Slečna bestie (2020)

(53/2021) / Jak sa hovorí, Vince to zabil a dodal filmu, ehm, gule. Inak priemerný vyvražďovák v teen prostredí s obstojnými mordami. V dobe hororových suchôt stráviteľný kúsok. (6/10)

Cruella (2021)

(52/2021) Neskutočne nezáživná zápletka podľa mňa zráža film o level nižšie. Emma Stone fajn, výprava excelentná, len cez tú nádheru som sa ťažko prepracovával k filmu. (6/10)

Americká elegie (2020)

(51/2021) / Áno, stokrát natočené a videné, ale neprišiel mi tento film zbytočný. Mám proste rád sociálne drámy. Zaujímavo zvolený štýl rozprávania, keď hlavná dejová línia zahŕňa krátky časový úsek a flasbacky pokrývajú desaťročia. Mne to vyhovovalo, film získal zaujímavú dynamiku. Navyše aj herecky tu máme výrazné výkony, casting na jednotku. Asi záleží čo divák očakáva, ťažko tu hľadať originalitu, či prekvapenie, jednoznačne ale Hillbilly Elegy ponúka silný príbeh a kvalitné spracovanie. (7/10)

Rozhněvaný muž (2021)

(50/2021) / Veľmi vážne sa tváriaci film. Mne to úplne nevyhovovalo, bolo to dosť bez emócií. Nie úplne som sa vedel vžiť do príbehu, aj keď téma pomsty by mala v tomto fungovať. Všetka pozornosť je venovaná chladnému precíznemu zobrazeniu atmosféry a akcie. Čakal som väčšiu porciu zábavy, ale kvalita tu proste je. (8/10)

Kdo mi jde po krku (2021)

(49/2021) / Tento istý Taylor Sheridan natočil Wind River? Ten dokonalý mrazivý atmosférický majstrovský kúsok? Ťažko uveriť. Strašne je cítiť snahu o vytvorenie tiesnivej mrazivej survival atmosféry, tentokrát to ale proste vôbec nevyšlo.  A pritom film sa berie hrozne vážne, špeciálne postava Angeliny Jolie, ktorá bohužiaľ nepredstavuje žiadnu pridanú hodnotu. Jediný podarený casting je Jon Bernthal. Ako už veľa krát som spomínal pri podobných filmoch, môj názor je že netreba vyčerpávajúci úvod, hlavne keď záplatka je extrémne jednoduchá. Uplne stačí základné predstavenie motivácií postáv. V Those Who Wish Me dead má "úvod" 40 minút. Nezáživných a zbytočných. Ten zbytok to ale ani trochu nevynahradil. Film vhodný pre bežné slovenské TV do primetimu. (5/10)

Sklonit se k zemi (2020)

(48/2021) / Zaujímavá a prínosná záležitosť. Od dokumentu očakávam buď objavnú novú formu, originálnu tému, alebo skutočne hodnotný pohľad na už existujúcu problematiku. V prípade Kiss the Ground je v presile hlavne tá tretia pridaná hodnota. Naozaj veľké množstvo informácii o známej téme ale tie sú predstavené v pre mňa nových súvislostiach a ponúkané riešenia sú naozaj prekvapivé. Oceňujem aj pochopiteľnosť a znesiteľné dávkovanie informácií. Naratív zabezpečil Woody Harrelson a bola to dobrá voľba, dáva tomu trošku punc exkluzivity, ktorý filmu svedčí. (8/10)

Schindlerův seznam (1993)

(47/2021) / Po hodne dlhej dobe som si doplnil jeden z najväčších filmových restov. V prvom rade obdivujem, že vo vyše 180 minútach filmu nexistuje takmer hluchého miesta. Každá scéna, každý segment dotvára či už príbehovú mozaiku, alebo pomáha vykresliť charakter postáv. Zbytočné zmieňovať dokonalé výkony Neesona a Fienesa. Oceňujem voľbu čierno-bieleho spracovania dodáva to špeciálne emócie zväčša vyhradené dokumentárnym filmom a hĺbku dobovému spracovaniu. Beznádejne nádejná filmová dokonalosť. (10/10)

Mulan (2020)

(46/2021) / Tak toto naozaj nevyšlo. Generická záležitosť bez invencie a duše. Príbeh z tých najjednoduchších a nikto sa tu nesnažil priniesť aspoň niečo navyše, nejaké prekvapenie, dramatizáciu. Myslím, že na výber je dosť kvalitných dobových seriálov, ktoré zabavia viac. (4/10)

Armáda mrtvých (2021)

(45/2021) / Ťažké hodnotenie. Aj napriek istej zábavnosti tu máme tempom nevyvážený zombie film, kde hlavne úvod bolí. Mne vôbec netreba trištvrte hodinový úvod a nejakú z päty vytiahnutú zápletku. Úplne predsa stačí boj o prežitie netreba tomu nič nastavovať a venovať tomu polku filmu. Akcia ničím neprekvapí, ale ani nesklame. Postavy sú tak prefláknuté typy a tie kecy k tomu, je to nutné? Nemohol by ten film proste mať normálne postavy z mozgom? Ako vravím, pozrieť sa to dá. Ale invencie tu je nula. Škoda. (4/10)

Americký gangster (2007)

(44/2021) / Vo veľa smeroch kvalitný gangsterský film. Môj problém bol, že som si úplne nedokázal nájsť cestu k postavám a tak trochu aj príbehu. Ridley chcel toho povedať a ukázať veľa, ale mal som trochu pocit, že film ubieha skratkovito a veľa z načrtnutých príbehových liniek by si zaslúžilo trochu viac rozpracovať. To sa týka hlavne postavy Rusella Crowea, chýbalo mi trošku viac detailov vyšetrovania a interakcií s Denzelom. Inak dobovo vystihnuté, pekne natočené a zábavné. Slušalo by tomu kľudne viac minút, alebo možno na spôsob Godfathera aj viac častí. (7/10)