Temný rytíř (2008)

Temný rytier redefinoval žáner nie len komiksov ci postavy Batman. Ide o kultovu záležitosť s najlepším rukopisom autora a množstvu skvelých postáv (nie len hereckých). Zimmer mal v danom čase top formu a jeho soundtrack je brutálne kvalitný. Napriek všetkým pozitívam film stojí prevažne na výkone Heatha Ledgera a postave Jokera, ktorá bola tak dobrá, že jej deficit sa prejavil hneď v ďalšej nemenej kvalitnej snímke Dark knight returns a prave tá závislosť na 1 aspekte uberá snímke od absolutória. 98%

Počátek (2010)

Po zhliadnutí poslednej tvorby Christophera Nolana a spätnom obzreti sa na jeho kariéru nemôžem inak, iba oceniť toto obdobie jeho tvorby, ktoré predišlo niekoľko XY rokov iných tvorcov a vytvorilo mu kult jedinečnosti, z ktorého (žiaľ) môže ťažiť dodnes. Inception je absolútne fenomenálny film, je príbehovo nadčasový, neustále gradujuci s prvkami thrilleru, ktoré doň privádza najmä bezchybná Marion Cotillard. Medzi rokmi 2006 - 2010 vznikli 3 významné filmy a Inception hodnotím ako vôbec najlepší z nich i celej Nolanovej kariéry. 98%

Tenet (2020)

Tenet je pre mňa najslabší film od Christophera Nolana. Pravdepodobne skúsil tematicky niečo podobné ako v Inception, ibaže tentoraz sa stratil vo vlastnej pre komplikovanej scenáristike a vo výsledku skôr divákovi odpáli poistky v hlave, než vytvorí dychberuci celok. Hudba taktiež katastrofa, v poslednej dobe všetci tvorcovia soundtrackov sa pokúšajú divákov v kine ohlusit co najviac miesto kvalitne prepracovaných songov a melódií. Prekvapivo aj herecky veľmi slabé, vôbec nevyšiel kasting okrem Branagha. 40%

Dunkerk (2017)

Filmy z čias 2.svetovej vojny ma nikdy nebavili, resp nenašiel sa tvorca, ktory by dokázal prísť s niečím originálnym a prekvapivým z daného obdobia. A Nolan nie je výnimka. Ani jeho netradičný prístup k rozprávaniu príbehov postáv nedokáže zachrániť pasívny dej, kde jedine skutočne zaujímavé udalosti sa dejú s mladimi vojakmi na potapajucej sa lodi. Hardyho prelety boli skôr nudné a vo finále snímka podobi Nolanovsky typicky chladne, teda nedokáže zaujať. 62%

Oppenheimer (2023)

Tak Christopher Nolan sa mi začína definitívne vzdalovat. Už v Tenetovi si poriadne uletel a Oppenheimer síce strieda rôzne žánre, ale film je prevažne dokumentárny. Zlatá éra Nolana s nadčasovymi príbehmi, prístupom k tvorbe a dynamike (Počiatok, Temný rytier, Interstellar) je definitívne za nami a v tejto snímke je množstvo negatív, ktoré jej uberajú na atraktivite. Snimka na 180 min nie je dostatočne pútavá, neprináša žiadne zvraty, ani výrazne napätie, postavy nedokážu na danej dĺžke záujmut. Do hlavy mi nejde načo Nolan potreboval také množstvo kvalitných hercov hrajúcich dokopy 1-2 min vo filme (Gary Oldman, Rami Malek), pôsobí snímka ako skor od Wesa Andersona. Taktiež hudba od Goransona je o 3 levely nižšia ako pri Zimmerovi, samostatne soundtrack prakticky nepočúvatelny. Po vizuálnej, technickej a hereckej stránke ide o vysokú kvalitu avšak na danej stopazi ponúka Oppenheimer sakra malo. 50%

Mission: Impossible Odplata - První část (2023)

MI7 pokračuje v šľapajach predošlých dielov s McQuarriem a Cruisom. Dramatická zložka a osudovost sú na najvyššej úrovni v sérii, akčná zložka tradične vysoko kvalitná, úroveň dialógov a soundtracku ale išla dolu. Scenár obsahuje vyslovene umelé a neprirodzene dialógy, najmä ak je v scéne viacero postav, vysvetľujúcich AI spôsobom sťaby na vysokej škole. Pointa filmu znieť v postavách umelo a strojovo začne fungovať až príchodom antagonistu Gabriela, ktory je dosiaľ najlepším zaporakom ever v MI. Lorne Balfe trochu sklamal, dunel ako pri Zimmerovi, ale niektorým scenam chýbala jemná hudobná hravosť a inovácie. Taktiež priestor postavám nebol daný rovnomerne, min Rebecca Ferguson si zaslúžila oveľa lepšiu prácu s postavou. V sumáre je siedma časť obsahovo plnšia avšak menej ucelená ako predošlá 2 filmy od Christophera McQurrieho. 79%

