• Fantasy

Deník Bridget Jonesové (2001)

Můj osobní názor je ten, že Renée Zellweger svou přítomností spolehlivě posílá do kytek cokoli, kde se objeví (nebo tomu alespoň řádně zaškodí). Něco jako Uma Thurman (s výjimkou Gattacy). Takže připouštím, že film kde hraje "hlavní roli" jsem dlouho ostentativně ignoroval, a přistupoval k němu již se značným despektem a předpojatostí. Což se ukázalo být jako zcela oprávněné - nesympatická, afektovaná a vlezlá ženská se potácí v troskách svého života, a to co se snaží být "roztomilou zmateností" vypadá v podání RZ jako iritující blbost a neschopnost sebereflexe. Fakt jsem se nebavil.

Adéla ještě nevečeřela (1978)

Neumím říct proč, ale nebavilo mne to. Přestože se drtivá většina mého okolí shodne na výjimečnosti tohoto dílka, já osobně na potrhlé parodii natočené podle scénáře, který museli snad najít někde v odpadkovém koši zkrachovalého autora rodokapsů, neshledávám zajímavého vůbec nic.

Tajemství hradu v Karpatech (1981)

Je to potrhlé, je to divné, je to svým způsobem zajímavé, ale nějak mi to jako celek prostě nesedí. Navíc jazykové pitvoření, pohybující se na hraně trapnosti, mně trochu vytáčelo.

Příběh Alvina Straighta (1999)

Chlapík, který ve svých letech už tak nějak ví. Nejen to, že těch posledních pár (stovek) mil, který mu ještě zbývají, není dobrý projet rychle. Úžasný film.

Pád do ticha (2003)

Na tenhle film jsem se v roce 2003 neskutečně těšil. Protože knihu jsem předtím zhltl za noc - silný příběh a fakt poutavě napsaný (minimálně pro 18ti letého smrada který koketuje s představou vylézt ve sloupu na hřebenáč). A moje očekávání byla naplněna měrou vrchovatou. Neodpustím si ještě jeden dodatek. Plazící žánr je asi již vyčerpán, takže zpracování Bonningtonova plazení z Ogre se už nejspíš nedočkám - což je škoda, protože jeho příběh je možná ještě větší masakr, jen méně čtivě napsaný.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Krásná příroda. Pěkný obrázky. Věrohodně nechutní lidi. A skutečný příběh Hugha Glasse je svým způsobem impozantní. Ale sledovat chlapíka, kterak se tři hodiny plazí ve sněhu, je skutečně ubíjející nuda - ač by nemusela. Z těch plazících filmů mělo zpracování Simpsonova plazení větší spád - viz. Touching the Void.

Láska na kari (2014)

Já nevím. Lasse Hallström umí - ne že ne. Ale v kontextu dneška mi příběh na téma "všichni radostně vítají příchozí z Asie, ze kterých jsou pak samozřejmě hvězdy, na které je jejich nový domov táááákhle pyšný", přišel jako trochu provokace, která spoustu lidí naštve. Prostě špatnej čas. Navíc pohled jak se ta krásná Francouzka tulí k tomu slizákovi (tady fakt nejde o to že je Ind, ale ten chlap je nelidsky slizkej), ve mně vzbuzuje nejnižší pudy a chuť ho vzít po hlavě tou nejtěžší pánvičkou v dosahu.

Konzultant (2013)

Přišlo mi to takové roztříštěné, nepřehledné a takové celé - divné.

Cesta do zatracení (2002)

Nějak mi vadí, že "poselství" filmu je už v úvodním textu, a pro jistotu, to kdyby byl divák hodně natvrdlý, ho ještě zopakují na závěr. Jinak příjemná "nereálná" gangsterka se sympatickými vrahy (reálnou gangsterku u mně představuje třeba Scarface).