• Krátkometrážní
  • Sportovní

Solaris (2002)

Nevím, zda je tenhle film podceňovaný, ale rozhodně je mnoha lidmi nepochopený. Když se podíváte na Solaris, tak máte možnost vidět originální námět, vizuál vesmírné lodě provedený na jedničku, v podtextu parádní soundtrack Cliffa Martineze, který tomu dodává tu správnou atmošku a na plátně Clooney s McElhone, kteří také nehrají vůbec špatně, i když si osobně myslím, že to tu svým hereckým výkonem strhl "blázen" Jeremy Davies, který se také postaral o jeden z konečných zvratů. Celkově bych to popsal jako komplexní psychologický film, který i přes svoji krátkou stopáž po nějaké době začne nudit a není to ono. Soderbergha jako režiséra moc nemusím, ani tady nebudu nijak rozjímat, ale musím ho pochválit za detaily jako je rozdílná paleta barev na lodi, Solarisu a "v minulosti", to jsou maličkosti, díky kterým si ve výsledku můžete film oblíbit. Sám mám dilema, jak vlastně tohle dílo hodnotit, je tu spousta pozitiv, ale i velká negativa, takže zůstávám na průměru. Čisté 3*

Sin City - město hříchu (2005)

Ze Sin City si budu pamatovat dokonalý a originální vizuál, perfektní herecký obsazení, drsňáckou titulkovou písničku, krásný sexy holky a taky fakt, že příběh zároveň působí odtažitě jako jen málokterý film. Děj nulový, fanouškem komiksů nejsem, ale pořád by to mělo být bráno s nadsázkou a dohromady z toho vzešlo dílko, které člověk jen tak nezapomene. Čisté 4*

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Měl jsem z Přeletu jisté obavy, ale teď konečně po zhlédnutí můžu a musím uznat, že své kultovní postavení má film zcela zasloužené. Miloš Forman tady stavěl díl po díle a vznikla z toho dokonalost - Jednoduchý, ale originální příběh o čisté svobodě a přátelství, které je v dnešní době již nevídané, Jack Nicholson ve své nejlepší formě, vznikla tu i jedna z nejnesympatičtějších postav celé kinematografie, paní sestra Mildred Ratched (která je neuvěřitelně na pěst, skvěle zahraná role) a také dialogy všech vedlejších postav, díky kterým si můžeme udělat náš názor na ně byl velice důležitým dílem téhle hezké/smutné skládačky. Emocionální konec je jedna z nejsilnějších scén vůbec. A třešničkami na dortu jsou náš český Miloš Forman a samotný rozjezd kariéry Dannyho DeVita. 5*

Osudový dotek (2004)

Neskutečně originální filmařina, která díky svému chytrému postupu v ději vyvolává během sledování v divákovi velkou dávku emocí s napětím dohromady. Tenhle film je podle mě jediným filmem, který kvalitativně navázal a překonal o čtyři roky mladší první Nezvratný osud, který má s Osudovým dotekem společný nápad, ideu bych řekl, (vize X vracení se do minulosti), něco v tom smyslu, což je pro mě strašně zajímavá záležitost, a že jich v dalších filmech zase tolik není. A rozumím lidem proč tenhle snímek haní a přesně pro ně mám vzkaz - běžte si o tom filmu něco zpětně zjistit, třeba to, že film má čtyři různé konce, běžte si pustit na Youtube "Ending explained", zkrátka, dejte tomu ještě šanci, protože Butterfly Effect si to jednoduše zaslouží. Je to chytrý, je to emocionální, je to nápaditý, má to pointu a když přistoupíte na hru, kterou s Vámi režiséri na začátku rozehráli, tak se Vám to na konci náležitě odmění. Ashton Kutcher v životní a dosud nepřekonatelné roli. 5*

Jak jsem se stal gangsterem (2019)

