Zaklínač - Série 3 (2023) (série)

Tretia séria Zaklinača je rozdelená na 2 etapy, v ktorých Netflix pustil svoje epizódy. Prvých 5 časti bolo tajomných, temných, figúrky sa rozmietňovali a všetko vrcholilo tancom, za mňa spokojnosť. 6 časť bola najslabšia, obsahovala priveľa logických chýb, postavy pobehovali ako kurence bez hlavy a niektoré mali úplne nedotiahnuty storytelling (Rience, Lýdia, Cahir úplne mimo). Posledná časť mala opäť prekvapenia a dynamiku a po dopozeraní som si uvedomil, že vlastne mám chuť si prečítať tie knihy zo sveta Witchera z 2 dôvodov. Ten prvý je, že táto séria bola určite lepšia, obsahovo plnšia a dynamickejšia než druhá a aj ako niektoré epizódy tej prvej, jednoducho divácky bavila, ten druhý dôvod je, že zvyšok príbehu sa nikdy nemusím dozvedieť po takomto masovom hejte divákov, pri ktorých čítaní výčitiek skôr to vyzerá, že majú problémy sami so sebou než reálne s týmto seriálom. Pozitívne vypichnem aj hercov a postavy, Henry Cavill dal do toho všetko a je to jeho najlepšie zahraná postava kariéry tesne pred Supermanom, čarodeji Tissaisa a Vilgefortz boli skvelo napísaní a ešte lepšie zahratí. Ostaní priemer alebo vyslovene podpriemer (Cahir, Francesca a pár vedlajsich). Najzaujímavejšia dejové línia spracovaná počas celej série v Redanii. 80%

Zaklínač - Série 2 (2021) (série)

Witcher 2 sa sanží byť oveľa sofistikovanejší než v prvej časti, je jasné, že od detských poviedok sa dostávame do otvorenej vojny proti Nilfgaardu. Nevyhneme sa teda porovnávaniu s inými podobnými klasikami ako The Lord od rings či Game of Thrones, resp. Priamy konkurent House of the dragon od HBO. Atmosféra bola opäť výborná, diváka čakajú aj zvraty, avšak po castingovej trefe v prvej sérii prichádza lapsus pri elfoch a ich kráľovnej Francesce, ktorá je veľmi zle napísaná aj zahratá. Celkovo elfovia a ich priestor v celom deji je čistý des, značne podráža nohy mnohým scénam aj epizódam, čarodeji opäť skvelý vo svojich hrách o to, ktorého kráľovstvo bude lepšie. Po dopozeraní žiaľ ostáva pocit, že sa toho udialo v 8 častiach primálo, keďže nosná téma bola celý čas Ciri a démon Voleith Meir,  nedokázalo to utiahnuť všetky momenty a tak sa seriál niekedy vliekol. 71%

Zaklínač - Série 1 (2019) (série)

Po konci Hry o tróny diváci čakali nástupcu v žánri seriál fantasy a The Witcher na Netflixe bol ideálny kandidát. Prvá séria zachytáva poviedky zo sveta Continent, tie som práve ako jediné čítal a pamätám si, že štýl Andrzeja Sapkowskeho ma v nich nijako neočaril. Seriálu sa to podarilo oveľa lepšie, tie prazvláštne dialógy z kníh síce ostali, ale atmosféra, nelineárne rozprávanie a výborný casting vytvorili vo finále veľmi dobrý zážitok. Za najlepšie epizódy považujem časť so zakliatou princeznou v tele Baby Jagy a záverečný súboj v Sodene. Naopak menej vydarené epizódy boli tie, ktoré ma nebavili už v knihe - epizódy s džinom a drakom. Intrigy a dialógy v prostredí kráľov a monarchov sú divácky žiadané a atraktívne, to sa podarilo najmä pri čarodejoch v Aretuse. 86%

Invalida (2023)

Ak by mal byť Invalid začiatkom novej moderny slovenskej kinematografie, beriem všetkými 10-timi. To co absentuje vo väčšine slovenských filmových diel, su nápady a pozitívne emócie. Sklbenie týchto 2 faktorov vytvorilo premisovo úplne primitívnu, ale štýlovo natočenu akčnú komédiu, kde sa dokonca podarilo tvorcom zachytiť s citom aj náš večný problém rómskej otázky ci tunajšej politiky a prekvapivo tento film má presah aj do reality. Jonáš Karásek by mal do prvého radu posadiť najmä Petra Bebjaka a ukázať mu, ako sa točí film, lebo niekedy stačí tak veľmi málo - krátke efektívne dialógy, kvalitný soundtrack, dobrý strih = tempo a hlavne nebrať všetko tak strašne vážne a depresívne. V sumáre výborná gypsy gádžovina v jednoduchom šate, ak by Karásek ešte do budúcnosti zlepšil námet i scenár, je to za full house. 81%

