• Krátkometrážní
  • Sportovní

Velryba (2022)

Typické artové drama pro Aranofskyho, který tu těží především z ojedinělé hlavní postavy Frasera, který by si dle mého měl odnést Oscara, nejen za tu těžkou přípravu, kdy musel nabrat spoustu kilogramů, ale za ten herecký výkon, který byl, s klidem napsáno, dokonalý. A nejlepší na tom je, že to nebylo jen o něm, protože hned v závěsu jsme tu dostali vycházející hvězdu Sadie Sink, která vyloženě roste do krásy a nevrlou Hon Chau, která by toho Oscara taky mohla dostat a nemohl bych napsat půl slova. Takže z hereckého pohledu nemám nejmenší problém, o příběhu už se dá polemizovat, myslím, že kdyby se Aranofsky udržel při úvodní myšlence komorního dramatu, jak vidíme na začátku, tak se dost možná teď mluví o hitu roku, ono není špatné ani to konečné příběhové "vyložení karet", každopádně dle mého by bylo lepší se odprostit od samotné divadelní předlohy, které se často jen těžko překonávají a jít si více po svém. Zajímavá podívaná, rozhodně ne pro každého, ale díky tomuhle kousku má u mě A24 plusové body. Čisté 3*

Bláznivá, zatracená láska (2011)

Tak já si ten film pustím s tím, že si u něj odpočinu, možná i usnu, a pak na mě vykoukne u baru Ryan Gosling, který s naprostým klidem balí každou pěknou ženskou a učí Stevea Carella, jak na to. Takže v tomhle momentu bylo po spánku, to už je asi jasné. No, a po tomhle vystřízlivění, kvůli kterému jsem myslel, že už jsem pochopil, co se mi tu tvůrci snaží předvést, se film v půlce mění na typickou americkou romcom, což sice pro většinu bude znamenat nechuť k samotné druhé polovině, ale mně se to teda líbilo celé se vším všudy, ať už je to kýč nebo ne, což dokazuje taková scéna na zahradě, kde se všechno odhalí, to byl scénaristický skvost a highlight celého filmu. No, a nesmím také zapomenout pochválit ostatní herecké hvězdy filmu (dospělý válí, děti překvapují) a skvělý soundtrack. Potěšilo ve velkém. Čisté 4*

Život (2017)

Life má takovou nálož kvalitních hereckých jmen, že tu člověk jednoduše musí mít nějaká očekávání, ty se ve finále nakonec úplně nenaplnila, byť jsou tu i pozitiva. On Espinosa asi nebude žádný velký Pan režisér, ale nechal tu prostý příběh, který navíc průkazně z minulosti funguje (vetřelec a vyvražďovačka na lodi) a do toho relativně normální stopáž, díky které se člověk vyloženě nenudí a dojde i na pár kvalitních momentů, které podtrhuje překvapivé finále. Filmu taky prospělo, že se na něj koukalo jen jako na předkrm před chystaným Covenantem, který u kritiků pohořel a tak z toho u mě Life paradoxně vychází lépe než Ridleyho mainstreamovka. Čisté 3*

Tahle země není pro starý (2007)

Je mi až k neuvěření, jak takovýhle zprvu jednoduchý film může být úplně originální oproti všemu podobnému, co jsem kdy viděl. Na jednu stranu dostáváme pořádně brutální a drsnou akci v texaské poušti s dost nejspíše jedním z nejlepších záporáků vůbec v podobě Javiera Bardema, ze kterého jde vyloženě čirý strach, ale pro mě to tu vyhrála především morální stránka filmu, ze které vyplývá, že nic není jisté a pokud bude člověk riskovat (hod mincí), tak má možnost něco získat (život/smrt), ale ten kdo hrát odmítá, tak má jisté své (Kelly Macdonald), popřípadě lituje svých rozhodnutí (Tommy Lee Jones). A tohle všechno se podepisuje v závěrečných 25 minutách filmu, které mají hodně co do sebe. A fakt, že ve filmu za celou dobu nezahraje jediná muzika a člověk si toho pořádně ani nevšimne, protože je přikován k tomuhle zajímavému příběhu je naprostá dokonalost. Zasloužený Oscar a nejlepší Coenovci. Lepší 4*

Prokletý ostrov (2010)

