Leon (1994)

Od Brutálnej Nikity išiel Luc Besson o 2 levely hore a všetko čo tam fungovalo dobre v Leonovi funguje lepšie. Lepší zabijak Jean Reno, kvalitny skorumpovaný zaporak Gary Oldman, štýlová Bessonova akcia s množstvom jemu osobitnemu humoru a to všetko natočené veľmi citlivo a osobne k divákovi. Keby sa Besson nebál a pridal ešte viac na dĺžke a kvalite scenára, išlo o absolútny kult, takto ide o jeho najlepší film kariéry. 88%

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Žiaľ vojnovým filmom tohto typu nikdy neprídem asi na chuť, pre mňa ide o priemerný príbeh, s priemerným prevedením, žiadna extra snaha o lepšiu zápletku, prácu s postavami, taky typický americký vojnový patriotizmus. 50%

Pád domu Usherů (2023) (seriál)

Flanagan v roku 2023 opäť páli do čierneho a z poviedok od E. A. Poa vytvára sériu epizód, ktoré postupne vrcholia k nevyhnutnému koncu - v kontexte mi to veľmi pripomenulo film Nezvratný osud, ale v tomto prípade išlo o karma systém. Psychologicky už tradične na top úrovni, každá postava je niečím extra ci psycho, celý rod Usher je dynastia zvrátenosti a arogancie. Čo dvíha seriál opäť do prvej ligy je schopnosť autora tvoriť viaceré dejové vrstvy po celý čas sledovania seriálu, ktoré po prvý krát v kariére Mika Flanagana vyvrcholili v naozaj špičkovom finále a najlepšej epizóde Havran. Zároveň dokázal odovzdať divákovi množstvo kvalitného materiálu - ci už autorské básne od Poa, jeho legendárne poviedkove úmrtia (jama a kyvadlo) no najmä voľba životnej identity, ktorá má vzdy svoje následky. Krásne dielo. 94%

Královna Alžběta (1998)

Ide o jedno z najzaujímavejších období anglickej kráľovskej histórie, nástup Alžbety Tudorovej. Výborný casting, výprava, stredoveké intrigy aj surovost scén (úvodné upalenie, mučenia) proste Hra o trón (nielen) na anglickom dvore. Suverénny výkon vtedy mladej herečky Cate Blanchet no taktiež Geoffrey Rush ako rafinovaný stratég. Vo svojom žánri jeden z najlepších snímok. 95%

Smrtelné zlo: Probuzení (2023) odpad!

Nerobím to často ale pri tomto filme to inak nejde. Táto sranda je určena pre ľudí milujúcich krv, brutalitu, hlúpe postavy, tupy dej a jednu kravinu za druhou. Okolo kvality dejovej to ide na míle ďaleko, jedine nad čím si scenáristi lámali hlavu bolo ci zabiť postavu nožnicami alebo efektne strúhadlom na syr. Po 1hod smiechu nad touto trápnosťou som filmu dal zbohom. Evil Dead je skor Dead End. 10%

Insidious: Červené dveře (2023)

Po 2 skvelých úvodných častiach sveta Insidious od Jamesa Wana, ktoré zachytávali desivý rok rodiny Lambertovcov sa v 5.časti dostávame o 9 rokov neskôr do rovnakej famílie a zisťujeme, že ich démoni z minulosti ešte s nimi neskončili. Réžiu uchopil môj obľúbenec medzi hercami Patrick Wilson a veru ešte sa musí čo to podučiť v réžii od majstra hororov Wana, aby dosiahol level prvých dielov. Film je vedený skôr dramaticky s rodinným oblúkom, táto časť je vieryhodná a dáva zmysel, že rodina nemôže žiť v harmónii po tom, ako sa ich posadnutý otec pokúsil všetkých zabiť. Tento dejový oblúk je nasnímaný kvalitne a pútavo. V momente ako sa má film dostať do svojho prime žánru horor, ale začína zadrhávať a cyklicky sa vracia radšej späť, do zóny komfortu rodinnej drámy. Po dopozeraní musím uznať, že látka nebola ani zďaleka vyčerpaná ako som sa nazdával, keď som sa dozvedel, že sa vraciame na začiatok a film mal potenciál, ktorý však ostal nevyužitý. Napriek tomu ide o 3-tí najlepší diel zo série a ukazuje sa, že nemá veľmi zmysel ísť veľmi mimo rodiny Lambert, keďže aj po 9 rokoch dokázala ponúknuť väčší a zmysluplnejší materiál, než predošlé 2 filmy série dokopy. 60%

