The Haunting - Záhadné sídlo Bly (2020) (série)

V druhej sérii The Haunting sa vrátil väčšinový ansábel z Hill House a Mike Flanagan predstavuje príbeh v Anglicku, ktory je viac mysteriózny aj pútavý ako v predošlej sérii. V popredí sú tentoraz detské postavy Miles a Flora, rovno poviem, že ich charaktery aj herecké výkony malých aktérov sú nosnou časťou celej série. Dej je plný nápadov, rôznych postáv, ktorých pozadie a súvislosti sa postupne dozvedáme. Za najlepšiu časť považujem predposlednú epizódu, ktorá bola z pohľadu scenára, hercov i dopadu na celú záhadu úplne kľúčová. Opäť krásny soundtrack, jediná vada je miestami prešľapovanie na mieste a mierne suchoty v dialógoch, ale za mňa posun k lepšiemu od Hill House, Bly Manor je v sumáre skutočne perfectly splendid. 88%

Hunger Games: Balada o ptácích a hadech (2023)

Po rokoch sa vraciame do Panemu, avšak dejovo 64 rokov dozadu. Po traileroch som mal nízke očakávania a presvedčil ma fakt, že dej je podla novej knižnej predlohy od Susane Collins, ktorej pôvodná knižná predloha Hunger Games je majstrovské dielo. A Francis Lawrence to opäť dokázal. Vidíme Hry o život v ich úplnom počiatku, v odlišnom šate aj význame pre ľudí v Paneme. Dve tretiny filmu v aréne su plne zvratov, dynamiky, niektorých až hororových scén, tempo je mimoriadne vysoké a zároveň je divák nútený premýšľať spolu s mladým Snowom ci sympatickou Lucy Grey Baird, kto tu akú hru vlastne hrá. Posledná tretina filmu je výrazne odlišná, romantická a napokon morálne tragická balada o dvoch ľuďoch, ktorých vzťah definoval osud Panemu na zvyšných 64 rokov do revolúcie. Výborne spracované, s hereckými výkonmi bez jedinej chyby, s krásnymi piesňami, pri ktorých stichlo celé kino, navrat tvorcov sa podaril aj vďaka ďalšiemu brilantnemu scenáru, už teraz sa teším na dotvorenie plného zážitku skrz knihu. Kino prekvapenie a zároveň jeden z dosiaľ najlepších filmov roka 2023. 91%

Jurský svět: Zánik říše (2018)

Bayona pri tvrdil na atmosfére a v pokračovaní Jursky svet pridal scény na efekt a viac hororovej atmosféry. Paradoxne funguje ale horšie, pretože kým prvá polka filmu je dramatický pútavá a autori si strážia dialógy aj dávkovanie atmosféry, v polke druhej príbeh ale že totálne uleti preč a všetka práca sa rozbije na kúsky. Ako celok film nefunguje a skôr pôsobí ako barlička pre tretí film. Potešia niektoré scény odkazujúce na Jursky park od Spielberga a tiež Jeff Goldblum, ktory ma jediný po celý čas zmysluplne repliky. 61%

Jurský svět (2015)

Podarený návrat do sveta dinosaurov, veľmi ľahký, svieži, dynamický príbeh, ktory zároveň prináša aj inovatívne dravce a sympatické nosné postavy. 84%

Loki - Season 2 (2023) (série)

Loki v 2.serii je priamym pokračovaním predošlého príbehu z roku 2021 2.seria ma 6 časti a je postavená dokopy na 6 charakteroch, pričom dejová línia sa točí najmä okolo priestorov TVA. Plusy sú opätovne výborná technická stránka, ešte lepší soundtrack ako minule a priamy ťah na bránku, vďaka čomu je tempo dynamické a prináša epizódy, ktoré sa nevlečú a rýchlo ubehnú. A tu sa hneď dostávame k mínusom tejto série. Výnimočne by jej totiž hodilo oveľa viac častí, viac prace s jednotlivými postavami, ich strachmi, motiváciami, slabinami i talentmi. Ničomu z toho sa ale autori veľmi nevenovali a scenár v celku pôsobí veľmi chaoticky až rozbito. Loki ma podobne ako v 1.serii velmi vydareny záver a za pochvalu stojí postava Lokiho a jeho charakterovy vývin až po veľkolepé no smutne finále. Každá emócia však funguje tak na 75% a celý potenciál tak za mňa v seriály ostáva nenaplneny. 81%

Jason Bourne (2016)

