Piercing (2018)

Knihy Rjú Murakamiho, jmenovce u nás mnohem známějšího Hariho, se vyznačují brutálním násilím, nechutnostmi, šílenstvím, mrazivou atmosférou, explicitními sexuálními scénami. U čtení jedné jeho knihy, pokud se nemýlím, tak prvotiny, jsem se málem pozvracel. Předlohu Piercingu jsem nečetl, ale toto filmové zpracování naprosto potvrzuje výše uvedené. Zvráceně šílené nebo šíleně zvracené, pomalé tempo, slušná atmosféra a především vynikající hudební složka. Fanoušky první série Sinner potěší hlavní mužská role a já bych rád vyzdvihnul Miu, úvodem se mi v tom krátkém sestřihu nepozdávala, ale s postupujícím časem jsem si ji opět zamiloval. Možná trochu příliš pomalé, ale celkem působivé, oceňuji odvahu natočit Murakamiho novelu. Určitě zajímavá volba pro menší a artovější kina.

Vetřelec: Covenant (2017)

45 minut bezbřehá nuda, pak pár minut slušné akce a napětí, následuje další bezbřehá nuda, divné vyústění příběhu, sem tam akce a divný závěr. Film, který nejvíc (anebo pouze) ocení zaryté fanynky Michaela Fassbendera Na druhou stranu uznávám, že v kině i ta bezbřehá nuda může působit vizuálně zajímavě.

Vymazaný kluk (2018)

Povinný film pro všechny pokrytce, popírače, tyrany a fanatiky, kterých znám i ve svém okolí bohužel dost. Zbožňuji filmy na téma pravda-lež, normálnost-nenormálnost, co je v pořádku a co ne. Edgerton si vybral prvotřídní casting - kromě sebe samotného vsadil na zkušenosti Nicole Kidman a Russel Crowa, což nemůže nikdy zklamat a poskytl další velkou příležitost mladému Lucasu Hedgesovi - tomuhle klukovi věštím zářnou budoucnost - líbl se mi jeho výkon v Místo u moře, ale tady dostal mnohem více prostoru, který absolutně zužitkoval. Zásadní příběh, z těch faktických čísel na konci mrazí.

Sidney Hall (2017)

Sidney Hall je přesně zářným příkladem toho, proč mám rád filmy s příběhem. Nádherně poskládaná mozaika, která do sebe zapadne až v posledních minutách celé stopáže, proto je nezbytná divákova pozornost od první do poslední minuty. Silný zásah do srdce, několikrát jsem se otřásl, protože ten film je o lidech žijících sinusoidně čili aktuálně pro mě jak stvořený. Logan Lerman fantastický, Elle Fanning roztomilá a rozkošná, Michelle Monaghan k nakousnutí. Zážitek par excellence.

Hovory s TGM (2018)

Sólo pro dva vynikající herce, Huba s Budařem excelují v nádherném prostředí s úchvatnou kamerou. Spousta krásných myšlenek a oceňuji, že se tvůrci nebáli zabrousit i do těch ostřejších a kontroverznějších témat. Nadčasová záležitost a zasloužená ocenění pro Hubu.

Jan Palach (2018)

Mně se ten film čistě subjektivně příliš nelíbil, resp. nedokázal mě celou dobu oslovit, vtáhnout do děje, známý příběh byl vykreslen nudně, neměl správnou jiskru. Schválně píši subjektivně, protože mě iritovaly věci, které jiné diváky vůbec iritovat nemusí - hlavní herec, podle mě přeceňovaná Zuzana Bydžovská, je to dobrá herečka, ale aby byla tak opěvována a za každý svůj štěk nominovaná na kdejakou cenu, to se mi příčí. Proč tedy dávám čtyři hvězdičky? Za odvahu, protože se konečně našel český režisér, který se nebál a šel do tohoto těžkého tématu a pojal to tak, jak to pojal, někomu se to může líbit, někomu ne, ale zkusil to a to je hlavní!

U brány věčnosti (2018)

Pro mě to bylo fakt utrpení. Mám rád van Goghovy obrazy, zajímám se o životy malířů, chodím do muzeí a galerií, ale filmy bez děje mě fakt iritují. Navíc mezi van Goghem a Gauguinem byla taková dynamičnost, že by vystačila na celý film, tady se jí jen lehce dotkneme. Willem Dafoe je skvělý v každé roli a i na van Gogha se fyzicky hodí. Trochu úsměvné je obsazení Ruperta Frienda do role Thea - ten výrazný věkový rozdíl nesetře sebelepší maskér. Potěší přítomnost evropských hereckých superstar - Mikkelsena a Amalrica. Schnabel je komplikovaná osobnost, proto mě v konečném důsledku nepřekvapuje, že tento film natočil právě on.

Black Panther (2018)

Zdárně jsem dokončil všechny snímky nominované na Oscara za nejlepší film, dva povinně kvótové černošské jsem si nechal na závěr. U Černého pantera jsem se třicet minut těžce nudil a lkal, zda to celou stopáž vydržím, naštěstí se pak příběh rozvinul zajímavým způsobem a černošských krásek zde bylo k vidění více než u Blackkklansman. Přece jen si ale myslím, že by proškrtání scénáře nebylo od věci, pěkných krajinek si můžeme užít v dokumentárních přírodopisných pořadech.

BlacKkKlansman (2018)

Celkem dost zklamání. Filmy Spika Lee mám rád, a proto jsem očekával laťku tradičně postavenou hodně vysoko, ale dostalo se mi dost průměrného filmu, který směřuje k něčemu zdánlivě dramatickému, ale ve výsledku až trapnému. Cítím jen pachuť a pocit, že tenhle film spadá do černošských oscarových kvót.

Zelená kniha (2018)

Tvůrci česko-slovenského Tlumočníka by se měli podívat na Zelenou knihu, aby zjistili, jak se má točit road movie o dvou naprosto odlišných lidech, které společná cesta naučí jednoho o druhém víc, než by si dokázali představit. Viggo Mortensen musel spořádat spoustu jídla během natáčení a byl tak věrohodný, že jsem po asi šesti letech dostal pořádnou chuť na kyblík z KFC, mimochodem jedna z nejlepších scén celého filmu poukazující na rozdílnost obou postav. Mahershala Alí dostal podle mě nezaslouženě sošku za Moonlight a tentokrát možná nezaslouženě vyjde naprázdno. A je to velká škoda.