• Fantasy

Tygr a drak (2000) odpad!

Asi jsem viděl jiného tygra a draka. V příběhu, který je sám o sobě naprosto tuctový, okoukaný a neuvěřitelně nudný, mne navíc takřka po celou dobu iritovaly nekonečné scény s běháním po zdech, a skoky které asi autoři převzali z nějaké videohry z 80 let. Navíc se to celé táhne jak smrad a trvá to dvě hodiny. Fujtajxl. Málokdy na vysoko-rozpočtovém filmu nenajdu žádné pozitivum, ale abych ho našel tady musel bych asi pátrat v detailech typu "font závěrečných titulků".

Lída Baarová (2016)

Jediným pozitivem, které shledávám, je celkem hezká prvorepubliková výprava. Ovšem tím - bohužel - výčet pozitiv končí. Neboť očekávání se naplnilo a F. Renč nadále zůstává režisérem jednoho filmu (přesto pod vlivem prehistorického dojmu z requiem vždy a znovu jdu a vždy a znovu se nechám zklamat). Nemohu se zbavit dojmu, že představa pana Renče o dobrém filmu se skládá z patosu, floskulí a rádobyuměleckých záběrů na afektované výrazy (pokud možno více šklebů v jednom záběru), přičemž na mne z celého filmu tak nějak čiší režisérova arogance - TAKHLE se na to máš koukat, blbečku. Detailní televizní záběry, nebo snad dnes v době XXL televizí snad detailnější než televizní, mi taky příliš smysl nedávaly. Použít paní herečku Simonu Stašovou k hysterickému halekání ve stylu Troškových vřískotů mne pak už vyloženě naštvalo. A představa, kolik kvalitních věcí mohlo vzniknout za prostředky vyhozené na tuto zhůvěřilost, je již jen hřebíčkem do rakve mého pochopení pro tvorbu pana Renče.

Tahle země není pro starý (2007)

Může být film z pouště až mrazivě studený? No jéje. Brolin jako tvrďák ze staré školy a děsivě klidný Bardem. Coenové opět dokázali svoji superioritu, pokud jde o vytvoření reálné a zcela hmatatelné atmosféry.

Vtip (2001) (TV film)

Uf. Silné, silné, silné. Memento mori? Nejen to. V neposlední řadě - to známé "šel světem sám a sám" zde rozhodně nevyzní jen jako epizeuxis. P.S. jeden ze tří filmů, které jsem viděl jen jednou, ale vzpomněl si na ně snad stokrát.

Pravidla moštárny (1999)

Po Garpovi, filmově alespoň pro mne ne zcela povedeném díle, jsem si Irvinga zařadil mezi "nezfilmovatelné autory". A zcela zbytečně jsem potom takřka 15 let připravoval o tenhle nádherný film. Film, který je mimo jiné hodně tom, že to, že bych někoho občas nejradši profackoval, ještě neznamená, že ho nemám rád. A spousta sakra dobré práce možná nebude nikdy vidět. Stejně jako spousta toho největšího hnusu. A že "nešťourejsevtom" je stejně tak někdy dobrá rada jako jindy cesta do pekel. A Michael Caine? Hrál snad tenhle člověk někdy pod svůj obvyklý 110% standard?

Big Lebowski (1998)

Herecký koncert trojice Bridges, Goodman a Buscemi, ve filmu, který je v podstatě o ničem, vyznívá do ztracena - a přitom je jednoduše dokonalý. P.S: White russian se sice pít nedá, ale poté co jsem to poprvé shlédl jsem si ho musel jít dát.

Muž v ohni (2004)

Uvěřit DW-ovi ožralého a zfetovaného pilota mi šlo. Uvěřit mu ožralého zabijáka, který si to rozdá s půlkou mexické mafie, je o trochu těžší. Ale i tak je to zábavný odpočinkový film, který odsýpá. Ze čtyři - a jednu dolu za Walkena (...tenhle chlap se svým uplakaným slaboškým výrazem mi nevadil snad jen v roli loosera v Catch me if you can, jinak se dokáže dokonale nehodit snad všude).