• Krátkometrážní
  • Sportovní

Já, Tonya (2017)

Snad všichni v tomhle příběhu jsou ale úplně nesympatičtí lidé, takže problém ve filmu vidím ten, že člověk neví jestli s hlavní postavou sympatizovat nebo ne, má to ale také plus, které vidím v Allison Janney, která zahrála matku Tonyi neuvěřitelně a ta baba mě bude strašit snad ještě pozítří ve snech. A výjimečně musím souhlasit, že ačkoliv miluju Margot Robbie, tak sem se teda nehodila. Každopádně originální zpracování dělá z I, Tonya zajímavou sportovní biografii, která díru do světa neudělala, ale jen tak se na ní taky nezapomene. Čisté 3*

Rooney (2022)

Jako fanoušek Man United a především Rooneyho jsem byl hodně zvědav, jak bude vypadat zpracování tohohle dokumentu o věhlasném útočníkovi, to mě teda ve výsledku úplně nepotěšilo a ani nepřekvapilo, celkově mi tam chyběla troška toho excitementu, ale na druhou stranu potěší rozhovory s bývalými hráči nebo se samotným Waynem, který to má v hlavě uspořádané. Pro fanoušky povinnost, ale nemůžu se vyhnout porovnání s loňským Fergusonem, kde vyhrává právě kouč Rudých ďáblů. Čisté 3*

Faunův labyrint (2006)

To spojení kruté reality s pohádkovou linkou je čistě geniální tah. A funguje na diváka na 110%. Definoval bych to jako okouzlující pohádka pro dospělé, má to naprosto nenáviděného záporáka kapitána Vidala v podobě Sergi Lópeze, který popravuje hlava nehlava, krásný vizuál společně s kostýmy a hudbou a režisérsky je všechno také v pořádku. Navíc tu potěší právě i scény ze světa fantazie. Za mě velmi příjemné překvapení a pro mě osobně bezkonkurenčně nejlepší film Guillerma del Tora. Lepší 4*

Jan Koller: Příběh obyčejného kluka (2022)

Když jsem uviděl během první třetiny filmu, kdy se odehrává drama ve Spartě a naopak docela schované, ovšem neopomenutelné angažmá v Belgii, ten styl jakým je dokument natočen, tak jsem si říkal, že tohle bude bomba - všechny ty highlighty ze starých i nových zápasů, včetně původního komentáře jsou naprosto parádní, to samé rozhovory s Honzovými bývalými spoluhráči a kamarády, to pak jen sestříháte a z pohledu režiséra to spolehlivě pracuje za Vás, jenže pak přišla vyloženě tvrdá facka na tvář všem filmovým kritikům, protože co možná funguje jako dokument na Voyu, tak jako celovečerní film do kina to z hlediska zpracování absolutně pohořelo. Sám Petr Větrovský potvrdil, že to má být právě celovečerní podívaná do kina, nad čímž se musím až pousmát, protože co dobře začalo, se později proměnilo v jednotvárnou až nezáživnou tvorbu, která vyvrcholila něčím, co jsem si snad ani nikdy nepředstavil, že uvidím dokonce i na české scéně, a to poslední čtvrthodinu, kam jako Petr Větrovský si stihnul dovolit vyslat podprahovku na Penny, bezcenné interview s Janem Krausem, u kterého člověk silně pociťuje, že slouží jen jako výplň zbytečně dlouhé stopáže a neopomenul ani během celého filmu nám servírovat Marka Ztraceného s jednou (a za mě otravnou) písní, která se do fotbalového dokumentu, ale opravdu nehodí. Z úcty ke krásné kariéře Jana Kollera a již výše zmiňovaným pozitivům tomu dám za tři, ale pro Petra Větrovského mám hvězdu jen jednu a vracím toho facana, protože takové zpracování je plivancem na téhle krásné kariéře našeho výjimečného fotbalisty. Čisté 3*

Maximální limit (2005)

Filmů o sportovním sázení až překvapivě moc není, no tenhle se jednoznačně řadí k těm nejlepším, co byly natočeny. Matthew McConaughey v roli Amerického Psycha a  jakožto naprostá mašina v předpovídání výsledků. A v druhé roli geniální Al Pacino, který tady na sebe strhává pozornost geniálním hereckým výkonem. No neber tuhle kombinaci. Šílený, že to je podle skutečné události. Příběhově skvělé, i když pár výtek by se našlo, ale teď po zhlédnutí mi to je jedno, protože jsem dostal dost záživnou podívanou. Carusův nejlepší a zároveň nepřekonaný snímek, který utvrdilo intenzivní finále. Lepší 4*