U tohohle Scorseseho počinu úplně nemůžu sdílet nadšení s ostatními, přijde mi, že to tady právě zkušený americký režisér zbytečně složitě překombinoval a jakkoliv je konec a závěrečná DiCapriova věta významná pro celkový děj filmu, tak ještě předtím během sledování to na mě působilo jako jedna velká zamotanina, která bohužel v kontextu toho, co jsem měl možnost vidět, převažovala nad atmosferickým deštivým vizuálem a hereckými výkony. Čisté 4*

Někdo klepe na dveře (2023)

Panebože, to byla píčovina. Tady se snad Shyamalan vyloženě snaží, abychom ho začali všichni nenávidět. Chápu, o co mu ve filmu šlo, ale tenhle originální námět byl zpackán nekvalitním scénářem, dialogy, na kterých se mělo stavět jsou absolutně mimo mísu a herci radši ani nemluvě, Dave Bautista se to tu jakž takž snaží udržet, ale ani on se do své role nehodí a tohle je prostě béčkovka jako hrom, ještě že to nemá přes dvě hodiny, to bych to rovnou vypnul nasraností. Konec od začátku předvídatelný. Čisté 2*

Spojenci (2016)

Allied je zajímavý počin, na jednu stranu z toho divák cítí zjednodušený a zkrouhnutý scénář, ale se Zemeckisovým režírováním a dokonalými hereckými výkony Brada s Marion to člověku zase tolik nevadí. Obě dvě akční scény jsou natočeny s naprostým přehledem (nejen akce, ale obecně začátek v Casablance je jeden velký, očím lahodící půvab) a příběhově je to celé o tom, že se čeká až do závěrečné desetiminutovky, kdy se všechno vysvětlí, mezitím máme jedno velké "co kdyby", no a i na tohle "co kdyby" se kouká velice dobře, takže tady si stěžovat by nebylo ku prospěchu. Jeden z filmů, který si divák, pokud chce, může vyloženě užít, a to hned několikrát. Slabší 4*

Všechno, všude, najednou (2022)

Tak já si zkušeně počkám až u tohohle filmu opadne všechno to nadšení a kritika, abych na to mohl nahlížet s čistým štítem a já vím ve výsledku snad ještě méně než před sledovačkou. Rozhodně se jedná o originální námět spolu s hereckými výkony, které ženou Everything Everywhere All at Once k úspěchu, jenže v cestě k tomuhle úspěchu mu spolehlivě stojí dlouhá stopáž, složitě pojaté a často opakující se cestování v čase a s tím získávání schopností z jiných světů. A nevadí mi ani to, že je to především ke konci velký bizár, naopak, mám pochopení pro všechny ty bagely, kameny a "mývala z Ratatouille" a fakt se mi líbilo, že tvůrci tak dobře dokázali vykreslit takové věci jako existenciální nihilismus, za což právoplatně získaly nominace na Oscara, ale já (a předpokládám spousta dalších) od toho očekávalo něco trošku jiného, mě to ze sedačky rozhodně nevytrhlo a menší zklamání dám lehce najevo. Čisté 3*

Neuvěřitelně hlasitě & nesmírně blízko (2011)

Daldry dokázal věrohodně stvořit film podle knižní předlohy, ale ani to nemusí znamenat jistotu, že se jedná o kvalitativně dobrý film. Námět o ztrátě otce při 9/11 je sám o sobě dobrý a první polovina odsýpá jak má, ale poté jakoby se režisér zamotal do vlastní sítě a přichází směsice rádoby nezáživných scén, při které se všechny postavy (ne)vybarvují a pro děj jsou tak bezvýznamné. Taky to hodně hraje na city, a ne úplně špatně, ale jak říkám, tohle měl dostat na starosti kvalitnější režisér a mohlo být o čem mluvit. Slabší 3*

Training Day (2001)

Já si teda nemůžu pomoct, ale celý film je stavěný pouze na hereckém výkonu Denzela Washingtona, který je tu bezpochyby geniální, ostatní je ale úplně na pěst - je to strašlivě zdlouhavý, Ethan Hawke si tu vyloženě řekl o nějakou cenu za nejnesympatičtější herecký výkon, jako pardon, ale na něj se jednoduše nedá souvisle koukat a s tím i spojený konec, který to vyloženě zabil. Dám tomu trojku, ale narovinu, Denzel to tady celý potahal a kdyby tu nebyl, tak je Fuqua za blbce. Čisté 3*