TACHO (2010)

Landa to asi nemyslel špatně, ale opět se potvrdilo, že nejlíp mu jde přeci jen ta muzika. Scénář má až moc nepochopitelných kiksů, doteď jsem nepochopil angažování britských herců a po filmařské stránce se zde mísí amatéřina s českým průměrem. Landa zůstal někde na půl cesty mezi akčním dramatem a černou komedií/parodií, která však absolutně neumí dávkovat tolik potřebný humor. A zamrzí taky fakt, že tohle bylo nasazeno do kin a třeba Scottův "Unstoppable" se českým kinům vyhnul obloukem. Holt asi nejsem prototypem průměrného českého diváka.

Opravdová kuráž (2010)

Ničím výjimečná westernová road-movie, kterou nese na svých bedrech především hlavní herecká trojice. Bezmála dvouhodinová stopáž je na tak strohý příběh přeci jen trochu moc a je vidět, že se Coeni soustředili především na to, aby zase nasbírali co nejvíce bodů u akademie. Na vrcholné dílo bratří Coenů tak musím čekat dál.

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

Odklon od epické rozmáchlosti a návrat k prvním dílům. Angažování Penelope Cruz byl parádní a prozíravý tah a to nejen z hlediska ženské "ozdoby" filmu, ale i jako postavy, která může v případném dalším díle zásadně míchat kartami. Stará herecká parta nezklamala, Hans Zimmer jakbysmet a Rob Marshall si může směle podat ruku s "otcem" Pirátů Gore Verbinskim. I počtvrté to skvěle funguje.

Zkus mě rozesmát (2011)

Jeden z nejlepších romanticko-komediálních kousků Adama Sandlera a potažmo i posledních měsíců. Klíčem k takovému úspěchu je omezení fekálního a jiného nevhodného humoru na minimum, skvělý scénář, soundtrack a herecké obsazení v čele s nestárnoucí Jennifer Aniston, které bych 42 let nehádal ani náhodou, nádhernou Brooklyn Decker a v menší roli potěší i Nicole Kidman. Příjemné překvapení, palec nahoru.

Kuky se vrací (2010)

České loutkové variaci na Toy Story se toho, kromě nevyváženého scénáře, moc vyloženě vytknout nedá. Svěrák má to štěstí, že může obsahové nedostatky krýt technicky skvělou formou zpracování a diváky ohromovat tvůrčí originalitou. Nechybí ani laskavý Svěrákovský humor, který se ale někdy doslova bije se sentimentální podtónem, který je cítit z velké části filmu. Některé věci navíc působí trochu nelogicky (padouši vyváží odpad z lesa) a ani závěr s bezdomovcem se mi nějak nezdál. Svěrák nezklamal, cílová skupina Kukyho je ale někde jinde. 70%

Drive Angry (2011)

Rokenrol, sex, kupa násilí, cool akce, fuckování a americký káry. Drive Angry sice vypadá na nový přírůstek z Tarantino-Rodriguezovy dílny, ale není tomu tak. Nicolas Cage se už asi nadobro zabydlel v béčkové produkci, ale až na slabšího Ghost Ridera si nemám moc na co stěžovat. Co se týče Amber Heard, tak do ní se nelze nezamilovat a když se na scéně poprvé objeví hláškující "účetní" William Fichtner, je jasné, že to až takový průser nebude. Drsná a zároveň srandovní zábava, která opravdu není pro děti. Captain, you know what this badge means, right? Federal Bureau of get the FUCK out of my way!

Cesta samuraje (2010)

Příjemné překvapení, které hravě strká do kapsy nepovedeného Jonaha Hexe. První půlka je vypravěčská a lehce meditační, zato druhá je vysloveně nabitá akcí, zpomalovačkami a CGI efekty. Nelze opomenout ani pestré herecké obsazení od korejce Janga, přes sniperského opilce Rushe, pedofilního záporáka Hustona až po nádhernou Kate Bosworth. Warrior's Way je zábavná a oddychová multižánrovka, která vyváženě balancuje na hraně klasických asijských kung-fu filmů a hollywoodských westernů. 70%

Hlavně nezávazně (2011)

Natálka s Ashtonem jsou fajn, ale jinak film stěží dosahuje žánrového průměru. Podobných námětů, potažmo filmů jsou stovky a pokud se nepřijde s něčím alespoň trochu originálním, je zle. Fanoušky Natálky neodrazuju, ale ostatní bych si dovolil varovat před ukecanou nudou bez osobitého humoru a hlubší romantiky.

Partička (2011) (pořad)

Skvělý námět, který realizují v jednotlivých improvizačních hrách mistři televizní zábavy Suchánek s Genzerem, solidní komik Chmela a vtipem nabitý Sokol, kterého je pro Ordinaci opravdu škoda. 70%

Lovná zvěř (2010)

Je velká škoda, že se Liman nepustil do hlubší a komplexnější analýzy politického zákulisí, protože k tomuto tématu je toho pořád hodně co říci. Očekávaný závěr filmu už jen shrnuje symbolizující bezmoc jedinců v boji proti systému a falešným hrám mocnářů. 70%