Doktor Spánek od Stephena Kinga (2019)

Úprimne nemyslel som si, že niekedy uvidím naozaj kvalitný horor od niekoho iného ako Jamesa Wana a čuduj sa svete, Mike Flanagan ho nielenže vyrovnal, on ho prekonal a tento horor je jedným z mála filmov podľa knižnej predlohy (v tomto prípade Steven King), ktory je minimálne tak dobrý ako kniha. Skvelé dávkovanie atmosféry, postupná práca s postavami, rozvíjanie ich charakterov v priebehu rokov s mysterioznou silou, ktorá sa volá Žiarenie. Samotný film the Shining od Kubricka z 1980 uz bol psychologický horor a som rád, že Flanagan ostal pri žánri a posunul ho ešte ďalej. Taktiež napad pri hudbe s tlkotom srdca, ktore počas snímky je stále intenzívnejšie, je ďalší skvelý čriepok do mozaiky. Výborný kino zážitok, jeden z najlepších hororov s kvalitnými postavami a dejom, silny na každé ďalšie pozretie. 💯%

Titanic (1997)

Titanic je filmom s veľkou dávkou romantiky, štipkou erotiky no najmä kompozíciou jednej z najväčších lodných tragédii ake sa kedy stali. Už len fakt, že nepotopitelna loď sa potopila na prvej plavbe je príbeh sam o sebe, Cameron však ozvlastnil príbeh 2 nosnými postavami z 2 úplne rozdielnych vrstiev. Leonardo di Caprio a Kate Winslet sa tak stali legendárnou dvojicou, ktorá je sama asociáciou tragédie spojenej s loďou Titanic. Ako veľa sa dá ukázať pri plavbe a potopení lode keď su tvorcovia naozaj kvalitní filmári, to je pre mňa asociácia spojená s týmto filmom + Celine Dion a jej nádherny smutný song tak tvoria v celku najlepší film odohrávajúci sa na mori a zároveň najkrajší romantický príbeh s črtami antickej tragédie. 💯%

Osm hrozných (2015)

Osem hrozných je veľmi pomaly do detailov vyrozprávany príbeh opäť z čias westernu, tentokrát ale v 1 chatke zopár ľudí obklopený snehom a zimou. Tarantino je super rozprávač, avšak chýbala lepšia dejová dynamika, chcelo to o čosi zostrihať scenár a zvýšiť plynulosť, prakticky po všetkých stranách o 2 levely nižšia kvalita než v jeho posledných 2 snímkach. 72%

Nespoutaný Django (2012)

Pre mňa je Divoký Django po všetkých stránkach dokonalý film. Nič lepšie z prostredia divokého západu od čias Sergia Leoneho nebolo dodnes natočené. Najlepší Tarantino. 💯%

Hanebný pancharti (2009)

Z prostredia 2.svetovej vojny je film Nehanební bastardi pre mňa dodnes jediným skutočne naplno uspokojujúcim zážitkom na platne. Totiž Tarantino neostal v role štatistu a netvoril ďalší film na námety skutočných udalostí, ktoré v tomto žánri tak často sklznu do art documentary filmu (pozdravujem Oppenheimer), ale ukázal to prečo je vo filme dôležitý autor so schopnosťou predať umenie štýlovo a divácky atraktívne, no zároveň neuletiet do gýču. Tarantino to zvláda perfektne a jeho réžia, scenár a herci sú naplno zvládnuté, úžasné dialógy, krvavé zvraty a záverečný klimax tvoria z tohto filmu kultovu záležitosť. Najmä Christopher Waltz aka Hans Landa je stelesnením pravého zákerne sofistikovaneho nacistu a je to ešte o čosi lepší výkon ako v neskoršom Djangovi. Brilantný film. 💯%

Čelisti (1975)

Spielberg v jeho 30 rokoch natočil svoj prvý blockbuster Čeluste. Na tomto filme badať znaky veľkej vízie tvorcu, ktory dokáže chrlit jeden nápad za druhým s (ne)obyčajným žralokom, z ktorého spravil postrach mora. Taktiež ale cítiť ešte filmarsku nevyzretost v scenári a zvláštnom preexponovanom chovaní postáv, napriek tomu film ponúkol niekoľko skutočne veľmi silných scén a inšpiroval mnohých tvorcov do námetov o krvilačných zvieratách. 70%