Ještěřák

Ještěřák

okres Frýdek-Místek
obyčejný chlápek s velkým pérem

homepage

• 20.7.2009  01:15

APOCALYPSE NOW trochu jinak, aneb šílenství má mnoho podob, ale jenom jednu jedinou pointu. Akorát hudbu Jimmyho Morrisona (Doors) vystřídal Ennio Morricone (ačkoliv ani Morrison nebyl zcela vyškrtnut z De Palmova notýsku - viz voják broukající rozmrdané Vietnamce do ouška "Hello, I love you, don't you tell me your name?"). Jeho standardně kvalitní hudba ve filmu o vietnamský válce želbohu moc neštymuje, což se mimochodem rozhodně nedá říct o výkonu Seana Penna - ten v roli naprostýho hadojeda docela vyčnívá - i dalších zúčastněných. Dobře, že De Palmu nepopadla nějaká debilní obsese typu "natočím ten úplně nejprohnilejší film o Vietnamu ne kratší než dvě a půl hodiny" - na to, na rozdíl od cvoka a geeka F. F. Coppoly, asi nemá. Nebo ještě jinak: CASUALTIES OF WAR je pokus o "nemocný" projekt "zdravého" režiséra, APOKALYPSA je pokus šíleného režiséra natočit něco normálního z Vietnamu. :)) (75%)

• 1.4.2008  05:38
    Odplata (1999)

Stárnoucí keťas chce mermomocí zpátky svých pozbylých 70 táců a je schopen pro ně utrhávat ručičky a nožičky, někdy dokonce pozoruhodně vlivným lidem. Hmm. Děj je fakt mimořádně hloupý, čili standardní vymývárna mozku, LEČ natočeno je to rychle, poutavě, na maximum. Slabá hodinka a půl Odplatě sluší, stejně jako Mel "co-byste-si-počali-bez-svobody" Gibson. :-)

• 10.4.2009  23:48
    Odpor (2008)

Slabé, fňukavé a tak trochu vykastrované zpracování potenciálně silného a přitom neotřelého prostředí, často studené jako psí čumák, ba až jako zima v běloruských lesích. Některé momenty jsou nechtěně neuvěřitelně vtipné, jako třeba lesní svatba, kdy nějaký Robin Hood junior předstoupí před mladé a chtivé ruské diouča, cosi zakoktá a diouča mu vzápětí padne kolem krku, jako že je vymalováno. To věru někdy vyzkouším. Anyway, není už ta WW2 kreativně vyčerpaná? :(

• 26.2.2011  01:07
    Odsouzení (2010)

Začalo to fakt bezproblémově: (1) V lokále vyhrává nikoli Kutálka, ale My Sharona. Ogulený to song! (2) Jsem háklivej na to, když se ve filmech násilně rozdělujou děcka. (3) Hilary Swank je výstavní hnědooká MILFkobrunetka a úplně mimochodem i suverénní herečka. (4) Hilary Swank pořád brečí. A když brunetky brečí, pak mám často chuť taky brečet. Sečteno podtrženo, nyní už víme, že Hilary Swank je výstavní hnědooká MILFí suverénní brečící brunetka. _____ Film jsem ale nesledoval úplně ptákem napřed. Takže vím například to, že za polovinou je v prdeli. Pointu ani průběh není kam schovat a ani to netočil Fincher. Stárnutí některých postav je prapodivně řešeno. Ale ona Hilary Swank už v MDB hrála pro Eastwooda skoro v telecích letech životem rozšlápnutou... paní. Paní Herečka to každopádně je! (70%)

• 2.6.2009  02:00
    Oheň (1991)

Ach ty ohníčkové filmy. Člověk ví, jak se plus mínus autobus budou vyvíjet, ale stejně na ně chce čumět znovu a znovu. Už samotný název BACKDRAFT vypadá napínavě a strašidelně a mnohé momenty v Potvorou ukořistěných budovách to jen potvrzují. Renomé filmu ovšem dost citelně poškozuje závěr v té chemičce, dějiště velepřehnaného (ano, i na biják o hasičích) patosu, podivných žabomyších hašteřenic a asi jediný místo na zemi, kde hoří snad i voda. Dvakrát škoda, protože i ta linka na pozadí s De Nirem a jeho oblíbeným úchylným žhářem měla hodně hodně do sebe. *mlsný pohled* ___ Čistý *** a nahoru nehnu ani o píď.

