Nicota (2016)

No. Celé to bolo také carpenterovské. Mnohé scény mi pripadali ako jasný odkaz na Vládcu temnôt, monštrá zase ako z Veci a nápad s obkľúčením budovy so skupinou ľudí pripomína Prepadnutie 13. okrsku. Všetky tieto prevzaté prvky sú ale poskladané do zaujímavého a fakt podareného celku. Už začiatok bol super a tušil som, že to bude fajnotka. Je to taký kvalitný old school horor. Tajomný a znepokojivý. Krvavý a miestami až odpudivý. S výborným vizuálom a hudbou. Vpodstate bez ľakačiek, ale s parádnou atmosférou. Baví ma keď mi nie je jasné, čo sa deje a čo sa diať bude a len si tak vychutnávam všadeprítomnosť niečoho zlého. Ako sa tak čítam, tak sa mi páčilo skoro všetko. A vlastne som takmer nadšený. Niektoré postavy ma štvali, ale to sa mi stáva často. Dávno som nevidel takýto typ hororu a asi dlhšie ani neuvidím. Má to štýl, šťavu a je to riadne nepríjemné. Carpi by mal radosť podľa mňa.

Vrah beze jména (2011)

Chorvátsky zabijak verzus pekná servírka. Miestami pomalé až hrôza, ale má to svoje špecifické kúzlo. Nechýbajú postavy ako slizký šéf a duo komických geriatrických policajtov. Parádna scéna s plieskaním po zadku. Pištole, nože, sekery. Hudba top.

Chladnokrevný (2012)

Výborný zimný snežný thriller presne podľa môjho gusta. Príbeh je fajn a potešilo ma aj tých pár podporných mini zápletiek. Kvalitné je aj obsadenie, nečakal som až toľko známych tvárí. Dobré súrodenecké duo presvedčivo chladnokrvný Eric Bana a krásna Olivia Wilde. Výborné rodičovské duo Kris Kristofferson a Sissy Spacek. Najmenej výrazný mi prišiel Charlie Hunnam. Odporúčam.

Vrah Rosemary (1981)

Jeden zo skorších slasherov. V rámci žánru dobrá atmosféra, ale aj tradične hlúpe konanie postáv a kŕčovité dialógy. Vraždy a vrah celkom fajn. Koniec skôr smiešny. Mám z toho také zmiešané pocity, Burning a Madman z toho istého roku ma bavili viac.

Rány (2019)

No. Stále som dosť v rozpakoch z toho konca, ale výsledný dojem mi to príliš nepokazilo. Je to veľmi zvláštny film, ale je aj veľmi pôsobivý, ja som ho doslova hltal. Je to skvele natočené a má to perfektnú atmosféru. Len to nedáva tak úplne zmysel.

Slunovrat (2008)

Taký klasický duchársky horor, dokonca by som povedal, že jeden z tých lepších. Napriek tomu, že to nie je ktovieako originálne, musím priznať, že pointu som neodhadol a tak ma to aj celkom príjemne prekvapilo. Záhada sa odkrývala veľmi pomaly, veľa sa toho neudialo, ale nenudilo to. A narozdiel od niektorých iných to aj dávalo zmysel. Herci sú nevýrazní, ale neprekážajú a prostredie bažín je super. Tri a pol.

Elle (2016)

Isabelle Huppert je šelma. Výborne vyzerá aj hrá. Film stojí vpodstate na jej výkone, aj keď jasne, režisér to namiešal dobre. Je to ale dlhšie ako bolo treba a občas to cítiť. Čakal som, že to bude celé o dosť komplikovanejšie, film je to vlastne úplne prostý, aj keď osobitý a jemne Verhoevenovsky zvrátený. Nie je to dokonalé, ale bavilo ma to a dobre sa to pozerá. Taký ten zvláštny typ filmu, v ktorom sa toho veľa nedeje, ale aj tak ma veľmi zaujímalo, čo bude ďalej.

Šílenství Debory Loganové (2014)

Kamera bola oveľa znesiteľnejšia ako pri niektorých iných žánrovkách a to sa mi páčilo. Aj výkon Deborah bol fakt dobrý. Postavy okrem nej boli úplne nezaujímavé a ich chovanie divné. Navyše, často sa opakovali podobné scény a tak aj inak celkom pôsobivé prejavy "choroby" prestali byť zaujímavé. Čiže občas dosť nuda. Miestami to však dokáže byť správne nepríjemné a v závere je to fakt sila. Brr. Je to taký priemer s niekoľkými originálnymi a poriadne desivými výjavmi. Motív s hadmi a rituálom zaujímavý.

Cecilie (2007)

Dobrý severský chladný zážitok. Horor to nie je, najviac asi sedí označenie mysteriózny krimi thriller. Podobných filmov je viac, tento je taký kvalitný štandard. Samozrejme aj s klišé, no aj s fajn zápletkou a dávkou napätia. Mňa osobne si ale film najviac získal jeho sympatickou hlavnou hrdinkou. Sonju Richter si pamätám ako Merete, resp. ženu v klietke a už vtedy ma niečím dostala. Vie hrať, má niečo do seba a úloha Cecilie jej skvele sadla. Rád by som ju ešte v niečom videl.

Temné osnovy (2018)

Vlastne ma to príjemne prekvapilo. Čakal som skôr čarodejnícky nehoror pre puberťákov, ale toto bol veľmi fajn filmík takmer pre dospelých. Má to správnu dávku tajomna, príjemnú hororovú atmosféru, atraktívne prostredie školy uprostred lesov, zaujímavý ústredný nápad a zopár známych pekných tvárí. Ale Umu Thurman ani Isabelle "Sirotu" Thurman som hneď nespoznal. Možno to nie je na plné štyri hviezdičky, ale dám ich, lebo tých tunajších 48 percent je fakt málo. Aby som nezabudol, vizuálna stránka sa veľmi podarila.