Gattaca (1997)

Konečně jedna sci-fi, kterou lze směle označit za prvotřídní. Jasně inspirovaná klasikou žánru, ale spíše takovou tou intimně kosmickou, jak ji představovali Aldous Huxley, nebo bratři Strugačtí. Vážně, docela by to i připomnělo Huxleyho "Konec civilizace", ale samozřejmě pouze připomnělo. Vizitka je to však velmi dobrá.

Legenda o sovích strážcích (2010)

Možná je to trochu nezasloužené, ale o tomhle filmu si po několika letech pamatuju zcela přesně jenom to, že jsem ho viděl, ale o čem byl a jaký byl - naprosto nic... A to podle mě dost vadí.

Kniha džunglí (1967)

V "zajímavostech" se sice praví, že je to poslední Disneyův film, nad kterým měl ještě Walt Disney osobní dohled, ale pravda je taková, že těžce nemocnému Disneyovi stačili ještě pár týdnů před jeho smrtí promítnout pár prvních záběrů z tohoto připravovaného filmu, o kterých údajně prohlásil, že jsou docela dobré. Výsledný efekt je však v tomto případě i přesto stejný, jako by nad ním W. Disney opravdu dozoroval.

Blaník (1997) (divadelní záznam)

Vlastně ani nevím proč, ale zrovna tahle hra mi přišla hned po shlédnutí jako by trochu slabší. Nějak tu byla menší hustota fórů, tedy takových, co se zapamatovávají automaticky. Prostě jediný Cimrman, u kterého šla hvězdička dolů.

Prázdniny (2006)

No, tak dobrý jako "Láska nebeská", nebo "Bridget Jonesová" to samozřejmě není, ale jednou skouknout se to dá. Člověk se ovšem musí připravit na dost silnou záplavu prvků z červené knihovny a ženských a dívčích románků (nejtěžším kalibrem je asi ten mladý, krásný a obětavý vdovec - starostlivý otec dvou malých dcerušek, což je bytost zplna přejatá z červené knihovny, v reálném životě se téměř nevyskytující). Ale jak už jsem řekl, když se na tohle na všechno člověk připraví, vydržet se to dá...

Casanova (2005)

Tomuhle filmu by docela slušel Shakespearovský název "Komedie plná omylů", případně i "Konec vše napraví", protože začátek se skutečně trochu táhne (i když možná právě v kontrastu s tím pak lépe vynikne konec). Konec je vskutku mimořádný, zcela ve stylu O´Henryho, či Roalda Dahla - a to už je co říci!

Maratónec (1976)

To jsem celkem poznal hned, že Laurence Olivier tu má představovat zlopověstného dra Mengeleho, ale to, že z něj tady udělali zubaře, je dokonalá černá groteska, kterou zachraňuje jen to, že je zjevně chtěná (jinak by to byl dost trapas).

Francouzská spojka (1971)

Občas sice trochu zadrhne tempo, ale i tak je to stále skvělá jízda začátkem "ostrých" sedmdesátých let.

Podfu(c)k (2000)

Je to sice jedna z nejčernějších komedií, ale komedie vynikající. Snad leda poznámka k překladu: nejedná se tam samozřejmě o skutečné "cikány", ale o pravé irské kočovníky, kteří ačkoli žijí romským životním stylem, rodově s Romy nic společného nemají. Ale rváči a podvodníci jsou prý bezkonkurenční...

Zlodějka knih (2013)

Rozhodně dobré, až velmi dobré, a to natolik, že mi to připomnělo i "Sophiinu volbu", ale ještě víc "Musíme si pomáhat" od Hřebejka, a v tom je právě ten kámen úrazu! (kupodivu). "Musíme si pomáhat" je totiž o dost lepší (bohužel, nebo bohudík - vyberte si).