Půlnoční mše (2021) (seriál)

Nikto nedokáže v súčasnosti spracovať hororové snímky s takým dôrazom na kvalitnú psychológiu postáv ala Steven King ako Mike Flanagan. Vo svojom treťom seriály v rade po The Haunting sa venuje teologickej až fanatickej rovine v malej uzavretej comunite na ostrove vzdialenom 30 míľ od najbližšej pevniny. Postavy sú napísané výborne, citáty z Biblie a dialógy o živote a smrti sú obsahovo kvalitne, to na com by 90% režisérov pohorelo, Flanaganovi tvorí dejovú kostru, okolo ktorej výstaval svoju novú temnú mytológiu. Prvé časti sú tajomné, skôr dramatické s prvkami hororu, až 5 .časťou sa začína akčnejsia zložka, ktorá naplno vypukne v predposlednej časti Kniha Apoštolov. Bohužiaľ podobne ako v Hill House ci Bly Manor, záver nepôsobí uspokojivo, postavy ktoré potrebovali pobudnúť na plátne dlhšie, boli zbuchane rýchlo a naopak zbytočne sa venuje čas scénam, ktoré skôr idú na vizuálny efekt. Ak sa Flanagan naučí lepšie pracovať s gradaciou a posledným dejstvom v seriálovej tvorbe (podarilo sa mu to vo filme Doctor Sleep bez problémov), tak v zásade nema v žánri psychologický horor konkurenciu. 92%

Temný případ - Série 1 (2014) (série)

Prvá séria True detective patrí dodnes medzi historicky najlepšie hodnotené detektívne spracovania vôbec a najväčšou mierou tomu prispievaju 2 zásadne faktory - herci a scenár. V zásade 2 esencie, nevyhnutné k tvorbe akejkoľvek kvality a dvojica Pizzolato a Fukunaga + Woody a Matthew zvládla svoje party bravúrne. Dej graduje od prvých zoznamovacích časti až po apokaypticke finále v katakombach, je krásne keď sa tvorcovia hrajú s detailami a divákovi ponúkajú stopy a návnady počas vyšetrovania detektívov. Ponury dej mi pripomínal rukopis Finchera ci film Prisoners, čo je len dobre, chýbala tomu ale lepšia dávka akcie a dramatizácie v prvých epizódach, ktoré na mňa bolo až príliš filozofické. Výborný úvodný song. 75%

Spider-Man: Paralelní světy (2018)

Prvý Spider Man v animovanom komiksovom vydaní prišiel v čase, kedy bolo MCU v top forme, Hollandov Spider Man sa iba rozbiehal a Multiversum už bolo v plane. A preto aj z týchto dôvodov pre mňa tento film nebol ani zďaleka niečím novým a prevratným z hľadiska deja, v zásade ide o šablónu charakteru a postavy Spider Mana s dôrazom na osud, ktory ho skratka neminie. Animácia v modernom šate je zaujímavá, ale zvykol som si na ňu až na druhé pozretie, nedokáže sa ňou minimálne v prvej časti dostatočne preniesť emócia na postavy a následne i diváka v plnej miere, avšak štýl je fresh a najmä každým pozretim naberie na intenzite než ju strati. No I tak som snímku oveľa viac docenil až vďaka výbornej druhej časti, inak by išlo o priemer. 73%

Spider-Man: Napříč paralelními světy (2023)

Druhý diel v mojich očiach náprava všetky negatíva z prvej časti. Najmä po príbehovej stránke ide o 2 levely lepšiu prácu, veľmi oceňujem ako si Miller a Lord dali záležať na dialógoch a interakciach postáv - tie majú 2 okruhy, rodinný a multiversalny. Oba fungujú nadmieru aj vďaka výbornému zvuku a hudbe. Kde jednotka recyklovala nápady, druhá časť oveľa lepšie využíva mnoho vesmír a kánony postavy Spider Mana, taktiež animácia nie je rušivý element ale najmä v prípade Gwen sa tvorcovia vyhrali a vyjadruje jej emócie a pocity pri odhaľovaní svojej identity otcovi, ide naozaj o autentické a citlivé zobrazenie, ktoré ma presah aj do reálnych situácii v animovanom zobrazení a paci sa mi, že tvorcovia chcú hraveho, otvoreného a inteligentného diváka, na ktorého z času na čas žmurknú nejakým fan servicom z filmov o Spider Manovi minulých. Otvorený záver vôbec neprekáža, vrámci dvojdielnosti ide naozaj veľmi podarenu prvú časť so sympatickými dvoma hlavnými postavami (Gwen, Miles), jedine co mi stále jemne vadi je ten punk štýl, ktory je vo vizuálnej stránke v niektorých scénach až toxický na oči a zopár postáv, ktorých charakter bol v rámci tohto filmu nedotiahnuty, naivný a detský (Milesov mentor Peter, zaporak Spot veľmi zle). 91%