Raubíř Ralf (2012)

Originální animák, který nejvíce docení ti, kteří pamatují na svých 386kách Sonica, Pac Mana nebo Super Maria, případně s nostalgií vzpomínají na 8bitového Sinclaira. Což bohužel dnešní mladé generaci asi moc neřekne, ale rozhodně chválím tvůrce, že přišli s tímhle retro nápadem. Pro mě jednoznačný favorit na "animovaného" Oscara.

Twilight sága: Rozbřesk - 2. část (2012)

Finále zahrané na jistotu. Pohledy do minulosti, usmiřování, ultradlouhé záběry na hlavní dvojici a snad nejméně komplikovaný scénář ze všech dílů. I poslední film má tradiční neduhy celé Twilight ságy, o kterých už bylo napsáno mnoho a tak nemá smysl psát o tomto tématu další řádky. V případě Breaking Dawn: Part 2 paradoxně trailer sliboval větší zlo, než to nakonec bylo. Vlastně to nebylo zlo vůbec, ale dost možná i jeden z nejkoukatelnějších dílů celé ságy.

Frankenweenie: Domácí mazlíček (2012)

"Celovečerní" Frankenweenie už bohužel nemá to kouzlo, jako měl původní krátký film. Burton stále umí kouzlit s atmosférou, ale příběh je zbytečně natáhlý a zápletka s experimenty Victorových spolužáků už je jen čistým scénáristickým vařením z vody. Na Oscara to letos nejspíš nebude, Time.

Rallye smrti: Peklo na zemi (2012)

Překvapuje mě, že i třetí díl si drží slušnou kvalitu (minimálně audiovizuálního zpracování), což je v branži akčních béček, určených rovnou na DVD, docela rarita. Ano, můžeme se bavit o průměrných hercích nebo prvoplánovému souboji sexy dívek o sedadla navigátorek. Čím ale bude Death Race vždycky bodovat, tak to je reálná akce. Žádné digihrátky, všechno to je čistá kaskadéřina a pyrotechnika. A proto je dobře, že Anderson stále zůstává u série alespoň jako scénarista a producent, ale narozdíl od Resident Evila nepotřebuje armádu trikových programátorů. Navíc sérii prospěl i přesun do pouštních exteriérů. Zkrátka zábavná akční oddychovka na úrovni některých áčkových titulů. 70% PS.: Co kdyby Klaus místo amnestie vyhlásil Death Race? :)

You and I (2011)

Naivní a těžce povrchní pohádka, na kterou mě nalákalo herecké obsazení (Quinn z One Tree Hill a Marissa z OC). Bohužel všechny zápletky jsou tak primitivní, že z toho začne být po chvíli slušná komedie a jedna velká přehlídka neschopnosti všech zúčastněných scénáristů. Budiž jim k dobru přičtena muchlovačka Mischy a Shantel. PS.: "Obdivuju" Joffého, jak dokázal námět na tři řady béčkového seriálu vtěsnat do jednoho hodinu a půl dlouhého filmu.

Lincoln (2012)

Chvíli trvalo, než jsem přistoupil na Spielbergovu hru plnou dialogů, citátů, historek a nepřeberného množství postav. Nutno říci, že druhá půlka je o dost zajímavější a srozumitelnější a v podstatě diváka motivuje jeden jediný cíl - konečné hlasování o dodatku. Z pohledu neamerického diváka, který se výrazněji nezajímá o americkou historii, jde o kvalitní lekci dějepisu nejzajímavějšího a historicky důležitého období prezidenta Lincolna. Bohužel nic víc. Tohle je čistě americká srdcovka a naprosto chápu, že si tímhle získal Spielberg u amerického publika kredit navíc.

Vyhlídka na vraždu (1985)

Ač tato bondovka začíná poměrně okoukanou honičkou na lyžích a nevýrazným úvodním songem, vyklube se z ní více než solidní rozloučení s Bondem v podání přeci jen přestárlého Rogera Moorea. Je pravda, že právě Rogerova věku jsem se bál nejvíc a řekl bych, že stejné ocenění za zdejší roli Bonda by měl získat i jeho kaskadér. Walken válí v roli záporáka, který má navíc vcelku originální teroristický záměr - zatopit Sillicon Valley. Zkrátka a dobře, Roger Moore se rozloučil s Bondem stylově. Sice v pokročilém věku, ale pořád s jeho typickým smyslem pro humor.

Pěsti ze železa (2012)

Nechápu, co vedlo Russella k účasti na tomto projektu. Asi si na natáčení Amerického ganstera vyměnili s RZA vyzitky. Pokud jde o RZA (sakra, do skloňování tohoto podivného jména se pouštět nebudu), tak tomu se režisérský debut moc nepovedl a je v něm na první pohled spousta chyb. Nechápu i to, proč si vybral jako svůj debut zrovna kung-fu film, navíc když si chtěl zahrát jednu z hlavních rolí. Ano, černoch-kovář v čínské vesnici. Klasika přeci. Pár dalších pozvaných hereckých hvězd sice potěší, ale ve výsledku je budete spíš litovat, protože celý film působí bezradným dojmem čím chce vlastně být. Sázka na naturalistické pojetí soubojů tak v kontextu celého filmu působí spíš směšně, stejně jako převážně hiphopový soundtrack. Kdyby RZA natočil v podobném duchu souboj gangů na předměstí amerického velkoměsta, vsadil bych boty, že by to dopadlo rozhodně líp. Koukatelnost filmu tak vlastně zachraňují Russell Crowe, sympatické asijské herečky a vcelku slušné akční finále.

Top Gear: Nejhorší auto všech dob (2012) (TV film)

Jeremy s Jamesem se rozhodli najít nejhorší auto na světě. A ač je závěr lehce překvapivý, cesta k němu byla opět zábavná a poučná zároveň. Zkrátka Top Gearovský standard, na který jsou fanoušci zvyklí.