• Krátkometrážní
  • Sportovní

Masakr ve Waco (2023) (seriál)

Dobře zpracovaná třídílná série, která rozhodně potěšila díky autentickým záběrům a také faktu, že je dokument nestranný, protože prostor dostali lidé jak z řad FBI, tak i přeživší ze strany Davidiánů. Sám jsem o tomhle konfliktu doposud neslyšel, ale je zřejmé, že právě FBI ve spolupráci s ATF rozhodně pochybila, což zapříčinilo mnohem větší počet mrtvých. Člověk na to kouká a připadá mu to jako nějaká mise z Call of Duty, šílené, že to celé trvalo 51 dní. /65%/

John Wick: Kapitola 4 (2023)

Chad Stahelski je opravdový "chad" a zároveň je jeho John Wick série již několikaletá největší záruka akčního filmu. A právě akční scény jsou tu vykresleny v absolutním maximu, kdo miluje akci, ten si tenhle díl (stejně jako ty předchozí) vyloženě zamiluje, je to natočené naprosto geniálně (Hotline Miami kamera ze shora VEDE), přidaní herci tu jsou snad ze všech dílů nejlepší (slepý Donnie Yen jako Caine je jedna z nejlépe napsaných postav za sakra dlouhou dobu, na jeho výkon je radost pohledět, s ním také charismatický Mr. Nobody a jeho pes, ale i Hirojuki Sanada se sexy Rinou Sawayama coby Akirou jsou jedním slovem dokonalost a právě jejich úsek v Osace musí fanoušky Asie potěšit ve velkém, to byla radost pohledět. Co mě ale vyrazilo dech byl samotný konec, ten, bez jakýchkoliv spoilerů, nepůsobí vůbec kýčovitě a zapadá do dlouhodobého děje, což osobně oceňuji. Je to strašně velká tříhodinová akční jízda, která si drží po celou dobu nastavené tempo a opravdu takových jistot v dnešním kinematografickém světě jako je série Johna Wicka už je bezpochyby pramálo, a proto buďme rádi, že právě John Wick zraje díl od dílu jako kvalitní vínko. 5*

T2 Trainspotting (2017)

Druhý Trainspotting měl jednu značnou nevýhodu a to takovou, že ať už by ho Boyle jakkoliv dobře natočil, tak prostě nemohl překonat kultovní jedničku. Tenhle film je dělaný vyloženě na míru fanouškům, kteří si přáli vidět více z tohohle světa a tihle lidé, dle mého, nebudou zklamaní. Příběhově už to není vlastně vůbec o drogách, ale o kamarádství čtyř hlavních postav, které v jedničce zajímavě skončilo a tady se na to navazuje. Není to tedy nic speciálního, ale pro mě je to taková ta pohodovka na jeden večer, která mě rozhodně nezklamala, navíc tu znovu máme skvělý soundtrack a všichni se tu znovu sešli, což beru samo o sobě za úspěch. Slabší 4*

Černá labuť (2010)

Aranofsky ve své vrcholné formě nastavil po už tak dobrém Wrestlerovi laťku ještě výše a naservíroval divákům záležitost, která jde slovy popsat jako intenzivní, krutá nebo jedinečná, ale pravda je, že tohle člověk musí vidět, aby pochopil o co ve skutečnosti jde. Již tradičně tady Aranofsky nedává dopředu žádné nápovědy, co je reálné nebo sen, to přijde až v samotném vygradovaném konci, ale i po zhlédnutí a musím taky říct, že má tedy neuvěřitelný smysl pro detail, všechno ve filmu má svůj účel a přesně tak to má být. Aranofsky si s tématem baletu dokonale poradil a vytřískal z něj takové maximum, že i naprostý lajk může dělat po dokoukání v hospodě chytráka o Čajkovském a Labutím jezeru. A v neposlední řadě... Mila Kunis. Lepší 4*

Berlínští psi - Série 1 (2018) (série)

Konečně jsem se po nějaké době dokopal k dokoukání tohohle seriálu a bylo zajímavé sledovat jaké výkyvy jednotlivých epizod má tenhle seriál, první díl naladil na pořádnou jízdu, která vzápětí v dalších třech dílech pouze šlapala na místě a takhle nějak to jde celý seriál až do posledních dvou dílů, které jsou naštěstí velkolepé, záživné a zadostiúčiňující. Obecně to hodnotím kladně, protože si nevzpomínám na podobně drsný a syrový seriál z evropského prostředí, který by měl hned několik nezapomenutelných momentů a tím pádem bych rád uvítal i případnou druhou sérii, která by mohla krásně navázat. /80%/

Berlínští psi (2018) (seriál)

Southbound (2015)

Na mě Southbound již od prvních minut působil strašně zoufale, jako kdyby se tvůrci ani nesnažili diváka něčím upoutat. Neočekával jsem od toho žádnou světovou režii ani kameru, když nejsou peníze, tak prostě nejsou, ale tohle bylo natočeno vyloženě amatérsky, některé záběry jsou spíše k smíchu a vůbec nechápu, proč všechny povídky nejsou nějakým stylem propojené, protože to je to, co by tomu dodalo tu zajímavost, kterou Southbound rozhodně neoplývá. Jediné, co je na tom chválihodné je gore, na které když dojde, tak nezklame. Jinak ale hrůza a běs. Čisté 2*

Trainspotting (1996)

Trainspotting je bez nějakých větších pochyb společně s Requiem za sen to nejlepší, co můžou filmy s drogovou tématikou nabídnout, Trainspotting je ale udělaný formou černého humoru, vtípků a vlastně zobrazuje ty světlé stránky drog (narozdíl od Requiemu), navíc se nám tu zjevil mladý Ewan McGregor, který byl neoddiskutovatelně herecký talent už tady. A uspokojující konec to celé podtrhl, Boylovi se povedlo natočit nadčasové dílo s dokonalým soundtrackem a mnoha nezapomenutelnými scénami. Čisté 4*

Spáči (1996)

Na to, jak je film námětem originální a herecky napěchovaný to v některých momentech slušně nudí. Přitom úvod a posléze dění v ústavu je pro diváka správně zajímavé a emocionální, jenže poté hlavní postavy zestárnou a od soudu je to velký úpadek. Člověk tak nějak očekává, jak to celé dopadne a přesně tak to i dopadne. Čisté 3*

Cesta do Gulagu (2019)

Velká škoda, že se jedná jen o třicetiminutovou porci, jinak je to zajímavé, autentické a dobře se na to kouká. Slabší 4*