• Krátkometrážní
  • Sportovní

Casino (1995)

Casino je pro mě ten nejlépe vyprávějící mafiánský film vůbec, to je něco neuvěřitelného, jak tady Scorsese ve třech hodinách dokázal odvyprávět celý tenhle mafiánský svět, ve kterém se divák celou dobu doslova cítí jako kdyby stál vedle De Nira, vyhrával miliony dolarů v jeho kasínu a stál v poušti vedle vykopaných hrobů ostatních mafiánů. Tohle je moje definice zábavného mafiánského filmu se vším všudy, je to přesný opak Goodfellas, který působí zbytečně utahaně, Casino je ještě o půl hodiny delší, taky se v něm převážně vypráví, ale ve výsledku působí daleko akčněji. V Goodfellas byl highlightem Joe Pesci, Casino je bezkonkurenčně De Nira, který si to tu ukradl pro sebe a líbil se mi tu jako snad žádná jiná mafiánská postava. A překvapivý konec s výsledným monologem potvrdil, že tahle kultovka rozhodně patří mezi jeden ze tří nejlepších Scorseseho filmů, div ne výš. 5*

Víly z Inisherinu (2022)

Rozhodně nejdepresivnější McDonagh nám tu předvádí, jak se točí vztahová dramata, navíc na pěkném irském ostrově, kde atmosféra houstne minimálně desetkrát tak rychleji. U tohohle typu filmu jsou nejdůležitější herci a ty se tu předvedli. Dvojka Farrell/Gleason si tu mezi sebou nic nedaruje, a že zachází až do extrémů. Jim dobře sekundují Barry Keoghan a Kerry Condon, na které se tu dobře kouká. Je to hodně utahané, rozhodně ne pro každého, ale fanoušci režiséra by měli vidět. Čisté 4*

Trojúhelník smutku (2022)

Být to ukončeno druhou částí na lodi, tak je to za jasných pět a nejspíše bych teď psal o nejnovějším filmu roku, sekvence kapitánovi večeře a "po" je jedna z nejlepší nekomediální komedie, co jsem za hodně dlouhou dobu měl šanci vidět. Především přestřelka citátů Woodyho s ruským boháčem je naprostým highlightem. Samotný námět o rozdílech vyšší/nižší třídy a rovnosti dle mého nikdy nevyjde z filmařské módy, tady to Östlund zvládl na výbornou, zaobalil všechno do zábavného kabátku, přidal zkušené herce společně s nadějným mládím a světe div se, kvalitní podívaná. Čisté 4*

Blade (1998)

Blade funguje jen a pouze jako jednorázová akční béčkovka a i to už je na pováženou, jinak tu není moc co řešit - Wesley dle mého příliš úžasnou hereckou kariéru neměl, tohle je jedna ze dvou jeho nejznámějších rolí a kromě nezáživných až trapných hlášek nic nepředvedl. Námět s upíry nezajímavý i na tehdejší dobu a závěrečné finále je slabé jak čaj. Slabší 3*

Hon (2012)

Tohle je teda pořádně silný dánský kafe. Ten film v sobě nese takových negativních emocí a nenávisti v reálné podobě, že se o tom jen těžko píše a člověk to prostě musí vidět na vlastní oči, aby pochopil. Všechny postavy se tu k Madsovi chovají jako naprostá hovada a spolu s jeho úžasným hereckým výkonem se z tohohle nenápadného filmu stala kultovní záležitost. Dvě hodiny severského dramatu snad nikdy nebyly intenzivnější, což vrcholí až v samotné poslední scéně. Thomas Vinterberg s jeho nejsilnějším počinem. 5*

Od soumraku do úsvitu (1996)

Ulítlá šílenost Tarantina s Rodriguezem, ve které jdou nejvíce vidět rukopisy obou režisérů. Rodriguezovi akční sekvence, Tarantinovi úchylky, dva rozdílné žánry (upíři byli bohužel oproti geniální první polovině velký propad), parádně hrající George Clooney a legendární nohy Salmi Hayek - je to blbost, je to legrace, je to všechno čím chcete, aby tenhle film byl. Čisté 3*

Hříšný tanec 2 (2004)

Oproti jedničce je to opravdu o dvě třídy horší film, nejlépe se od tohohle porovnání rovnou oprostit a nahlížet na něj jako na něco, co nemá s Hříšným tancem vůbec nic společného. Bez toho je to ale stále pouze blbina, která nepřesvědčila ani scénářem a ani vybranými herci. Na taneční scény se koukat dá. Čisté 2*

12 opic (1995)

Tady jsem bohužel pochopil, že styl Terryho Gilliama nebude nikdy pro mě, a to díky jeho komplikovanému vyprávění, které mi neumožnilo si tenhle jinak dobrý Sci-Fi námět s naprosto dokonale zahraným bláznem Pittem a devadesátkovou stálicí Willisem naplno vychutnat. A to je velká škoda, kterou však nezazlívám režisérovi. Čisté 3*

Menu (2022)

The Menu má mnoho nápadů, které šly jinak či daleko lépe rozvinout, samotný film je mnoha věcmi, ale vyloženě ničím zároveň, velký paradox, když to tak píšu, ale fakt tomu tak je. Především tajemno první poloviny, kdy divák opravdu neví, o co šéfkuchaři a celé restauraci kráčí je skvělá, ta druhá už se mění v úplně něco jiného a stává se to až takovou nepřirozenou komedií/satirou, která mi sem úplně neštymovala. Co ale film táhne jsou herecké výkony, šéfkuchař Ralph Fiennes zahrál s naprostou grácií a pěkně mu sekunduje v hlavní roli Anya Taylor-Joy, která tu má jako jediná alespoň slušně napsanou a využitou postavu. Lepší 3*

Million Dollar Baby (2004)

Tohle jsou přesně ty Eastwoodovská dramata, díky kterým budu mít Clinta navždy v paměti. V první polovině skvělý motivační boxerský příběh o vzestupu překvapivě dokonale zahrané Hilary Swank a v té druhé zase smutné drama, které z diváka v komorní atmosféře a s pouze hrstkou postav dokáže vyždímat každičkou slzičku. Silný námět a geniální herecké výkony trojky Morgana Freemana s Hilary Swank jsou momenty, díky kterým si budu Million Dollar Baby pamatovat. 5*