Westworld - The New World (2020) (série)

Z parku sa presúvame do reálneho sveta ľudí, kde vlastne zisťujeme, že sme sa dejovo až tak neposunuli. Pointa filmu ostáva rovnaká a tvorcom sa darí urobiť z Dolores vyslovene toxic character. Niektoré momenty su veľmi pekne spracované so zaujímavým soundtrackom, avšak vo finále tretia séria v koncepte celého seriálu ide najviac do prázdna zo všetkých štyroch. 71%

Westworld - Dveře (2018) (série)

Najkomplikovanejsia séria celého seriálu vôbec, trúfam si povedať ze su potrebné minimálne 2 zhliadnutia na plné pochopenie. Prekvapuje ma ale, že uz tu badať tapanie tvorcov v niektorých momentoch a varenie z vody, akoby vôbec nerátali ze po prvej sérii pôjdu vôbec ďalej. Pretože ak The Maze bola premyslená na 96%, The Door dáva zmysel tak na 76%. Opäť si ale seriál pripravil krásne momenty a osobne sa mi páčila časť s indianom Kiksuya, kde v pozadí hrala krásna kompozícia Heart Shape Box v klavírnej verzii, taktiež vzťah a storytelling Williama a jeho dcéry. Veľká škoda autorskej uponahlanosti, mohli si dat radšej ešte rok odklad a premyslieť si epizódy poriadne, aby zachovali aspoň v globále líniu úvod - jadro - záver. Takto sme často sledovali mišung.

Westworld - Labyrint (2016) (série)

Priamo po ukončení superúspešnej série Game of thrones sa HBO rozhodlo vytvorit novú franchise sériu tentoraz žáner sci-fi. Westworld ponúkol zaujímavy koncept 7D hry v parku, kde sa reálny dospelí (a samozrejme bohatí) ľudia chodia baviť vo voľnom čase. Miesto game charakterov sú tu roboty, ktore postupne získavajú schopnosť vedomia a rozhodovania sa. Spracovania sa ujal brat Chrisa Nolana Jonathan s Lisou Joy a teda sledujeme podobny vizionarsky koncept ako napr v snímkach Inception ci Interstellar. Prvej sérii niet veľmi čo vytknúť, je potrebné pri tomto seriály premýšľať a byť sústredený, pretože diváka čaká nejedno prekvapenie. Výborné výkony podali tradične Anthony Hopkins, Jeffrey Wright, S. B. Knudsen a ich spoločná scéna je seriálovo čistý luxus. Všetko do detailu premyslené a prepracované, skutočne klobúk dole. 96%

Westworld - The Choice (2022) (série)

Ja som presvedčený, ze keby tuto séria robil robot miesto človeka, dostaneme viac zmysluplný dej a uspokojivé finále, nez po takomto prehrotenom meta spracovaní v závere. A to sa štvrtá séria rozbehla famózne. Išla na diváka priamo, žiadne komplikovane a nejasne vedľajšie línie, tvorcovia vložili do deja aj trochu hororu s muchami a napokon si naservírovali aj pár naozaj dobre spracovaných zvratov. Posledné 2 časti si ale uvedomili, že vlastne potrebujú ešte jednu sériu, tak sa do tohto vložil človek, komplikoval až vo finále zariadil, že žiadna ďalšia séria uz nebude. Trpko sladký koniec, pretoze seriál tohto typu a takej kvality tu azda nikdy nebol a nie je, bolo to vizuálne úchvatne, futuristicke aj filozofické, žiaľ finále je neuspokojivé, pretoze kľúčové dejové línie uzavrete napokon neboli (Meave, Bernard, …). Herecky najlepšie zvládla svoj part Tessa Thompson, chlad a manipulátorstvo jej sedia a zo štartoch sérii postava Williama taktiež najlepšie zahrana i spracovaná. Po celom seriály je potrebne vyzdvihnúť prácu Ramina Djawadiho, ktory vytvoril niekoľko krásnych melódii a kompozícii známych skladieb (v tejto napr. Billie Eilish Bad Guy) a svojim talentom výrazne zvýšil kvalitu celého seriálu. 86%