Líbánky (2013)

Tak to byla síla a klidně se nerozpakuji Líbánky označit jako malou českou variaci na Vinterbergovu Rodinnou slavnost. První, co musím vyzdvihnout, je naprosto famózní kamera Martina Štrby, která je o to víc zdůrazněna nádhernou scenerií. Dále vynikající výkony Černého, Geislerové a Majera. A v neposlední řadě scénář a hudba. Nelíbila se mi asi jen závěrečná přílišná obrazová doslovnost. To však můj celkový názor nemůže změnit. Poslední tři Hřebejkovy filmy jsou jeden lepší než druhý, byt´ si z nich příliš pozitivního neodneseme. Jak já jsem ho dřív neměl rád, ale to spíše pro jeho arogantní názory, když Pelíšky zastínil v očích kritiků Návrat idiota. Ale jako režisér je opravdu vynikající. Jelikož jsem v Rubínu viděl Zakázané uvolnění, tak je mi jasné, že se máme na co těšit i v roce 2014. A zdejší hodnocení dost dobře nechápu, ale to nechápu u více českých filmů.

No Gravity (2011) (TV film)

Nikdy bych nevěřil, že na zahraniční služební cestě v rámci jednání uvidím film, který bych pak mohl ohodnotit a okomentovat na čsfd. Ale francouzští kolegové zkrátka umí překvapit. Co je na tom však nejvtipnější, že nám pouštějí film, jejž zaplatili Němci :-)

Revival (2013)

Hudebních komedií je v ČR jako šafránu, takže velký dík Alici Nellis, že do toho šla. Já jsem se bavil náramně, celé kvarteto podporované Genzerem a Jenovéfou působí naprosto přesvědčivě a nakonec se to všechno zabalí do hořko-sladka, což je moje oblíbená kombinace. Velmi solidní počin a dle mě 2. nejlepší film Alice Nellis, jelikož Tajnosti jsou nedostižné.

Thor (2011)

Kenneth Branagh mě zklamal. Považoval jsem jej za záruku kvality, platí to však nejspíš o shakespearovských adaptacích a tématech z historie. Walandera zatím hodnotit nemohu, nemám jej ani načteného ani nakoukaného. Díval jsem se na Thora asi napětkrát, třikrát jsem u něj usnul. Zklamal mě především fantaskní svět, připadal mi nesmírně vyumělkovaný a doslova nehezký. Celý příběh se vleče, akční scénu, aby divák pohledal. Nejvíc se mi asi líbilo to Thorovo kladivo, to bych chtěl aspoň hodinu vlastnit. Dvojka vypadá aspoň z ukázek zajímavěji, tak uvidím, jestli si na ni najdu čas.

Vůně vanilky (2001) (TV film)

Jiří Strach je režisér velkého formátu a potvrzuje to i v tomhle malém televizním dílku. Solidní příběh, výborné herecké výkony, pěkná kamera.

V zajetí démonů (2013)

James Wan horory rozhodně točit umí, ale vzhledem k tomu, že jsem nedávno vidděl Insidious 2, připadlo mi V zajetí démonů hodně podobné. Vyděsilo mě, že bylo natočeno podle skutečných událostí. Brrr, raději rychle zapomenout.

Tísňová linka (2013)

Jako nás kdysi dokázal zaujmout Colin Farrell uvězněný celou stopáž v telefonní budce, stejně tak dokáže v divákovi vzbudit napětí Halle Berry větší část filmu v tísnovém centru a Abigail Breslin v kufru auta. Stačí to na kvalitní thriller a oddechovou filmovou zábavu.

Klub poslední naděje (2013)

Tenhle herec, že hrál svůdníka v Ghosts of Girlfriends Pasts, charismatického advokáta v Lincoln Lawyer a předvádí se v reklamě na Dolce and Gabbana? Neuvěřitelná proměna Matthew McConaugheyho a jeho strhující herecký výkon, za nějž by se nemusel stydět ani herecký bůh Daniel Day-Lewis. Dokonce mám pocit, že on je snad jediný, kdo by to zvládl takhle zahrát. Obrovskou poklonu zaslouží rozhodně i Jared Leto, z něhož by vzhledem k jeho jemnému obličeji určitě byla krásná ženská. A ačkoli jsem neviděl ostatní nominanty, já mám rozhodně jasno, tyhle dva nemůže nikdo porazit a ani jim vzdáleně konkurovat. A to Leonardovi tu sošku už opravdu přeji, jenže podle mě bude mít opět smůlu. Klub poslední naděje pro mě rozhodně zůstane uchován jako herecký koncert dvou výborných herců, jejichž výkony řadím mezi vůbec nejlepší, jaké jsem kdy viděl. Filmu jako takovému bych jen vytknul možná délku, slušelo by mu o dvacet minut méně. První půlka mě ohromila, kdežto v té druhé už to nebylo úplně ono, takže bych normálně udělil čtyři hvězdičky, ale opakuji, že za ty herecké výkony zvedám o jednu výše.

Všichni dobří rodáci (1968)

Skutečná perla československé kinematografie. Obraz české vesnice po roce 1945 v podání předních českých herců, s neuvěřitelně nádhernými záběry, nedostižnou poetikou a silným příběhem. Je to film, který by asi každý filmový fanoušek měl vidět, ale asi záleží na každém individuálně, kdy se na něj "cítí". Docela i věřím, že Jasný natočil šest hodin materiálu, který se pak asi těžce sestřihával.

Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

Ačkoli jsem velký fanoušek detektivních a kriminálních příběhů, tak Sherlock nikdy nebyl mým favoritem. A to ani v knižních ani ve filmových zpracováních. Přesto jsem se na první díl v novém balení vypravil a tehdy byl spokojený. Od dvojky jsem očekával minimálně stejnou porci zábavy, místo toho se však dostavila hořká pachuť, zklámání a pocit, že se Guy Ritchie nějak rychle vyčerpal. Příběh je úplně nulový, zmatený a postrádá trochu inteligentní zápletky. Rachel McAdams, jež zdobila první díl, je teda pěkně briskně a zbytečně odstraněna, Noomi Rapace role vůbec nesedla a Rachel nemohla nahradit. A profesora Moriartyho si taky představuji trochu děsivěji a ne jako nějakého psychoteroristu bez charismatu. A nekonečně dlouhá stopáž mě dorazila nejvíc, ke konci jsem už bojoval jen se svými ztěžklými víčky.