• Krátkometrážní
  • Sportovní

Vřískot 6 (2023)

O chlup slabší než loňská pětka. Nová lokace v podobě New Yorku téhle "franšíze" rozhodně prospěla, opět se nám tu vrací staré známe postavy, které nejsou špatné, ty nové vedlejší nezklamou a samotný Ghostface, dá se říci, příběhově překvapí. Plus za soundtrack a mínus za přehnanou stupiditu jednání, které bylo i na tuhle "laid back" sérii opravdu moc. Slabší 3*

Renfield (2023)

Tak bych řekl, že Renfield je letošním filmovým miláčkem publika, solidní černá komedie o Drákulovo pomocníkovi v dnešním světě, která rychle uteče hlavně díky přehnaným hereckým výkonům (trojka Hoult/Cage/Awkwafina skvělý). A chválím i "poselství" nenechávat se zmanipulovávat narcisty, ti jsou totiž horší než kdejaký Drákula. Lepší 3*

Papežův vymítač (2023)

Exorcistický subžánr pro mě z 95% není nijak zvlášť záživný, většinou lehce zklame, protože už se nedá vymyslet něco nového a ani tady to z hlediska příběhu není žádná nadprůměrnost, ale hodně se mi tu líbila sympatická postava Rusella Crowa, který tu hláškuje a svoje herecké kouzlo ještě pořád neztratil. Každopádně začátek navnadil na nevšední exorcismus, ten pak přešel na rutinní záležitost, což je samozřejmě škoda. Čisté 3*

Avatar: The Way of Water (2022)

Od mé návštěvy prvního Avatara v kině uběhlo už dobrých třináct let a jakkoliv byl pro celou kinematografii tenhle film významný i vzhledem k 3D, tak na dvojce je krásně vidět ten další vizuální progres, který jsme za tu dobu urazili a ten pocit při sledování musí být pro každého, kdo to vidí stejně naprosto potěšující. I druhý díl má takovou "auru spektakulárnosti", kterou Cameron i vzhledem k časovému rozdílu mezi díly umí podat a člověk má opravdu pocit, že sleduje něco jedinečného. Filmu jsem se částečně kvůli stopáži vyhýbal a upřímně to bylo ze strachu zklamání, ale tady ta stopáž nějakých těch 192 minut je bezpochyby potřeba. Dvojka začíná takřka nanovo a diváci se opět musí uvést "do varu", zjistit, kdo je na jaké straně a přesně tohle je silná stránka celého filmu - charakteristika postav. Na začátku se tohle dozvídáme a na samotném konci to právě díky tomuhle emocionálně zafunguje. Avatar je svět neomezených možností, což musí být pro všechny kreativce, kteří na filmu dělali absolutní zážitek a vrchol jejich kariér, ale pro mě Cameron (a to jsem mu celý ty léta, kdy byla dvojka oznámená, ale ve vývoji vyloženě nevěřil) stvořil (paradoxně napodruhé) začátek největší kinematografické ságy, která do budoucích let bude bavit miliardy lidí po celé planetě, včetně mě. 5*

Operace Fortune: Ruse de guerre (2023)

Hodně vlažný Guy Ritchie. Příběhově tuctová záležitost, projede se spousta zemí, což bude vždycky cool, ale celkově nemám nic, co by mě nějak oslnilo a mohl bych to vyzdvihnout. Statham si tu klasicky uhraje svoje, ale paradoxně je tu spíše v pozadí za Aubrey Plazou, která vyčnívá, ale žádný odvar to není. Potěšila jediná scéna s Hugh Grantem a jeho satelity. Člověk by ani neřekl, že tohle je Ritchieho film. Čisté 3*

Je mi ze sebe špatně (2022)

Nemůžu úplně říct, že by mě to vyloženě nadchlo nebo alespoň zaujalo, kromě samotného tématu narcismu a egocentričnosti, kdy celý film vídáme sebezničující sklony hlavní aktérky tu není nic zajímavého. Film, který těží jen z momentálního dobového problému, kdy všichni teenageři chtějí být slavní a udělají pro to úplně všechno. Zklamání. Slabší 3*

Zúčtování (2016)

Pro mě osobně je Accountant velké překvapení, vůbec jsem nebyl připravený na tak chytrý a kvalitní scénář, na bezprostřední headshoty, za které by se nestyděl ani Keanu Reeves a ani na skvěle hodící se ho Bena Afflecka, na něhož se tu kouká sakra dobře. A potěší tu ve vedlejších rolích i Anna Kendrick a Joe Bernthal. Finále je, stejně tak jako celý film, správně poutavé. Ano, v některých momentech je to přestřel ať už co se týče akce, tak i lehce komplikovaného příběhu, ale tohle si Gavin O'Connor s velkým klidem za rámeček může dát. Čisté 4*

Cizí oběd (2013)

Indové umí točit i filmy, které nejsou jen o zpívání a tancování. Tady povedenou formou sledujeme originální a půvabný příběh v čele s opravdu skvělým a charismatickým Irrfanem Khanem, jehož každé otevírání lunchboxu za účelem přečtení dalšího dopisu a posléze samotné vyprávění má správnou sílu a vlastně dělá celý film tak pohodovým. Závěr není pro diváka úplně uspokojující, ale když si vzpomenu na scénář a o čem vlastně celé tohle dílo je, tak to dopadlo přesně tak, jak mělo. A řekl to i samotný režisér, "V realitě by to tak jednoduché nebylo, a proto to nebylo jednoduché ani tady". Čisté 4*

Snowden (2016)

Správně natočený film. Oliver Stone se nebojí být občas kontroverzní, což je samozřejmě jen dobře, z herců byl Joseph Gordon-Levitt jasná volba, protože se Snowdenovi opravdu podobá a na Shailene Woodley se tu hezky kouká. Jen to teda bylo v některých momentech zdlouhavé na entou. Čisté 3*

Krev šampiona (2016)

Bleed for This rozhodně není oproti velké žánrové konkurenci natočený nějakým zvláštně strhujícím způsobem, ale těží z velice silného reálného příběhu, který by člověk jen tak nevymyslel. Vinny Pazienza byl opravdu neoblomný boxer, který vsadil všechno na jednu kartu včetně svého života, a Bůh mu to přej, vyšlo mu to. Herecky to tu samozřejmě táhne opět výborný Miles Teller a zkušený Aaron Eckhart, který tu překvapí svým vzhledem. No, a boxerské scény jsou tu lehkým mínusem, na těch se mohlo zapracovat ještě o něco více, mně to ale vynahradila úplně závěrečná scéna, která takřka dokonale podtrhuje tenhle inspirativní příběh. Lepší 3*