• 20.4.2008  04:33

Protože jsem protřelý sběratel a starý okenní šmírák, zakoupil jsem si z plezíru teleobjektiv Jamese Stewarta, a rozhodl se na něj navnadit 8 GB remasterovanou verzí tohoto mistrovského díla, pročež jsem se rozhodl překomentovat svůj původní canc, porozený l. p. 2008. Přestože film zestrál o dalších osm let, zůstane pochvalný. Kvalita dialogů, intelektuální náboj babochlapského dramatu Stewart v. Kelly, velmi velký důraz na detail, skvěle zachycená atmosféra padesátkového sídliště plného zajímavých karikatur jako by nehodlaly zestárnout. Super práce s kamerou, světlem, barvami a stíny také není ničím, co by mělo zajít a zevšednět z pátku na sobotu. Velmi špatný je bohužel samotný závěr včetně laciného pádu, který dnes vypadá jako velmi blbá práce v Photoshopu, nicméně z 95% je film fantastický. Pokud někomu závěrečná pranice přijde laciná a směšná, je to jeho názor, nicméně vystavovat oči takovému "blesku" není vcelku žádná prdel. Vlastně není o co stát. Oči to opravdu slušně dezorientuje.

• 27.5.2009  15:37
    Oko (2002)

No, jestli se mi něco z východní kinematografie zamlouvá, pak jsou to právě horory, s nimiž se rozhodně neseznamuju skrze pochybné americké remaky; Američani ať si raději točí svoje národní mýty. Některá ryze východní klišé (smrt oblíbené vedlejší postavy, když to nečekáte; zdánlivý konec následovaný další překvapivou, obvykle ne příliš milou událostí) se mi celkem zamlouvají, uvidíme, co budu říkat tak po dvacátým hororu made by šikmovocí. JIAN GUI, stejně jako mistrovský RINGU, vás zdařile provede jistými staršími a bolavými událostmi, které naneštěstí ještě tak úplně nepřebolely. S tím rozdílem, že v RINGU stačí Sadako a spol. jen na vteřinku vidět a už poslušně hnědím kalhoty, zatímco JIAN GUI je slabší a tak si musí pomáhat širokou paletou lekaček, které (alespoň u mě) jedou mrchy na jistotu. Též zamrzí, že ve srovnání s hlavní hrdinkou působí ostatní herci víceméně jako takoví komparzisti.

• 12.11.2008  21:23
    Oko bere (2008)

Typická čtyřhvězdičková zábava pro všechny bez výjimky (taky se na jedné z mých posledních absolvovaných přednášek šířila laptopy rychlostí prdu :-)), a to jsem byl proti filmu dlouho vyloženě biased. Scénář je klasicky blbej jako klika od záchodu, ale v případě 21 je to vlastně jedno. Zato Sturgessík je opravdu, opravdu sympatický. "You can't always get what you want" song na konci potěšil velmi.

• 17.12.2008  23:32
    Oko dravce (2008)

Skutečně cool způsobem natočená limonáda a hovadina, která odsejpá - a to se počítá. Přičemž mě nezaujal ani tak LaBeouf nebo Monaghanová, nýbrž B. B. Thornton v opravdu povedené roli.

• 28.6.2007  23:24
    Okrsek 49 (2004)

Překvapivě lepší, emociálně nadupanější a hlavně svižnější (uííí!) záležitost než TOWERING INFERNO se zajímavou rolí pro Johna Travoltu.