Když točí Polsko gangsterku, tak by měli všichni rázem zpozornět, Maciej Kawulski nastavil zrcadlo, jak by se měly točit filmy, devadesátkový příběh dle skutečné události, který má všechno, co měli devadesátky v Polsku a kvalitativně je tohle jedna z nejlepších gangsterek, jakou jsem měl možnost kdy vidět. Tady můžu probrat všechno od přiběhu k hudbě až po herce a pokaždé dojdu ke stejnému závěru - že to je všechno naprosto perfektní a dohromady to tvoří ve svém žánru nepřehlédnutelnou a výjimečnou záležitost. 5*

Znamení (2002)

Signs je vrcholové dílo M. Night Shyamalana, opět nám tu ukázal, jak dokonale umí nakládat s mrazivou atmosférou, kterou roztočí, přidá pod kotel a hraje si s divákem až do úplného závěru. A oproti Šestému smyslu nebo Vyvolenému se tady jedná o mysterióní žánr, který se v některých chvílích přesouvá až k hororu, což jen potvrdilo, že se tady dle mého Shyamalan opravdu našel. Už jen ta atmosféra, kdy se člověk nebojí toho, co se děje, ale toho, co by se mohlo stát je škola hororu. A tu tady doplňuje James Newton Howard svojí geniální kompozicí. A Mel Gibson v hlavní roli to jen stvrzuje. Jediné, co by se tu dalo změnit k lepšímu je výběr kluka do hlavní role, protože Rory Culkin je jedno z nejméně sympatických děcek ve filmu, co snad existuje a poté samotný konec, kterému už docházel dech a volba směru se mi moc nezamlouvala. I tak ale musím projevit spokojenost z filmu. Čisté 4*

Vyvolený (2000)

V době před kdejakým MCU nebo DC stál M. Night Shyamalan a ten zde vytvořil unikátní záležitost, která má svoji největší sílu ve své jednoduchosti, kterou na dnešních plátnech již takřka nevídáme. Příběhová linka Samuela L. Jacksona, který tu vede "honbu za uvědoměním" je ve výsledku to nejdokonalejší z celého filmu, ale v pozadí nezůstal ani Bruce Willis jehož práce s režisérem mu také evidentně svědčila, i když Šestý smysl se mi líbil o chlup víc. Shyamalan znovu potvrdil, že dříve opravdu natáčel na malém prostoru velké filmy, které mu může závidět kde kdo. Dobrá podívaná. Čisté 4*

Šestý smysl (1999)

"Vidíme jen to, co vidět chceme." M. Night Shyamalan se tímhle dílem dostal na svůj vrchol a je mi absolutním překvapením, jak se mohlo stát, že Šestý smysl nedostal ve výsledku ani jednoho Oscara. Z jedné strany geniální příběhová pointa, z té druhé mrazivá atmosféra, ve které nikdy nevíte, kdy na Vás něco nevyskočí. Willis ve svých nejlepších letech a s ním Haley J. Osment, který si tu po Forrestovi zapsal další životní roli. Komorní film, který má díky své chytrosti kolosální a především zasloužený celosvětový dosah a uznání. Lepší 4*

Ali (2001)

Od Aliho jsem čekal naprosto odlišné zpracování než nám tu Michael Mann naservíroval - není tu moc boxu, je to hodně utahané a je to hodně politické, což je takřka cesta k záhubě, navíc když se jedná o jednoho z nejúspěšnějších a nejvěhlasnějších atletů všech dob, ale i když tohle pominu, tak z Mannova Aliho jednoduše nejde být odvařený. Spojení sportovního dramatu s politickou rasovou segregací na dvou a půl hodinovém plátně prostě nefunguje. Slabší 3*

Top Gun: Maverick (2022)

První Top Gun je pro mě jednou z největších srdcovek vůbec, proto jsem se taky, řekl bych opodstatněně, na záčátku dvojky bál, i přes fakt, že točil kvalitní Joseph Kosinski a vrátilo se nám pár postav z jedničky jenže pak po půl hodině přišla TA scéna, kdy Cruise nevěřícně kouká přes okno na Roostera, který vyhrává na klavíru Great Balls of Fire a já jsem věděl, že už v tom zase lítám, přesně jako u jedničky. Tohle je jeden z nejkvalitnějších a nejlepších sequelů vůbec, zaobalený v záživném old-schoolovém kabátku, kde intenzita a napětí jsou na prvním místě. 5*