Až 5. Filmom série a vyzerá to tak, ze i nateraz posledným, sa naplno prejavili neduhy celej série i réžie Paula Greengrassa aj u divákov. Techncky je film prakticky podobný s predchodcami Bournov odkaz ci ultimátum, avsak príbehovo cítiť veľkú únavu tvorcov, pretoze film nie je v celej sérii ničím inovatívny. Jediná snaha scenáristicky aj herecky je v postave Alicie Vikander, inak zvyšok sa stráca v monotónnej recyklácii nápadov z minula. Matt Damon je vo svojej postave velmi statický a pôsobí unavene, co je smutný fakt v porovnani s najmä prvým velmi dynamickým dielom Agent bez minulosti, ktory považujem za všetky snímky najlepší vobec. Pri absencii následnej rafinovanosti, ktorú dodal Greengrass je film Jason Bourne úplne priemerná akčná snímka, akých je ročne desiatok. 62%

The Haunting - Dům na kopci (2018) (série)

Haunting of the Hill House je prvým zo série seriálov produkovaných na Netflixe od Mika Flanagana. Podľa mna si autor skúsil niekoľko veci - ako chce v seriáloch poňať hororovú časť, ako tu dramatickú a co je výsledný produkt pre diváka. S hororovou častou som spokojný - psychologicky prepracovane neduhy postav v deji s jemným nádychom mysteriózna najmä duchárskeho, toho sa drží dodnes a je v tom naozaj najlepší v súčasnosti. Dramatická časť je pre mna problém - dialógy hoci mnohé velmi výživné a kvalitne, su aj casto pre dej a atmosféru nadmerné vo svojej kvantite, v Hill house je takých náznakových dialógov viacero, mnohé su pre dej ale nadbytočné az úplne zbytočne a uberajú casto v epizóde z budovanej atmosféry. Výsledný produkt je ale velmi kvalitny. Trúfam si povedat, ze Hill House je svojim prevedením seriálová snímka na úrovni The Shining od kubricka - je autorsky svojská, ale velmi kvalitne scenáristická prepracovaná. 75%

Equalizer 2 (2018)

V dvojke Fuqua skúsil rôzne variácie snímky, je tam bournovská akcia, rodinný mentoring pre mladého fagana zo štvrte, hunter styl v závere, pokial sa to dobre zmixuje, ide vo výsledku o skvelú snímku, no žiaľ autorom sa podarila jediná ta akcia a trochu sofistikovanej hravosti. Na začiatku sa film tvári veľkolepo, rozohra viacero postav i vedľajších, nejaké zasamovraždenie v Bruseli, meníme lokácie, divák aj čaká veľké dejové zvraty, osudové strety a mnostvo pamätných scén a… tvorcovia si povedia kašlime na to a ukončíme film podla klišé šablóny. Škoda. Posledná polhodina úplne zrazila cele predošlé dejové budovanie do úplne bežného sablonoviteho akčného snímku. 66%

Equalizer (2014)

Štýlový akčný film, ktory ma v zasade jednoduchý dej, ale ozvláštnením je utajený mäsiar v podaní Denzela Washingtona. Jeho Robert McCall je postava so zaujímavými charakterovými črtami bežného cloveka a vdaka tomu je pútavejšia v scénach, ktore sa venujú akcii a likvidácii ruskej mafie. Plusom je výkon Washingtona, ktory takto zaspomínal na svoje akčné časy vo filmoch Muž v ohni ci Deja Vu. Celkovo postavy su dobre napísané a este lepšie obsadené, film odsypa a divák pri každej ďalšej scéne cíti pocit satisfakcie z práce hlavného mäsiara snímky. Záver trosku ale uletí do reklamy Majster kutil, keďže sa prezentujú v spomalených scénach postupne náradia z obchodu, tým bol záver viac smiešny nez vážny a v tomto Fuqua pohorel, ked sa nechal uniesť na svojej akčnej realizácii, ale inak velmi kvalitny akčný filmy, za mna dokonca lepší ako prvý John Wick, ktory je tematicky v danom obdobi podobný. 88%

Prokletý ostrov (2010)

Prekliaty ostrov je mimoriadny film od Martina Scorseseho. Ide síce o náročný snímok, najmä v charakterovej psychológii, ale vo viacerých fázach film graduje až do absolútne mrazivého finále. Tomuto filmu na rozdiel od mnohých v kariére režiséra väčšia dĺžka pristane a autor ani divák sa v deji nestratí. Herci tradične výborní. 90%