• Fantasy

Velký Waldo Pepper (1975)

Neprávem kritizovaný film. Český dabing je tedy skutečně na facku, ale v originále jde o parádní záležitost.

Nejhorší obavy (2002)

Někdo ukrad jaderný materiál? Jasně, smradlaví Palestinci, kteří jsou samozřejmě tak blbí, že prodaj atomovku za dva kartóny marlbor. Někdo chce ukradený uran zneužít? Jasnačka, nějaký východní neamericky myslící opočlověk, jehož jediný smysl života je pozabíjet hodné diváky ragby. Kde to smontuje? Jak jinak - v polorozpadlé ruině, ze kterých se - jak známo - všechny ty země, kde nikdy neviděli banán (rozuměj na východ od Berlína), skládají. A tohle všechno jde mistr kožená huba zachránit. Dobrý bože. Jedna hvězda za konzistenci - i američtí představitelé jsou v téhle koncentrované stupiditě tak tupí, že ani neví jak se jmenuje budoucí možný ruský prezident (a za Morgana Freemana, ze soucitu).

Bourneův odkaz (2012)

Zbytečný přílepek k velmi slušné trilogii. Spiknutí máme vyřešené, takže co nám chybí - aha, "nadřízené spiknutí". Nedostatky předchozí trilogie, tedy obecný problém žánru "paranoidní román" jménem neuvěřitelnost, zachraňovala slušná akce. Takovouhle zpatlaninu už ale nezachrání nic.

Bourneovo ultimátum (2007)

Důstojné zakončení trilogie (nebo jím mělo být). Nicméně, nic světoborného nebo ohromujícího jsem na tom opravdu nenašel. Velmi slušných 75%.

Agent bez minulosti (2002)

Zábavný, rychlý, svižný, odpočinkový film. Na druhou stranu, nic co bych potřeboval vidět podruhé. O hvězdu navíc to u mně zdvihá výtečná herečka v hlavní roli.

Kulový blesk (1978)

Průměrná komedie, poněkud rozvleklá, a předvídatelná. V tvorbě Svěráka a Smoljaka těžký podprůměr. Tři hvězdy - za Hrušínského, který se opět do role převtělil, směroplatnost a brazilskou kávu.

U-Turn (1997)

Tak tohle ovšem je něco. Scénář se asi inspiroval Zolou v jeho nejlepší formě, a příběh směřuje od počátečního průseru nezadržitelně stále stejným směrem - dolů. Sean Penn v Oskarové formě a dokonale nechutný psychopatický buran v podání Thorntona.

Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974)

Jsou herci jedné role, která je ovšem životní. Jako Vízner v Saturninovi je to Sobota v tomhle filmu. Pár fórů je sice o něco slabších, ale na plný počet to bez problémů vytáhne hudební vizionářství - první nekompromisní elektronická hudba ve filmu!

Lesní duch (1981)

Tak takhle - Evil Dead není na dnešní standard moc dobrej horor, thriller to není vůbec a fantazy taky ne. Ale je to legenda. A nebudeme si nic nalhávat - filmy, který člověk poprvé viděl na VHS u sousedů ve svých 8 letech, jsou prostě zapsaný proklatě vysoko. Takže - i když Evil Dead na dnešní standard moc dobrej horor není, tak tehdy... tehdy jsem se bál tak, že jsem se ještě půl roku potom bál jít potmě vyčůrat ke stromu.

Gattaca (1997)

Plný počet. Nápadité, atmosférické, temné, strhující. Dokonce to bylo tak dobrý, že to u mne nedokázala zabít ani Uma Thurman (a to je v mých očích co říct).