Favoritka (2018)

Rozhodně bych to neoznačoval za komedii, spíše za historické drama s lehce komediálním nádechem, a to je ještě veškerý použitý humor zcela uvěřitelný, což považuji za další kvalitu filmu. Jinak děj je vlastně překvapivě komorní, až úsporný, i když místy opravdu poněkud předvídatelný, což ho stálo jednu hvězdičku.

Terminál (2004)

Pozoruhodné. Režie - můj oblíbenec Spielberg, v hlavní roli další můj oblíbenec Hanks, a přesto to ve výsledku vychází jen tak-tak. Spileberg se už totiž natolik položil do svého renomé, že se zde do značné míry ztrácí v prázdné ekvilibristice: scény a záběry jsou sice dokonalé, ale za cenu rezignace na vnitřní logiku, což by nevadilo tolik, kdyby na toto téma už neexistovalo několik starších filmů (v jednom hrál hlavní roli Jean Rochefort). Tady je divákovo očekávání, jak to bude pokračovat, napínáno až k nesnesitelnosti (taky by se ovšem dalo říct: jaká další nejapnost přijde) a ve výsledku je stejně servírována dokonalá americká limonáda, vlastně stejná, jaká zničila i jiné podobné projekty typu "Lepší už to nebude", a další.

Dva bratři (2004)

I když se jedná o film povýtce dětský, musím uznat, že mě Jean-Jacques Annaud nepřestává překvapovat. Jako by si své filmové příležitosti co nejvíce šetřil a současně se snažil každý svůj film natočit tak, aby absolutně v ničem nepřipomínal ty předchozí. Tak se po celkem konvenční, i když kvalitní komedii Hlavička stal autorem svého patrně nejlepšího (a to nejen v rámci jeho filmografie) filmu Jméno růže a také o nic horšího, silně experimentálního Boje o oheň, a teď dokazuje, že si poradí i s dětským divákem a s téměř už úplně profláknutým žánrem "zvířátkovského" rodinného filmu. Aspoň o ten kousínek výš ho určitě posunul.

Gattaca (1997)

Konečně jedna sci-fi, kterou lze směle označit za prvotřídní. Jasně inspirovaná klasikou žánru, ale spíše takovou tou intimně kosmickou, jak ji představovali Aldous Huxley, nebo bratři Strugačtí. Vážně, docela by to i připomnělo Huxleyho "Konec civilizace", ale samozřejmě pouze připomnělo. Vizitka je to však velmi dobrá.

Legenda o sovích strážcích (2010)

Možná je to trochu nezasloužené, ale o tomhle filmu si po několika letech pamatuju zcela přesně jenom to, že jsem ho viděl, ale o čem byl a jaký byl - naprosto nic... A to podle mě dost vadí.

Kniha džunglí (1967)

V "zajímavostech" se sice praví, že je to poslední Disneyův film, nad kterým měl ještě Walt Disney osobní dohled, ale pravda je taková, že těžce nemocnému Disneyovi stačili ještě pár týdnů před jeho smrtí promítnout pár prvních záběrů z tohoto připravovaného filmu, o kterých údajně prohlásil, že jsou docela dobré. Výsledný efekt je však v tomto případě i přesto stejný, jako by nad ním W. Disney opravdu dozoroval.

Blaník (1997) (divadelní záznam)

Vlastně ani nevím proč, ale zrovna tahle hra mi přišla hned po shlédnutí jako by trochu slabší. Nějak tu byla menší hustota fórů, tedy takových, co se zapamatovávají automaticky. Prostě jediný Cimrman, u kterého šla hvězdička dolů.

Prázdniny (2006)

No, tak dobrý jako "Láska nebeská", nebo "Bridget Jonesová" to samozřejmě není, ale jednou skouknout se to dá. Člověk se ovšem musí připravit na dost silnou záplavu prvků z červené knihovny a ženských a dívčích románků (nejtěžším kalibrem je asi ten mladý, krásný a obětavý vdovec - starostlivý otec dvou malých dcerušek, což je bytost zplna přejatá z červené knihovny, v reálném životě se téměř nevyskytující). Ale jak už jsem řekl, když se na tohle na všechno člověk připraví, vydržet se to dá...

Casanova (2005)

Tomuhle filmu by docela slušel Shakespearovský název "Komedie plná omylů", případně i "Konec vše napraví", protože začátek se skutečně trochu táhne (i když možná právě v kontrastu s tím pak lépe vynikne konec). Konec je vskutku mimořádný, zcela ve stylu O´Henryho, či Roalda Dahla - a to už je co říci!

Maratónec (1976)

To jsem celkem poznal hned, že Laurence Olivier tu má představovat zlopověstného dra Mengeleho, ale to, že z něj tady udělali zubaře, je dokonalá černá groteska, kterou zachraňuje jen to, že je zjevně chtěná (jinak by to byl dost trapas).

Časové pásmo bylo změněno