• Krátkometrážní

Harry Potter 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic (2022) (TV film)

Tá druhá časť názvu ma najprv zmiatla. Že návrat do bradavíc. Myslel som si, že ide o návrat do nášho prezidentského paláca, tam sa jedna taká bradavica váľa po koberci. Ale ono nie, bol to len odrastený okuliarnik a Hermiona večne vysušená. Nie som fanda, no neurazilo. A Rowlingová má dnes iné problémy. Psychickí chorí ľudia ju obviňujú z toho, že je transfóbna, lebo sa jej nepozdávajú fúzatí páni s vagínou, a vraj je celkovo jej Harry Potter rasistický 😂

Všechno nejlepší, pane Beane! (2021) (TV film)

Opakovanie je matka múdrosti alebo tie najlepšie scénky z Mr. Beana v jednom a okomentované samotným Rowanom Atkinsonom alebo tvorcami, ktorí sa na projekte podieľali. Ale inak prínos dokumentu dosť malý, pár zaujímavostí, inak nič. Skôr také nostalgické zaspomínanie. Ale príjemné. https://dokumenty.tv/vsechno-nejlepsi-pane-beane-dokument/

Jdi do kláštera (2009) (TV film)

Napriek tomu, že mnohí to nepochopia, pre nich to znamená šťastie a spokojnosť. A to je už na každom, ako to nájde. https://dokumenty.tv/jdi-do-klastera-dokument/

Marie Terezie - Série 3 (2021) (série)

Platí v podstate to isté, čo som písal pri dvojke. Mirka Zlatníková môže písať históriu pre liberálny bulvár. Fabulácie, ktoré robia z dvora Márie Terézie bordel. Panovníčka bola v minulej časti urazená obvinením z nevery, tentokrát zas spochybňujú jej vieru, keď v pohode ako-tak toleruje lesbický vzťah vo svojej rodine. Mentalita ľudí pred 250 rokmi však bola úplne iná. Postavy sú natočené a znázornené ako by boli z dnešnej doby, v podstate keby nemali parochne, tak to s historickým duchom nemá nič spoločné. Toto dielo dopadlo presne tak, ako končí 90% dnešných filmov/seriálov z historického prostredia. Netočí sa to preto, aby sa človek niečo naučil, ale aby sa presadzovali novodobé novoty ich včlenením do historického prostredia a nenápadným poukazovaním na to, že vždy to bolo normálne. Historik sa však takémuto plytkému zobrazeniu a pokrúteniu osobností dejín len zasmeje a následne zaplače. Táto trilógia privodila Márii Terézii všetko len nie sympatie.

Chladné srdce (2014) (TV film)

Tak na Germánov normálne že pekná holka, to sa fakt dalo pozerať. Ale ten uhliar to bolo čo? Nejaký Fritzl?

Krotitelé duchů: Odkaz (2021)

Slabučká prerábka bez závanu nostalgie a o duchoch sa nedá ani hovoriť. A ešte sa to volá, že dedičstvo. Nuž, keby som mal zdediť také dedičstvo, tak nebudem krotiteľ duchov, ale krotiteľ dlhov.

Nejhorší člověk na světě (2021)

To, čo chvíľu vyzeralo ako komédia sa zmenilo v trpkú drámu o jednej frnde, čo nevie, čo so sebou. Raz šuká s jedným, potom s druhým. Nevie, koho chce. Raz chce deti, raz nechce. Do toho všetkého nevera z každej strany a výsledné nešťastie. Môže byť jej chovanie niekomu sympatické? Len ťažko. Plus tie halucinogénne predstavy, ako má hnusne vráskavé, povislé prsia starej ženy a celkovo neúčelná nahota. Ľudsky som nakoniec neprial ani jednej postave.

Bílá hora 1620 - 2020 (2020) (seriál)

Nie dokonalý, ale určite veľmi detailný a v niektorých ohľadoch až tak nenápadne odvážny dokument. Páčilo sa mi, že tvorcovia sa neštítili povedať, že tá Biela hora zrejme nebola takou historickou katastrofou, ako sa to po stáročia v českej historiografii traduje. Nebola to prehra národná, ale prehra protestantov proti katolíkom, ale hlavne proti legitímne zvoleným vládcom - Habsburgovcom. A ak niekto plače, že Habsburgovci znamenajú germanizáciu, nebolo by to s protestantmi to isté? Veď ich hlavná základňa bola v Nemecku... Takisto odvážne dokument hovorí, že po Bielej hore žiadna "doba temna nenastala. Barok určite nie je dobou temna, ale priniesol mnoho kultúrnych javov, ktoré obdivujeme dodnes. Toto označenie je opäť len tradované skrze porazenú stranu. Doba temna to bola, ale "len" pre reformačné hnutie, čo samozrejme nijako netreba zmenšovať, ale pre bežného človeka bola doba po tridsaťročnej vojne veľkou úľavou.

Bílá hora 1620 - 2020 - Krása z temna (2020) (epizoda)

Ďalšia odvážna časť a preto si zaslúži plný počet. Vyvracia dlho v školách do hláv búšený mýtus, že doba po Bielej hore je "doba temna". Pritom barok priniesol oveľa viac pozitívnych vecí, ktoré obdivujeme dodnes, než by to robili protestanti, nakoľko tí nie sú zástancami veľkolepého umenia.

Gold Digger (2019) (seriál)

Zo sľubne sa vyvíjajúceho thrilleru a rodinnej drámy sa nakoniec v poslednej časti vyvinula trápna melodráma s uplakaným ženíchom. Ako fakt koniec ako z telenovely. Trapas. Človek čakal oveľa viac, niečo detektívnejšie a nie vzťahové slzy. Každopádne Julia Ormond ma prekvapila. Nevidel som ju pár rokov a ona nám váhou dobieha už slovenského hladného hygienika Jančiho Mikasa.