• 13.9.2018  02:18

Stejne jako treba Lovec jelenu zvlastne rozseknuty film, kdy kazda polovina zacina bzundou a konci katarzi (hlavne uplny konec filmu). Musim rict ze pohled na film po 30ce:) po opakovanem shlednuti se velmi odlisil od toho, ktery jsem si utvoril nekdy ve dvaceti. Mimo jine po velmi zajimave navsteve (severniho) Vietnamu, kde clovek i mnoho let od konce valky chte nechte podlehne zcela novemu nahledu na vec, konkretne na veci, ktere se ve filmu deji. Hodne jsem po skonceni take uvazoval nad postavami a jejich vztahy, coz je dost paradoxni, protoze se film interakci protagonistu podle mne (zamerne?) venuje zcela nedostatecne a jednotlivy vojaky jsem si vicemene pamatoval z kultovnich gagu (me sucky sucky, cerny beaucomp kokot, a walk-the-walk sceny), kteri casto dojdou k fakt hloupy smrti viz legendarne odporny konec filmu (byt castecne za umeleckych manyru ala Coppola). Ackoliv mam stale podezreni, ze Kubrick neumel tocit valecny (akcni) sceny, v tomto filmu to, a nevim, jak to dokazal, ze to funguje, obesel tak, ze to vubec nevadi. Pred cca 10ti lety jsem mel logicky mnohem radeji Apokalypsu, protoze probirala tema silenstvi za zvuku Doors a jeji presah byl castecne videt v mych oblibenych hernich seriich Fallout (Van Buren) a Far Cry, ktere se mistama v Apokalypse inspirovaly, ci Cetu, kde Doors samozrejme hrali taky (a Stone je s nimi jak znamo slusne provazan) a navic se v ni realne valcilo, ale dnes mam skoro radeji tenhle divnej film.

• 28.6.2007  23:16
    On je žena! (TV seriál) (2005)

Poměrně avantgardní záležitost. Prežil jsem víc dílů než moje matka.

• 19.4.2008  03:26
    Once (2007)

Připouštím, že tu a tam mívám rozpoložení, při kterých by to bylo tutově "za pět", ale dnes to opravdu není. Irglová se rozehrává trochu vláčně, Hansard sedí jako prdel na hrnec už od první zlodějské scény. Strašně se mi líbil zpočátku (velmi) skeptický šedovlasý týpek v nahrávacím studiu.

• 5.8.2012  16:18
    Ony (2011)

CO TO KURWA JEST? ...si říká poměrně velké množství postav ve filmu. Vtipné je, že jsem si jako divák říkal totéž. _____ Vyzobané slunečnici Anně (Juliette Binoche, btw fakt ošklivá) přeroste práce s kurvičkama přes její zcela příšerně učesanou hlavu, jednou nebo dvakrát si vyhoní kundu, pak to najednou skončí a já se necitil o nic osvícenější, než předtím. _____ Nejzábavnější jsou ve filmu nadávky v polštině.

• 11.9.2008  20:52
    Ordinace v růžové zahradě (TV seriál) (2005)

Nejen že se to kreténsky jmenuje, ale nedá se u toho ani povečeřet. V telce to překáží, a koukám, že na to koukaj i lidi, které jsem dříve považoval za inteligentní.

• 26.4.2011  20:56

S přehledem nejlepší Mekáčův film, paradoxně i tak v některých ohledech jednoduchý jako list papíru, kdy se v závěru překotil kamsi úplně mimo mísu - konkrétně v realitě rychlosti člověka vs. koně, a co do "uvážené změny" pohledu hrdiny na Řím(ské hodnoty).

• 25.8.2008  00:38

Sturges a spol. se rozhodli klouzat po celkem tenkém ledíku (ačkoliv, jak varuje tuhle Pohrobek, nevím, proč by se mělo jednat o nějakou ultra fikci, ono se v Říši minimálně "uvažovalo" o kdečem), ale v rámci možností to ustáli bez škobrtnutí. Film je uvěřitelný, velmi dobře zahraný a ani na chvíli vyloženě nenudí / neprudí, a překvapivě silný i v potyčkách. Dobře odvedená práce, což se pozná asi nejlíp podle toho, že fandíte nacistům.

