• Krátkometrážní

Anna Boleynová: Zatčení, soud, poprava (2020) (seriál)

Možno a nebude niekomu páčiť štýl vedený Tracy Bormanovou, ale podľa mňa ide o fantastický dokument, ktorý hodinu po hodine detailne rozoberá, konečný osud Anny Boleynovej. Napriek takému niekedy bulvárnejšiemu oparu si dokument drží vedeckú, odbornú a informačnú úroveň a určite ponúka viac než hocijaká kniha. A hlavne vie zaujať. Ak by to bolo suché, nikto by to pozerať nechcel. Takýto štýl sa ale presne hodí na Viasat History, pre diváka, ktorý miluje históriu, chce sa niečo dozvedieť, ale nemá záujem o suchý výklad.

Dovolená s cizincem (2017)

Predvídateľný filmík hrajúci to na romantiku, kde samozrejme jedna ženská nevie, čo s láskou, nakoniec na niekoho náhodne natrafí, všetko ide dobre, potom sa to pokašle, ale nakoniec aj tak príde happy end. Nič nové, otrepané klišé. Ale zas na druhej strane niektoré gagy fakt vyšli, takže úplne márne to nebolo. Len by sa mohli Američania doučiť geografiu. Ale to by som asi chcel veľa.

Muž se zaječíma ušima (2020)

Po takýchto filmoch ma vždy len napadne úryvok z Tabáčku: "No je to fakt bída." Stredná pasáž filmu bola ok a čakal som, že sa to ešte niekde rozvinie, ale nič neprišlo. Krobot fajn, ale uši mu už nedávajte. A neviem, prečo je na titulke Pauhofová. Skoro vo filme nehrá a keď sa objaví na obrazovke, tak nehrá už vôbec.

Spider-Man: Bez domova (2021)

Doteraz som si myslel, že zlepence sú len v politike alebo v atlase hornín, ale vidím, že takým zlepencom sa môže stať aj pavúčí muž. Všetko spojené v jednom, všetci spidermani, všetci záporáci (niektorí polepšení), a tak tu máme blockbuster, ktorého hodnotenie aktuálne prevyšuje aj najväčšie skvosty z dejín kinematografie. Konzumnému pukancožrútovi to samozrejme stačí. Na porovnanie je táto Hollandova verzia Spidermana asi tým najlepším, čo v jeho podaní vzišlo, ale stále to nestačí na viac ako priemer. Mnoho ľudí tu dáva vysoké hodnotenie len z nostalgie. Pritom si nevšíma, že film obsahuje mnoho dlhých nič nehovoriacich až spomalených záberov bez replík, presne účelovo smerovaná na spomienkové slzičky. Inak vtip z minulých filmov sa skoro úplne vytratil.

Spider-Man: Daleko od domova (2019)

Spiderman ďaleko od domova, resp. ďaleko od svojho pôvodného účelu. Už nám tu ponúkli všetkých blbých avengerov, veľa strieľačiek, akcie a humoru oproti jednotke pramálo. A vďaka za tú Prahu, ale pri prechode Rakúskom tam normálne zadrbali že pesničku od Laiferovej. Tí Američania sú fakt takí tupci alebo len provokatéri? Kde by nejaký jódlovač v Tirolsku počúval playbackovú speváčku hovoriacu po slovensky?

Moje sestřenice Rachel (2017)

Rachel Weisz je vynikajúca herečka a táto rola jej aj sadla, ale to spracovanie je strašne nudné. Lavírovanie medzi nečestnou hrou, mysterióznym prvkom a romantickou drámou, ale vyuzlenie také nemastné neslané. A chémia medzi Rachel a Clafinom vôbec nefunguje a ak chcel Claflin s ňou hrať, to mal radšej skúsiť ísť do Múmie. Tak si mohol zahrať tú múmiu.

Spider-Man: Homecoming (2017)

Lepší ako Garfield, ale originál je originál a stokrát prepraná verzia už nemá čo ponúknuť, možno lepšie efekty, ale zas na druhej strane tu bolo toho sileného humoru až príliš, nie každý fór vyšiel. Spustenie nového Spidermana v roku 2017 malo čistý prospechársky cieľ a prinesenie aj politicky korektných hodnôt.

Butch Cassidy a Sundance Kid (1969)

Skvelá dvojica a výborný western, kde sa nikto nemusí tváriť vážne, ale naopak radšej to okorení nevšedným humorom. Humorom, ktorý vtedy nemusel ísť za nejaké hranice, ani niečo siliť. Proste prirodzenosť. Poctivé hranie i réžia. Samozrejme v tomto štýle tu automaticky chýba trocha drsnosť, čiže dokonalé dielo to nie je, ale kultové určite. Veď aj pesnička sa takou stala...

National Champions (2021)

Nuda o americkom futbale na univerzite, nič pre bežného našinca. Riešia sa tu otázky, ktoré možno trápia Američanov, nám sú maximálne vzdialené. Pre mňa totálna strata času a Uzo Aduba je fakt obluda a ešte aj tak hnusne hrá.

Kukačky (2021) (seriál)

Jeden zo zaujímavejších seriálov na našej scéne, s veľkým prižmúrením oka dám slabé 4 hviezdy, ale scenáristicky a v istých ohľadoch aj obsadením to niekedy veľmi vrzalo. Myslím, že nebolo nutné seriál kaziť nepravdepodobnými vsuvkami, kde manželka odpustí neveru len tak a uvarí čaj s citrónom... Alebo že z najväčšieho chudáka, čo kradne prachy a bonzuje sa stane zrazu najlepší chlap v dedine. Na druhej strane rozuzlenie bolo dobre spracované a uhádnuť, ako to celé bolo je prakticky nemožné. Ženské obsadenie výborné, mužské nie vždy. Hlavne krivohub Hadamczyk ma sral, postavou a jeho neherectvom, jeho emócie mu absolútne nie je veriť. Na druhej strane som bol spokojný s tým, že na projekte bolo mnoho menej známych hercov a že sa tu dáva šanca širokej palete tváram a nie ako u nás na Slovensku dokola tým istým okukaným ksichtom. P.S. Ale najviac z celého seriálu ma srali tí zasrani. To ich chovanie bolo na takej úrovni, že ja som medzi nimi nerozlíšil, ktorý z nich je postihnutý.