21 gramů (2003)

Co život, to průser jak mraky v případě hrdinů filmu, který je zrovna tak dobrý jako bradavky Naomi Watts. Těžká váha, ze které vás chtě nechtě časem trefí šlak, plně na úrovni energetických upírů a nálado vycucávaků formátu 1984, CRASH, HELEN, nebo - následuje moje oblíbená depresivní kurvárna nejhrubšího zrna - VERONICA DECIDES TO DIE. Jen soundtrack, pravda pravdička, mohl být lepší. Zvítězilo lidství? Těžko říct. Kinematografie? Bezesporu.

Agent bez minulosti (2002)

Vedle dvou svých slavnějších sequelů se THE BOURNE IDENTITY nemá za co stydět. Zasněžená Francie a Švýcary maj něco do sebe. Ačknost se mi zdála dostačující (ve 2. a 3. je strhující, já vím). Nabídnout mě jako divákovi více opravdu dobře rozepsaných charakterů (jako Heat) + aspoň jednu "zaručeně cool scénu na celej život" (jako Heat), dal bych fullhouse.

Akta X - Pravda (2002) (epizoda)

Je mi, jako kdyby mi po devíti letech umřel pes nebo tak něco. Jasný plný počet za 9 (většinou) krásných sérií, za Muldera, Scullyovou, Skinnera, Muže z Pentagonu, Pana X, Maritu, Syndikát, zelené mužíčky... a hlavně za zábavu, nad kterou lze i přemýšlet. Sem tam nás diváky vodili za nos a předváděli všelijaké držkopády, ale pořád to byla velká jízda, ne?

Ať žije S Club! (2002) (seriál) odpad!

Totální sračka. Upřímně, nevybavuji si v dané sféře nic horšího.

Cesta do zatracení (2002)

Audiovizuálně dokonalej film a nejartovější mafiánka, co jsem zatím viděl, z dob, kdy mafie ještě hrála podle jistých pravidel. Mendes se při natáčení ROAD TO PERDITION naprosto vyrovnal všem ostatním mágům s kamerou, a když se k tomu přidá jeho vytříbený cit pro sociální a rodinné vztahy, zde pozoruhodně zpracované jako rozkol mezi upřednostněním syna nepodařeného ovšem pokrevního, či syna schopného, majícího všech pět pohromadě, jenže ono krevní pouto tam prostě není. Že ROAD TO PERDITION zdobí odpovídající výkony všech zúčastněných, spousta cool okamžiků a úžasná, neuvěřitelně pasující hudba Thomase Newmana, asi netřeba ani moc zdůrazňovat. Okázalá a jedinečná mafiánka z první ligy, která mě bere čím dál více, takže nezvykle nelze než pět samé ódy.

Equilibrium (2002)

Decentně oduševnělý béčko říznutý vážně ujetou akcí (Matriiiiix), natočený na rozdíl od vůbec ne lepší konkurence (Matrix, Ostrov, ... Max Payne :)) zřejmě za fakt mrzký peníz. Kurt Wimmer se díky bohu zachoval rozumně a EQUILIBRIUM debilně nenatahoval. Bale je standardní síla. Lepší tři, před více než dvaceti lety se podobné věci točily přeci jen líp, sugestivněji a tak nějak špinavěji.

Gangy New Yorku (2002)

Brilantní úvodní sekáčková řezanice barvící zasněžený zimní NY hezky do ruda + napínavé divadýlko s dýkami lítajícími podezřele blízko krčních tepen Cameron Diaz + jako vždy rozkošný Daniel Day - Lewis + poctivé kulisy VERSUS banální a celkově blbě zakončený příběh + zbytečná a naivní snaha o hromadu plešatých sošek + smrtící, tentokrát skutečně pohřbívající stopáž ---> značně rozporuplné. Ale pořád lepší mírně bezpohlavní GANGS OF NEW YORK nežli téměř bezbarvé THE DEPARTED, neřkuli úplně vykastrovaný THE AVIATOR. Scorsese jako by, borák starej, nevěděl kudy kam, a něco mi říká, že tenhle pán už režisérsky ani vypravěčsky moc nepokvete. A přitom mu to tak šlo. :(

Hodiny (2002)

Takový lepší ATONEMENT a nepatrně horší CURIOUS CASE OF BENJAMIN BUTTON. Svým způsobem. :-) Harris, Kidman, Streep = skvělí, skvělííí herci.

Hollywood, Hollywood (2002)

Na HOLLYWOOD, HOLLYWOOD jsem byl kdysi v kině (!) s holkou (!!). No, nebyla moje. Původně jsme šli na hokej a nic lepšího v kině odvedle nehráli, takže není divu, že jsem se zrovna dvakrát nebavil. Vlastně jsem mnohem raději dlubal slečně do kolínka. Erhm, no to je jedno. Prostě je to slabej film. Dlouhej a absolutně spící...

Insomnie (2002)

Pro mě seš asi taková záhada jako ucpanej hajzl pro instalatéra...