• 26.5.2009  16:35

Líbilo se mi to, NICMÉNĚ. Že se příběh v hororu nemá moc žrát, s tím můžu docela spokojeně žít. Když mu ale nevěříte nos mezi očima, pak už to jistý problém je. Přesně toto je achillovou patou ORCA: KILLER WHALE (mimochodém též vyloženě průměrně zahraného - zaujal mě však ten indián) plného naivních, imbecilních a vysoce patetických rozhodnutí. Zároveň je však film smutně krásnej, disponuje poctivou Morriconeho hudbou a konec, ač z pohledu zdravého rozumu nepochopitelný, nelze než vynachválit. Jako by ta přechytralá & pomstychtivá kosatka (biologům se teď asi v kapse otevírá pořádná kudla) chtěla tý žábě, co zbyla, říct: A teď jsme si, paninko, kvit. Newfoundland je krajně ujeté místo pro život. (3.5*)

• 29.11.2007  07:06

Nemám rád Tima Burtona, Johnyho Deppa nemusím, ba ani Christina Ricci mi nic neříká - myslím, že to s těma třema peckama pro SLEEPY HOLLOW dopadlo ještě dobře. Ani pořádný horor, ani pořádná pohádka, tak kurňa co tedy? :-/

• 29.6.2007  01:06
    Ostrov (2005)

No... Na Michaela Baye docela hluboký snímek, alespoň v první hodince. McGregor a Johansson jsou tradičně slušní, postapo šmrnc mám moc rád... Čtyři hvězdy o fous (ten závěr bych si osobně za rámeček nedal). Pro mě nejlepší ryze PA snímek po úletu jménem 1984.

• 1.8.2009  14:01

Ať si o OSTŘE SLEDOVANÝCH VLACÍCH cvrlikají v superlativech třeba i vrabci na střeše, pro mě to byla jen další menzelovská nuda s dost makabrózní poetikou, Hrabal a jeho příznačně roztahaná květnatost zde citována a využita taky moc není, a pár pěkných obrázků pana kameramana to nezachrání, zvláště vezmeme-li v úvahu, že nejmíň ve třetině filmu je tma jako v pytli, což černobílému snímku mnoho nepřidá. Tu a tam sice rozčeří nudu pan Brodský, jako zfašizovaný politruk, hodnotící válečnou situaci zhruba tak objektivně jako Hitler ve svých posledních dnech v díře, podávající znamenitý a kromobyčejně :-) zábavný výkon.

• 21.8.2012  23:31

Zázraky se asi dějou, jelikož dva noname režiséři vyrukovali do světa s jedním z nejatmosféričtějších filmů své generace. Vystupujou v něm čtyři stěžejní postavy a já si je všechny pamatuju celej život, tak nějak to má podle mě v dobrým filmu vypadat. Zábavnou formou diváka vnoří do základů vývojové psychologie, jednoduše a povrchně, ale víceméně pravdivě, každá z představených "sedmiletek" hrdiny má svoje genius loci. Poprvé jsem ho viděl snad ještě jako teen, když byl relativní novinkou, a dodnes ho nesmírně uznávám. Baví mě každý jeho filmovej úd. (100%)

• 2.4.2010  12:28

S Delonkem dokoukám do konce všechno, i kdyby se zhostil role Paris Hiltonový řešící letité dilema jaké hadýrky vzít na svou kurví figuru, ale tohle bylo příliš dlouhé a zdechlé i na francouzskou kriminálku v době své největší slávy. Za zmínku stojí, že se ve filmu vůbec nestřílí a když už to náhodou přijde, v člověku neprobudí víc než malý dolíček na ksichtě. Naopak body nahoru za příjemnou, zamračenou, zasviněnou starofrancouzskou atmosféru, v mém případě ještě umocněnou úplně stejnou slotičkou venku za oknem.

