čas pri niektorých situáciách akoby plynul na zemi rýchlejšie a veľká sranda bola, keď 300 pasažierov a ich facebooky a sociálne siete preverili tak za 5 minút. Flashbacky z minulosti seriál zdržiavajú a prekombinujú ho, no a na konci si človek uvedomí, že kľudne epizódy mohli byť aj tri, alebo len jeden celovečerný film, stačilo sa zbaviť len hluchej vaty. Chýba dobrá hudba, ktorá by vzbudila napätie, nechýbajú ale tie správne švédske/západné prvky, kde všetko už ovládajú vo väčšine emancipované ženy, často sa tu spomínajú pravicoví extrémisti a na jedného nemorálneho moslima je tak 25 dobrých a vysoko intelektuálnych.

Největší esa mafie - Downfall (2012) (epizoda)

K bohatstvu netreba vysoké IQ. To platí tak pre podnikateľov, ako aj pre tých kriminálnikov a mafiánov: "Keď sme počúvali tajne ich rozhovory, nemohli sme veriť, že ľudia tak obmedzení dokázali vybudovať taký systém."

Největší esa mafie - The Mystery of Meyer Lansky (2012) (epizoda)

Mafián hrdý Žid, ktorý nepôsobil ako mafián, pretože žil pomerne nevýrazne, šetrne a chudobne. Ake nepríznačné z hľadiska vyvoleného pôvodu. Pritom majetok v čase jeho smrti sa odhaduje na 300 miliónov dolárov...

Tanec na rozloučenou (2022)

Sú to rôzne tance. Pre niekoho tanec na rozlúčku, pre iných je tanec na hroboch naštartovanie politickej kariéry. Film má úprimnejšie ciele. Pre starého pána Žerména je objavenie tanca pojítkom, ktoré ho spája so zosnulou manželkou. Milovanou manželkou. Lenže akonáhle začne tancovať, už flirtuje s osobami, ktorým vagína chýba. 75 ročný vdovec konečne prišiel na to pravé orechové. Žiaľ, nevyšiel čas na to, aby to pravé bolo aj kakaové.

Kukačky (2023)

Samozrejme, že vidieť vychádzať z bazéna nahú Azilatku, alebo sledovať tehotenský sex môže byť silne hororový prvok, ktorý môže poznačiť na celý život, ale inak okrem hudby a zaujímavého námetu, sa tu už viac nevyskytne a postupom času nápady odišli. Nahota bola výsostne účelová a fakt sa divím, že niektorí herci predávajú svoju dôstojnosť za niečo, čo nie je ani atraktívne, ani pôsobivé, vyslovene bezcielne. Celková myšlienka toho, že vták nemá uvelebiť vajcia v cudzom hniezde je samozrejme poučné.

Největší esa mafie - The Mobster Murderer (2012) (epizoda)

Nikto nevie, koľkých zabil. Možno sto, možno dvesto, zabíjal toľko, že chaos už v tom mali aj vyšetrovatelia. Ani spis nestihli založiť a už ďalší mŕtvy. Najhorší zabijak mafie všetkých čias, no po jeho mene ani pes dnes neštekne a osobne by som psom odporúčal pravidelne mu šťať na hrob.

Němá tajemství (2023)

Z českej tvorby bo dlhom čase niečo veľmi dobré až vynikajúce, nie celkom predvídateľné, nápadité a s hercami tiež môžeme byť maximálne spokojní, hoci sa akosi zabúda na Mitaša. Chlapík schudne, hrá postihnutého priam excelentným spôsobom, no na Českých levoch na neho zabudli, pretože radšej nominácie dáme tým čo stvárňujú vrahov Mašínových. Za to jeho herecké kolegyne nominácie dostali, hoci ich určite prevýšil. Film výborne spája drámu po ťažkej životnej zmene s drámou vzťahovou, pričom vie prekvapiť a do toho dať aj isté posolstvo na zamyslenie a ešte to spojiť aj s krimi, takže diváka nezaujmú len korelácie medzi postavami a celkovo náročná životná situácia, ale dostáva aj možnosť hádať, že ako to celé vlastne bolo. Takýmto žánrom by sa páni od západného brehu rieky Moravy mali venovať viac, pretože tie komédie, čo sa dnes chrlia nestoja ani za zhnité fusakle. Film sa mi veľmi páčil napriek tomu, že s určitými vložkami, rozhodnutiami a pseudohumanistickými výkrikmi vôbec nesúhlasím.

Penance (2020) (seriál)

V Spojenom kráľovstve Bombaja a Lagosu sa v tradičných katolíckych rodinách veru dejú veci. Keď si pravoverný katolík, zvyčajne to spečatíš cudzoložstvom z jednej aj druhej strany, hoci stará zošuverenina Julie Graham by nezviedla ani jedinca s odlúpenou sietnicou, ale to nie je všetko. Správny katolík si k 15-ročnej dcére nasťahuje mladíka a po nociach počúva, ako mu ju tam práši sťaby stádo kancov. Nasleduje modlitba a všetko je v poriadku, aj pán farár z Pakistanu potvrdil. ☝️ Na TV záležitosť to nie je úplne, hoci sám názov veľa prezrádza a od začiatku vám je jasné, že ako to s tou smrťou syna vlastne bolo. A aj vyvrcholenie filmu má priam telenovelové parametre, takže v sumáre ide o melodramatickú prevídateľnú drámu, ktorá sa napriek spomínanej Graham dá pozrieť a kľudne by z toho mohol byť len 100 minútový film.

Největší esa mafie - Joseph Valachi (2012) (epizoda)

Valachi a jeho svedectvo. Keď sa tak bojíš o život, že podozrievaš každého a zabiješ aj nevinných. A aj tak sa strachu nezbavíš a aby si si uľavil, skúsiš spoluprácu s druhou stranou, ktorá ti aj tak dá, len jednu možnosť - aj tak skapať trochu neskôr, ale v base. Zaujímavé je, že až do tejto éry, do roku 1963 tvrdil šéf FBI J. Edgar Hoover, že mafia ani organizovaný zločin neexistuje. Označil to za HOAX. Takže tak to asi funguje s tými "dezinformáciami".