Mikrokosmos (1996)

Natočit MICROCOSMOS muselo stát francouzské filmaře spoustu umění a především trpělivosti, i když výsledek působí někdy až moc "camera-only" a hédonisticky. Jako bych se na 80 minut vrátil do útlého dětství, stráveného ponejvíce objevovaním malých, bizarních, tvorečků na babiččině zahradě, pinožících se zdánlivě od ničeho k ničemu. Nelítostný souboj brouků roháčů potěšil, přesto - mravenci jsou nejlepší herci.

Kostka 0 (2004)

Béčková trilogie doufejme dostala svůj závěr, kdy veškeré napětí Kostky jaksi vyprchalo. Ale ani napotřetí jsem se přes X-krát viděné gore momenty a hlavně typologicky totožné (!) charaktery zde uvězněné, nějak významněji nenudil. Jo a ten jednooký záporák měl teda koule, chichi. ___ Mimochodem, obrýlený hlavní hrdina vypadá skoro úplně jako jeden průvodčí na stanici OSTRAVA - STŘED. :)))

Den Šakala (1973)

Ne, že bych ve volném čase pacifikoval politicky hyperaktivní prezidenty, ale takhle nějak bych si - i když je DAY OF THE JACKAL film již značně vousatý - představoval realitstickou a zároveň koukatelnou kriminálku, ve které jsem se mimochodem spokojil i s likvidací pouhého melounu. Velmi příjemné výkony obou hlavních protagonistů a cool komorní tečka. Tohle už dnes v kinech nejspíš neuvidíte. Ještě o chlup lepší nežli 2 MUŽI VE MĚSTĚ, což je film možná emočně silnější, ale určitě ne skvostný od začátku až do konce, což Šakalík je.

Stopaři (1956)

Neuvěřitelně rozporuplný film z doby, kdy smrt nechodila po horách, ale výhradně po lidech, a ženská rovnala se zhruba kusu trochu lepšího telecího. John Wayne hraje na úrovni a ještě ke všemu prosazuje takový prazvláštní styl humoru, kdy abyste ze setkání s jeho postavou odkráčeli bez nějaké šovinisticko-rasistické urážky, musíte být alespoň 50letý běloch s bouchačkou nad prdelí, ideálně samosebou "čistá rasa". Spolu s divokými, ale zručně natočenými scenériemi divokého západu a zajímavě hlučným & správně buranským hereckým ansámblem jsou SEARCHERS po technické stránce možná westernovější než (skoro) geniální Leoneho věci. Na druhou stranu je zde přítomno něco jako příběh, nanejvýš průměrný a navíc podvyužitý. Ač (snad, chi chi) nejsem logicko-charakterový hnidopich, tady mě ono velmi frekventované a velmi zřetelné nelogické chování postav (dva ostřílení chlapi si nechají zdrhnout blbou indiánku?) i přírody (ze čtyřicetistupňového pařáku do sněhobílé vánice prakticky ze dne na den, aniž by se film chystal oznamovat nějaký progres?) vysloveně sralo. Nemluvě o tom, že pokaždé, co se jakože stalo něco hodně přelomového, poskočila kamera "chytře" až na konsekvence a uřvanou, zpravidla rádoby dramatickou hudbu. No, buď jsem už rozmazlený, nebo těžký cinefilní diletant, ale tahle prý klasika si mě kolem svého prstu vskutku neobmotala. Ve westernu prostě asi potřebuju pořádný příběh, jinak tudy cesta nevede.

Nebohá paní Pomsta (2005)

Erhm... co to bylo? Že by se někde na půli cesty mezi evropským a orientálním myšlením stala chyba?

Horem pádem (2004)

Po SAMOTÁŘI a KNOFLÍKÁŘI třetí a nejslabší "český PULP FICTION" (místy tedy spíše "český CRASH", protože rasismu je ve filmu doslova jak namrdáno). Tak či onak, Macháček, zde jednoduchý leč náruživý Sparťan, je jako vždy geniální, stejně jako je miloučká celá linka vystavěná kolem něj. Vypadá to vypadá, že adoptovaný mrňata jsou moje slabost. Celkově mi to vychází tak za tři a půl...

Kostka 2 - Hyperkrychle (2002)

Roztomilá blbůstka, i když asi ne pro klaustrofobiky, schizofreniky a podobnou svoloč, těm ze všech těch Kostek musí hrabat. V podstatě nic neřešící / všekopírující vypatlanost klesající oproti CUBE 1 někam na úroveň B- mi v rámci této série kupodivu prokazatelně nebrání v tom, abych se (docela) dobře bavil. Závěr überkostky je pak ze škatulky "WTF?!".

Zběsilost (1972)

Inteligentní, odvážně natočený (já viděl prso!), ale přeci jen už zubem času ohlodaný Hitchcock, stylově uvízlý někde v 50. letech, což přirozeně není vůbec na škodu. Hitch v 70. letech rozhodně nesenilněl, spíše si užíval pomalu se rozevírajícího prostoru pro sex & násilí, tj. elementy, se kterými měl ještě před 15-20 lety docela utrum, a opět se mu podařilo do svého snímku narvat alespoň jednu nezapomenutelnou scénu (ano, náklaďák s bramborama). Mám moc rád jeho filmy, jsou svým režisérem cítit na sto honů...

Vymítač ďábla: Zrození (2004) odpad!

První jsem accidentálně myslel, že sleduju "toho" Vymítače v rozšířené (modernizované) verzi, a některé scény (neuvěřitelně směšné hyeny) tomu roku 1973 řekněme odpovídaly, ale pak se film začal měnit v neskutečný galimatiáš, nechtěný / krví zacákaný humour a blábol, takže jdu ze všeho nejdřív vyfackat všechny lidi, kteří se podíleli na této pakárně, a bezprostředně poté sebe - za očividné spláchnutí mozku do hlubin hajzlu. Snad ještě větší cvokárna než MUMIE, která si dýl než do úvodních titulků alespoň na nic seriózního nehrála.

Gorily v mlze (1988)

Zaujalo mne, že film vyobrazuje tamnější křováky více pudové a méně lidské, než samotné gorily. Pokud lze tohle označit zároveň za obraz věrný skutečnosti, tím hůře. Skutečně nečernobílý film hodný mimořádného zamyšlení, a díky Sigourney Weaver, spolu s Meryl Streep asi nejkrásnější a nejtalentovanější hollywoodské herečce 80. let, i mimořádného pokoukání.