• 22.9.2007  15:50
    Osvícení (1980)

Jediný mnou viděný Kubrickův snímek, který bych se nebál označit za strhující. Pokud ne TOP 10, tak určitě jeden z mých osobních TOP 50 filmů. _____ Následuje opravdu velice krácený seznam nejzásadnějších kladů (SPOILERY, ačkoli si moc nedovedu představit, že by toto zásadní hororové arcidílo ještě někdo neviděl): 1) Audiovizuální stránka. Vypiplané až běda. Hustě koncentrovaná coloradská klemra. Jenom ta hlasitost zvuku je nevím proč protivně kolísavá a trochu filmu podlamuje jeho (jinak buvolí) nožičky. 2) Kubrick se zachoval snad ke všem hercům jako k citronu, totiž vymačkal je do poslední kapičky. Nicholson - standardně skvělý. Duvallová - roztomilé a fascinující mateřské pudy. Někde jsem četl, že se o ní mluvilo jako o nejošklivejší soudobé herečce Hollywoodu, ale podle mě je to blbost, jenom je hrozně osobitá, to je všechno. Crothers? Takhle nějak si představuju smrt. Jen mu sakra dejte pořádnou kosu. 3) Dvě dokonalé golden classics scény: brilantní sexuální katarze v koupelně a dokonalá konverzačka na toaletách. Proto mj. ten znepokojivě autentický výsledek. Nevím, jestli je to nejlepší horor vůbec, ono je to vlastně docela jedno, ale rozhodně je nejvíc nezopakovatelný a vyčnívající. Holt Kubrick, Nicholson a Duvallová se doslova hledali, až se našli, podobně jako Giger, Scott a Weaverová v ALIEN(S), Gretzky, Messier a Lemieux v kanadském hokejovém nároďáku, Klaus, Zeman a Špidla v české politice, ...erhm.

• 21.6.2011  01:15
    Otravný pomeranč (TV seriál) (2009)

Navrhuji český název "Zcypený pomeranč".

• 23.3.2020  01:45
    Outsider (TV seriál) (2020)

První asi tři díly jsou zatraceně trenkyhnědnoucí, ale čím více zde rozplétáme, tím více se zaplétáme do sraček. Je vždycky fajn, když si někdo koupí 50-70 let starou francouzskou, či anglickou cinečočku od Dallmeyera, Rosse, Angénieuxe s minimální hloubkou ostrosti a mazlavým bokehem, ale bylo by fajn, kdyby posledních 6 dílů nebyla nuda, ač teda umělecky natočená nuda, konstantně s depth-of-field kolem f/1,0.

• 17.2.2020  00:19

Pomalejší (než True Detective), ale skvělé! Konkrétní důvody: a) Atmosféra nejvíc jako True Detective (od dob True Detective - série 1); b) ambienty jako ze starého dobrého Falloutu, když se člověk prodíral mezi zelenými káděmi po mutantech; c) skvělá kamera! - každý druhý pohled coby sexy hrátky s hloubkou ostrosti, jistě natočeno nějakým hodně starým, hodně světelným a hodně šíleným cine či jiný-formát-adapted objektivem ala Dallmeyer Super Six, Kodak Aero Ektar, P Angenieux..., jen si posuďte ten bokeh; d) jako obvykle husté Kingovo téma (leč poněkud paranormálnější, než TD). Jinak moc pěkné civilní charaktery (a též některé další švihnuté nenormální charaktery!).

• 25.4.2009  17:18
    Ošklivé káčátko (TV seriál) (1997)

V asi dvanácti letech jsem vždycky spěchal z těláku domů svinským krokem, abych tuhle příjemnou blbůstku viděl.

• 20.10.2010  21:20

Moje spolužačka Lusynda by z toho měla kalhotky úplně durch. A ten cocky & funny týpek si zasoužil ŠUKAT.

• 21.6.2010  23:24
    Pan Nikdo (2009)

Jsem docela rád, že tenhle film mimo jiné stojí a padá s výkonem Jareda Leta, který si mě parádně kinematograficky ochočil ztvárňováním přecitlivělých absolutních nul, které se ale tak nějak držely za chvost daného filmu (REQUIEM FOR A DREAM, THE LORD OF WAR) a Pan herec Leto v nich rozhodně nebyl středobodem, jak by si, alespoň já to tak cejtím, zasloužil. Jestli se, velmi jednoduše řečeno, šetřil na tuhle krásnou roli ve filmu myšlenkově natřískaném jak Papinův hrnec, pak OK, asi to tak mělo bejt. Natočit to Fincher, má celý svět zesrané gatě přesně 133 minut po premiéře.