Podraz (1973)

Hravé, vtipné a plne podrazov aj na diváka, ale dvojica Redford - Newman je tak štýlová, že si pýta stále ďalšie. Herecký masterclass, len pre mňa až príliš priamočiary. O čosi viac emocionálne zapôsobil predošlý snímok Butch Cassidy and Sundance Kid. 84%

Bod obnovy (2023)

Divácky atraktívnejšie ako Blade Runner 2049, avšak na podobne ladenú Minority Report od Spielberga sa to ešte nechytá. No už len fakt, že sa film Bod obnovy porovnáva s týmito veľkolepými sci-fi snímkami znamená, že ide o významný míľnik v Česko-slovenskej kinematografii. 77%

Úkryt (2002)

Výborný komorný thriller odohrávajúci sa v 1 dome a veľmi špecifickou tajnou miestnosťou. Fincher pracuje s detailami parádne a taktiež ma veľmi potešila nájazdova kamera, ktorá doslova lietala po celom dome. Par hercov, kvalitny scenár a hlavne brilantna réžia vo filme Úkryt ukazuje, ako málo stačí ku diváckej spokojnosti. Keby sa ešte o čosi viac vyšperkovalo finále, bol by to full house. 88%

Dobrý ročník (2006)

Romantická komédia v podaní Ridleyho Scotta je svieža a ma úžasné lokácie na vinici vo Francúzsku. Russell Crowe ťahá film rovnako ako Scottova dravá réžia, so žiarivým slnečným vizualom. No zatiaľčo časť dramatická a charakterova je devízou filmu, romantická ci vztahova s posunom arc charakteru hlavného hrdinu Maximiliána dáva logike na frak. Najdôležitejšie životné rozhodnutie sa v zavere udeje z nepochopiteľných pričiň, podporené skratkovitymi a účelovými scénami aj vo flashbackoch. Tajne som veril najmä v úvode pri výbornom nástupe aj soundtracku, že nás čaká konečne sofistikovanejsie prevedenie v prípade Ridleyho Scotta v danom žánri, no i on napokon sklzol do vôd priemeru a pátosu. Tak napokon Dobrý ročník je bohužiaľ iba dobrý. 63%

Okamžik zlomu (2007)

Z prostredia súdnej drámy ci thrilleru už dnes vzniká pomerne málo kvalitných filmov (naposledy Chicago 7 od Sorkina ci Sudca z roku 2014) pričom tento žáner pokiaľ ma silný scenár a ústredné postavy sú zaujímavé charaktery, tak vždy ide o precízny zážitok. Thriller Fracture z roku 2007 je veľmi kvalitný a ma ťahúňa v top forme. Anthony Hopkins si strihol ďalšieho geniálneho psychopata a opäť s prehľadom. Film viazne jedine v scénach kde on nie je, no spätne prináša jednu z prvých rolí, ktore stvárnil vtedy bažant Ryan Gosling. 87%

Klan Gucci (2021)

Ridley Scott si vybral slabšiu chvíľku, Klan Gucci stojí najmä v prvej hodine na zbytočnostiach a odrazu divák preletí 30 rokov tejto módnej dynastie v priebehu chvíle. Nevyvážený scenár s inak výbornými hereckými výkonmi na čele so speváčkou Lady Gaga, ktorej taliansky sexepíl prebíjal aj inak podstatne skúsenejších hereckých kolegov s výnimkou legendy Al Pacino. 67%

Wonka (2023)

Rodinné dobrodružstvo ako sa patrí. Paul King ukázal ako sa robí moderný príbeh pre všetky generácie, je to rozprávkové, nápadité, provokatívne a zároveň stále čarovné. Viac ako dôstojný nástupca (príbehovo predchodca) pre Burtona a jeho verziu Willyho Wonka, jedine tie piesne nie sú dostatočne originálne a zapamätateľné ako tomu bolo pri soundtracku Dannyho Elfmana v roku 2005. Herci úžasní, Chalamet je súčasná i budúca hviezda a Olivia Colman je taktiež chameleón, aj záporné postavy dokáže zahrať s chuťou. 92%

Tenkrát v Americe (1984)

Najlepší film Sergia Leoneho na záver kariéry. Príbeh o priateľstve 2 chlapcov, mužov, mafiánov, rebelov v dejovom oblúku, ktory sa začína aj končí rovnakou scénou. Svojho času muselo ísť o vizionárske dielo, predpokladám ze z podobných čerpal neskôr hlavne Martin Scorsese pri svojich gangsterkách. Emóciami nabity film, kde Ennio Morriccone prekonáva sam seba, aky on soundtrack priniesol to dvíha celý film o minimálne štvrtinu zážitku nahor. 97%

Marvels (2023)

Prvá polovica je ale že veľmi zlý film, od vsuvky muzikálu na vodnej planéte chytí the Marvels aspoň aké také rysy a dejovy charakter, ale ide zatiaľ o totálne dno kvality na poli komiksov ever. Toto by som už viac nepúšťal nikde, lebo nám osprostie ďalšia generácia ľudí. 25%

Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023)

Veľmi silný zážitok vo mne ostal po zhliadnutí Scorseseho snímku Killers of the flower moon a jednoznačne ide o obsahovo kvalitnejšie dielo v roku 2023, než Nolanov Oppenheimer, ktory hral na efekt. Film dokáže byť kvalitnou krimi detektívkou aj drámou, cítiť z neho western s kmeňom Osadžov aj novodobu historickú súvislosť s inými slávnymi postavami (Edgar Hoover). To všetko má veľmi silný dejovy konštrukt, ani na chvíľu nenudí aj vďaka výbornym hereckým výkonom a diváka dokáže emotívne strhnúť vo viacerých rovinách na celej dĺžke 206min. Na Martina Scorseseho ide o nie príliš ukecanu snímku oproti predchodcom (napr nedávny Irčan), takmer vždy pri jeho filmoch sa nájdu hluché miesta, ktoré potrebujú zostrihať, pri Killers of the flower moon by som v pohode privítal aj dlhší dejovy koncept, ide o jasného kandidáta na Oscary v hlavných kategóriách. 92%