Odříznutí (2018)

Na německou produkci velmi slušný thriller typu "Sedm", "Vraždy podle Jidáše" nebo "Purpurové řeky". Jen mi připadá, že prvotní záměr tohoto filmu byl šokovat brutalitou vražd za každou cenu. Rozdíl mezi výše jmenovanými filmy a tímto je v kvalitě scénaře a v nedostatcích některých skutečnosti tohoto filmu. Jinak ale na jedno zhlédnutí slušné. 70 %.

Nevěrné hry (2003)

Já si myslím, že celkem zbytečnost. Zajímavé, že s českými filmy, kde se objeví klavír, mám fakt problém (příklad "Tajnosti" 2007). Snad ten nástroj má dát filmu punc jakési intelektuální nadřazenosti. Tady o tomto nemůžu ani říct, že to bylo civilně natočené, protože tyto rádoby intelektuální filmy se o to snaží, ale jde tam cítit ta pachuť určitého záměru. Aby to jako vypadalo civilně, ale zase ne tak moc. Rozdíl můžou poznat přece jen zasvěcení intelektuálové. No. lidé si navzájem zahýbají, tak z toho uděláme normu a vytřískáme filmové body. 32 %.

Mé druhé já (2007)

Přání smrti z roku 1974 s morální kritikou sebe sama. Já bych to nechal na divákovi. 62 %.

Brimstone (2016)

Při sledování jednotlivostí nás tento film doslova nutí sledovat dvě roviny, morální a sociologickou. Podrobněji je to faktické ovládání lidí pomocí církevních dogmat a role postavení ženy v tehdejší společnosti. Za prvé se mi velice líbí, že když chtějí umělci kritizovat náboženství, v drtivé převaze jde o kritiku křesťanství. Kritizovat např. islám se jim moc nechce. Pokud jde o násilí páchaném na ženách a celkové zacházení s nimi - opravdu jsem se musel přesvědčit, jestli režisérkou nebyla žena. Chceme-li totiž ospravedlnit a odargumentovat víceméně fašistickou kampaň "me too", musíme ji nějak vědecky a historicky podložit. Proto i děj se odehrává v Americe, kde celá tato nenávistná kampaň vznikla. Potud byl film hodný zamyšlení a zneklidňující. Podíváme-li se ale na film v globále, tak nám vypráví příběh jednoho úchylného psychopata, který má rád malé holčičky a nejlépe z jeho vlastní krve. Pro ukojení svých zvrácených choutek využívá své moci, která se v tomto případě skrývá v kněžském rouchu. Závěrem tedy ponouknutí vysokohodnotících k upřímnému zamyšlení: dali byste vysoké hodnocení béčkovému horroru, který by pojednával o úchylném psychopatovi, který má rád malé holčičky, nejlépe z jeho vlastní krve, a jenž pro ukojení svých zvrácených choutek zneužívá kněžského roucha? Myslím si, že hodnocení by bylo o desítky procent nižší. Jde prostě jen o krásu obalu, ale ten se nakonec taky počítá. Každopádně byly natočeny daleko lepší osudové filmy. 60 %.

Případ mrtvého nebožtíka (2020)

Proč bych se nepobavil, navíc, když má film velice kvalitní obsazení? Jenže v průběhu sledování mi všech těch herců bylo až líto. Myslím si, že se stali obětmi koronavirové krize, která divadelní umělce nenechá vydělat si na živobytí. To pak člověk vezme opravdu všechno a ani se mu nedivím. Je také možné, že při čtení scénáře člověk nemusel mít pocit, že se nakonec bude jednat o opravdu zoufalý a směšný počin. Já bych tady toto srovnal s "Kameňákem", u kterého všichni tak nějak předpokládali, že nepůjde o nějakou filmovou kvalitu. A ani si na to nikdo nehrál. Jenže v tomto případě si skutečně někteří (a nejen diváci) myslí, že jde o kvalitní parodii kriminálních filmů. Některé scény byly až trapné, jakoby natočené dětmi k příležitosti každoroční školní akademie, aby rodiče viděli, jak jsou jejich děti šikovné a kreativní. Ano, tam bych to bral. Ale u herců, co už mají nějaké jméno? Neříkám ale, že jsem se u některých pasáží nepobavil. Natočit to dvanáctileté děti, řeknu roztomilé. 38 %.

