Černý Petr (1963)

(55/2019) / Hodnotím po zhruba 4 mesiacoch a prihadzujem poslednú hviezdu. V popisku film je napísané, že sa jedná o prenikavú psychologickú štúdiu, mne ale Černý Petr prišiel skôr ako trefné a vtipné stvárnenie jedného docela bežného prázdninového leta. Jasné, že sa to tam trochu skrýva, ten pohľad na tú "beznádej" a neistotu z budúcnosti na prahu dospelosti, viac ale stále ide o to ako a kde sa zabaviť, dať si pár pív alebo zaujať dáku tú slečnu. Nedá mi nespomenúť niečo ako slovenského predchodcu Formanovho filmu, samozrejme hovorím o Slnku v sieti (1962). To bolo také poctivo 60-tkovo slovenské, oveľa viac metaforické, záhadnejšie a celkovo ťažšie. Na druhú stranu tam zase možno chýbal nadhľad, tak typický pre Forma a vôbec českú kinematografiu. A na záver, Ján Vostrčil stvárnil proste geniálnu postavu, pre mňa je to fakt tá čerešnička čo to k 5* potiahla. (9/10)

Hotel Mumbai (2018)

(54/2019) / Dev Patel si zaslúži jednu hviezdičku navyše, aspoň niečo si človek dokáže zapamätať z filmu. Remeselne celkom fajn, blízko takému Greengrassovi (Captain Phillips), ale okrem pobiehania po hoteli film proste nemá vnútornú dramatičnosť alebo napätie. Dobrá jemne thrillerová jednohubka áno, niečo navyše sme ale nedostali. (6/10)

Pašerák (2018)

(53/2019) / Pokus o napodobenie Gran Torina úplne nevyšiel, stále ale Clint dokáže vytvoriť zaujímavú postavu, zahrať ju a navyše to všetko aj zrežírovať. 89 ročná legenda. Z rešpektu by som išiel na 5*, reálne ale filmu chýba prekvapivý, dramatickejší zvrat a drsnejšie finále. (7/10)

Shazam! (2019)

(52/2019) / Síce Shazama tu máme od 1939, film mi ale prišiel ako DCčkárska verzia legendárneho Big (1988) s Tomom Hanksom. Po všetkých stránkach priemer, ale z toho námetu sa dá ťažiť tie dve hodinky s prehľadom. Stále ma ale udivuje ako málo stačí komiksovej mašinérii aby bola stále dostatočne finančne za vodou. (6/10)

Útok z hlubin (1999)

(51/2019) / Každý film so žralokom je proste povinosť, kráľovský ecoterror subžáner 😀. A k tomu Samuel L. Jackson? Exkluzívny casting. Deep Blue Sea má všetko čo od podobného Bčka očakávam. Stereotypné postavy, odhadnuteľný dej a primeraná porcia zábavy. (6/10)

Nedotknutelní (2017)

(50/2019) / Aj sa divím, že do toho vôbec šli, ale kasting je chvalabohu viac ako vydarený. Kevin Hart určite nesadne všetkým, Cranston je ale stávka na istotu. Keď si odmyslíme ten remake faktor tak sa rozhodne nejedná o sklamanie, chémia funguje skvele, rovnako sa dostavil aj ten správny feel-good pocit. Bohužiaľ percentá ukazujú, že veľa hodnotiacich nedokázalo zostať nezaujatých. (7/10)

Zabití posvátného jelena (2017)

(49/2019) / Lanthimos & Farrell sa po druhý krát pokúsili rozvíriť hladiny bežnej Hollywoodskej produkcie a servírujú znovu bizarný ale tentokrát o dosť chladnejší kus. Film je rozhodne kvalitný počin, ale napriek ťaživej, mysterióznej atmosfére mi chýbala dráma a väčšie napätie. (7/10)

Gentleman s pistolí (2018)

(48/2019) / Malý, pohodový filmík, ktorý akoby sa už ani nehodil do tejto doby plnej megafilmov. Kto má rád krimi, isto si ho vychutná. Robert Redford dobre zvolil pre svoj odchod. (8/10)

Kdyby ulice Beale mohla mluvit (2018)

(47/2019) Dokonalá filmová pasca na latentných rasistov. Barry Jenkins ma už druhý krát rozsekal. Tento film s kľudným svedomím označím ako vhodný len pre naozaj tých najnáročnejších divákov. Len pri maximálnom sústredení zážitok funguje.V porovnaní s Moonlight, vizuálne, herecky a atmosférou o dosť poetickejšie, možno tomu ale chýbal kus tej reality, aspoň raz za čas. Po dlhej dobe film (Roma), pri ktorom človek stratí pojem o čase. (9/10)

Greta - osamělá žena (2018)

(46/2019) / Námet bol trošku nad sily a Greta filmík ktorý síce priamo nenasere, ale pár facepalmov na svedomí iste má. Žánrovkárom ale v podstate doporučujem. Minimálne herecky ale veľmi zaujímavé. (4/10)