Stranger Things - Season 4 (2022) (série)

Čtvrtá série Stranger Things definitivně potvrdila ať už čísly nebo především kvalitou, že je právoplatnou jedničkou na Netflixu. Všechny příběhové linie jsou dokonalé, hlavně Hopper v Rusku potěšil, těší mě, jak je konečně na nějakém velkém mainstream seriálu vidět ten rozpočet, který se tu rozhodně neztratil - vizuál je sérii od série snad ještě lepší a lepší. Další věcí, která mě potěšila je to proslavení skladby Running Up That Hill od Kate Bush, ta sklaba si to jednoduše zasloužila být takhle proslavená - a s tím spojený i čtvrtý díl, který byl definitivně nejlepší a nejvíce vygradovaný dílem možná celého seriálu. Scéna, kdy Max utíká od Vecny při téhle skladbě je neskutečná bomba. Jen nechápu proč tvůrci právě po tom čtvrtém díle tu skladby přehrávali v každém dalším díle snad osmkrát, to mi přišlo zbytečný až otravný, a myslím, že kdyby místo toho zvolili nějakou jinou oldies muziku (a že jí je!), tak by udělali lépe. No každopádně zpátky k sérii, rozumím lidem, kterým tahle série mohla přijít nezábavná/nezáživná, a hlavně pro lidi, kteří neviděli celý seriál nebo kteří viděli jen nějaký díl, tak ty jsou na tom biti nejvíce, protože ve čtvrté sérii je tu spousta přepálených emočních dialogů (ne, že by mi to vadilo, ale je tomu tak) a doplnění příběhů, na které fanoušci tak dlouho čekali, takže to rozhodně není pro každého, ale ty věrné to stonásobně odmění. Já už vlastně můžu říci, že jsem na Stranger Things vyrůstal a musím tvůrcům alespoň tady poděkovat za tohle zpříjmenění, protože ST je opravdu unikátním seriálem. No nic, jdeme si naposledy počkat a od poslední série očekávám ještě velkolepější jízdu. HELLFIRE CLUB! 4. série - 95%

Bestie (2022)

Povedená žánrovka se lvem - zabijákem, která je díky krátké stopáži stravitelná (přesně, jak by to v survival žánru být mělo) a s Idrisem Elbou, který se mi tady dost líbil a hodil se sem. Digitální zvířata vypadají dobře, občasných klišé a nelogického scénáře se tu ale bohužel nevyhneme. Za mě povedená jednorázovka, která by neměla nikoho urazit. Čisté 3*

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)

No, bavilo mě to asi na stejné úrovni jako jednička, ale nevím, Doctor Strange mi není oproti ostatním hrdinům nějak zvlášť sympatický, tady to aspoň vyšperkovala Wanda jako záporačka, která zahrála suprově, každopádně mě to ale prostě tolik netankovalo, ne že by to bylo špatně natočené, z technického hlediska je všechno v pohodě, ale v mých očích to je jen další doplňovací Marvelovka, která se mohla zviditelnit, a v čemž také selhala. Čisté 3*

Všechno nebo nic: Arsenal (2022) (seriál)

Bavilo mě to o něco víc než minisérie od rivalů z Tottenhamu, hlavně proto, že Arsenal ačkoliv to není moc sympaticky složený tým, tak má zvučnější jména než právě Tottenham, u kterého to držel především jen Mourinho, respektive Kane se Sonem. Tady potěší především Arteta, naopak u Xhaky se potvrdilo, že to je typický bezmozek jehož povídání je fakt za trest. A dle mého bude Arsenal těžit z mladého poskládaného kádru do budoucna, co už ukazuje v momentálně probíhající sezóně, kde jsou první. Z technického hlediska nemám, co bych vytknul, i tenhle All or Nothing si drží úroveň. /80%/

Byt (1996)

Sice jsem to dal až na dvakrát, protože první polovina mě moc nepřesvědčila, ale naštěstí od té doby, co člověk zná rozuzlení příběhu se navýší obrátky a jede se ve skvělém tempu až do konce. A ten gradující scénář tady dělá veškerou muziku... všechno ostatní, a především Monica Belluci je tady "jen" jako třešnička na dortu - a je tomu tak hlavně proto, že jí zastínil herecký výkon Vincenta Cassela a Romane Bohringer, kteří tu jedou hereckou extratřídu. Francouzi a jejich další originální podívaná. Čisté 4*