Dáma a Král (2017) (seriál)

Já musím říct, že jsem byl mile překvapen a opravdu hodně mile. Moc jsem tomu seriálu nevěřil a to hlavně proto, že jsem se domníval, že půjde o další trapnou krimi sérii z nějakého českotelevizního policejního oddělení. Ne, jednalo se o advokátní kancelář, třebaže v tom takový rozdíl nebyl. Také se tam řešili kriminální případy, většinou vraždy. Jde mi o to, že u policistů člověk předpokládá nějaké šablonovité chování a ne výstřelky Matěje Hádka, u kterých by si lidé řekli, jací že to u té kriminální policie pracují podivíni. Paradoxně postava Matěje Hádka pro mne udělala seriál jedinečným. Ano, určité nedostatky v seriálu jsou, zejména ochota všech lidí odpovídat na otázky advokátů, kteří z definice nejsou orgány činnými v trestním řízení. Každopádně bych se nestyděl k charakteristice seriálu přidat i mysteriózní. Tento žánr mám velice rád a proto mezi mé nejoblíbenější díly patří "Krvavá svatba" a "Smrt v jezerní kotlině". 64 %.

Hlava 22 (2019) (seriál)

Kniha byla daleko lepší. Ne že by tam chyběl ten nenucený humor. Myslím si ale, že v knize je daleko lépe rozepsán. Zde jsou klíčové souvislosti sice uvedeny, ale jen proto, aby se ve filmu objevily. Nemyslím si, že by divák neznalý knihy mohl poznat kontext a tudíž si film i postavy důkladně užít. Prostředí pěkné, natočeno kvalitně. 60 %.

Do morku kosti (2010)

Vysoké hodnocení a Jennifer Lawrence. Vysoké hodnocení je přemrštěné a Jennifer Lawrence bude dle mého soudu jen průměrnou herečkou. "Hunger Games" ji proslavily a od té doby se veze na vlně úspěchu. Byla to ale ona, kdo udělal "Hunger Games" nebo "Hunger Games" udělaly ji? Nevím, zda to tak funguje jen v USA nebo i jinde. Ale když se sypou peníze, tak začnu cpát nově vytvořenou hvězdu do všeho, co to dá. Kvalita nekvalita. Takže se stane, že se naše hvězdička objeví v nudném filmu o životem zatracených vidlácích, co si hrají na mafiány s celostátní působností. Nikdo nic nesmí říct, protože by se hlavní vidlák zlobil atd. atd. Asi nám tím chtějí tvůrci říct, že Jennifer je herečkou i charakterních rolí. Kdo ví, možná, možná někdy. Ne ale v tomto filmu. 34 %.

Mělas to vědět (2020) (seriál)

Nakonec jsem se ustrnul a dávám tři hvězdy. Ale opravdu jen za téma, obsazení a jakous takous atmosféru. Nicol Kidman mi neustále připomínala, že se dívám na "Sedmilhářky". Neustále jsem si ale uvědomoval, že kvalit Semilhářek tato vcelku nudná podívaná nemůže dosáhnout. První dva díly možná ještě ušly. Seznamujeme se s postavami a vše je zahaleno takovým tím lákavým tajemstvím. Další díly už kvalitu nadobro ztrácí - mluvím o dějové linii. Přičemž poslední díl dílo zkázy dokoná. Přece jenom dávám poměrně slušné hodnocení a to díky obsazení. PS: Co se týče závěrečného dílu a výslechu N. Kidman u soudu, to už bylo přespříliš. Vždyť přece vůbec nemusela říct, co bylo předmětem telefonického hovoru s její tchýní - pakliže chtěla chránit svého manžela. Nikdo by jí k odpovědi nepřinutil. 54 %.

Tvář (2018)

Spíš než o příběh mladého člověka, který po tragické události absolvuje sérií operací tváře a jehož obličej už nikdy nebude jako ten původní, se jedná o popis toho, jak mocná je v Polsku církev. Film byl zemitý a realistický. 60 %.