Neviditelní (2014) (seriál)

Malý ale sympatický seriál pro nenáročného diváka, který si může oblíbit i divák náročnější, a to pro jeho pohodu. První díl se snaží jakoby generačně navázat na slavnou komedii "Konec vodníků v Čechách". Jsem ale rád, že postupem času šel seriál svým vlastním směrem, protože mám pocit, že jinak by se z toho stala špatná parodie. Seriál koreluje porevoluční a i dnešní "divoké" období (podvody, uplácení, kartely - kmotrovství), je to trochu zvrácené, ale přesto (a možná i proto) se divák obstojně baví. Plejádu herců představují herci legendární, slavní a populární. Mně se hodně líbila Barbora Poláková, která představovala naivní a pitomou blbku. Když jsem s ní ale viděl šou "Tvoje tvář má známý hlas", zjistil jsem, že v seriálu moc herectví nepředvedla, neboť taková zřejmě je i ve skutečnosti. Co se týče její postavy, tam naopak příroda nešetřila.

Královna Alžběta: Zlatý věk (2007)

Dlouho jsem tento film odkládal, neboť jsem si pro něj hledal chuť a náladu. Alžběta a její doba jsou pro mne vskutku impozantní. A tak jsem taky očekával impozantní příběh. Místo toho jsem dostal plytkou romanci v celovečerní kostýmové show. Podobné kostýmové dílko je i seriál "Tudorovci", který sice hýří barvami, děj ale někde pozbyl. Tento film je navíc dost utahaný a v některých momentech trapně hysterický.

Kosti a skalp (2015)

Čím jsem starší, tím méně mne westerny lákají. Jenže zde byl lákadlem "horror" v popisu a Kurt Russell, kterému postava šerifa fakt sedne. V úvodu je nám fádně představeno westernové městečko, kde chcípl pes. Děj se začne odvíjet někde po třicáté minutě zahájením záchranné akce. Celá záchranná skupinka má u diváka prachmalou šanci uspět - manžel s dosti zraněnou nohou, arogantní vychloubač, starý zástupce šerifa a šerif samotný. Divák si může jen tipovat, za jak dlouho zemře tento tým a v jakém pořadí. Nejdelší část filmu je věnována "cestě" k místu vzdálenému pět dní na koňském hřbetě. Tato cesta je neměnná, až má divák pocit, že je pan režisér v koncích a prostě neví, jak dál. Cestování se střídá se spánkem. Divákův klid naruší jen pár ne příliš rušivých momentů. Vše je doprovázeno nenucenými dialogy, které jsou podle pana "Poma" stupidní, jenž jsou ale stejně "stupidní" jako dialogy Quentina Tarantina například ve filmu "Auto zabiják". Nevím, o čem by se tito chlápci měli celou cestu bavit. Proto má u mě tento film tarantinovský nádech. Někdo vidí u jednoho genialitu, u druhého nudu. Každopádně atmosféra, i když se nic neděje, je opravdu hustá a dost na člověka doléhá. A je to jednoznačně dáno kamerou, která záměrně divákovi neumožňuje pohled dopředu a do okolí. Divák je nucen dívat se prakticky neustále do tváře hlavních protagonistů,. Takže když v jejích očích cokoliv zahlédne, nemá šanci vědět, o co se jedná. Dalším faktorem je absolutní neznalost kanibalských indiánů, myslím tím vizuální neznalost. Divák je napínán až do závěrečné fáze filmu, kdy z něj strach z neznámého alespoň trochu opadne. Ale to se už dostáváme do poslední fáze, která je bez legrace jen pro otrlé. Přestože je tato fáze "pouze" asi půlhodinová, fakt stojí za to. Divák je vystaven neskutečně brutálnímu násilí, které je umocněno absolutní nelidskostí kanibalů. Divák tak vůbec nemá šanci domnívat se, jak tato nechutnost skončí. Velice jsem byl tímto filmem nadšen, přestože jsem u něj zažíval všerůzné pocity. Jediným minusem filmu zůstává fakt, že unesená manželka nebyla nahá a znásilněná. Ne, že bych si to kdovíjak přál. Jde pouze o to, že toto by takovýto bezmozci vždy udělali jako první. Zřejmě chtěl pán režisér uchovat jakousi romantičnost. PS: Proč distribuční názvy kurví názvy originální? Hlavní vražednou úlohu vykonával kostěnný tomahawk, proč nemohl zůstat i takový název? PPS: Jsem velice vděčný za to, že můžeme na csfd zcela svobodně hodnotit filmy a také je komentovat.

Lesy (2006)

Internátní škola a tajemství rozprostřené kolem ní byly atraktivním lákadlem. Nakonec se ze slušně vypadajícího tajemného příběhu vyklubala celkem blbost.

Gangster Ka: Afričan (2015)

Hodnotím totožně jako první film a i komentář by mohl být nachlup stejný. Radovan Krejčíř ve "dvojce" na rozdíl od "jedničky" umožnil podle svého podlého životního příběhu točit filmařům v Africe, což pro celý štáb muselo být dost atraktivní.

Dokonalý šéf (2015)

Stokrát omletá šablona, kdy do hlavních rolí dáme dva populární a sympatické herce a vše zasadíme do restaurace a její kuchyně. Jídlo, které nám bylo naservírováno, bylo ale plané a mdlé, bez jakéhokoliv nápadu.

Mnich (2011)

Filmy z prostředí mnišských klášterů mám rád. Dýchá na mě to tajemno. Navíc Vincenta Cassela jsem v této poloze ještě neviděl. Film je o tom, že i přísně asketický, duševně čistý mnich může podlehnout světským svodům podle hesla: čurák v piči, mozek v řiti. Prostě šukat chce každý. Film má celkem znepokojivé, pro některé diváky až šokující vyvrcholení. Dobrá kamera, nádherné exteriéry. Film mi trochu připomínal "Most osudu". Tedy víceméně o ničem, ale pro mě svou tajemnou atmosférou také čtyřhvězdičkový.

Mortdecai: Grandiózní případ (2015)

Rádoby zábavný film, kde Johnny Depp hraje to své, tak nějak se toho divák už ale přejídá. Podobně jako u Jimma Carreyho. Jinak film se sexy Gwyneth Paltrow a slušným dalším obsazením. Celkově ale karikatura, která si hraje na něco, čím není.

Nemilosrdní (2015)

V tomto podprůměrném filmu přestárlý Jean Reno působí dojmem přestárlého Arnolda ve filmu "Sabotage". A oba dva získávají shodně po dvou hvězdách. Protože, ač filmy o speciálních týmech, přece jen jsou oba podprůměrné a jsou jen slabým stínem let minulých.

Kandidát (2013)

Trošičku jako "Vrtěti psem" ale samozřejmě po slovensku. Film nám ukazuje jednu velice důležitou věc. A tou je neuvěřitelná síla médií. Masmédia jsou tím, co utváří veřejné mínění. Takže sázka na začátku filmu nebyla jen pouhou fraškou. Je docela možné, že takto si mocní hrají a průměrné lidi mají za bandu pitomců. V čemž ale na druhou stranu mají pravdu. Hlavní hrdina mi připomínal George Clooneyho. Takže kdyby chtěli Američani natočit US verzi, obsadil bych jeho. Dost se líbila scéna, kdy se Slovák v baru podivuje nad tím, že Češi jsou divní a uvádí ty svoje příklady. Vtip je v tom, že on to myslí zcela vážně. Já jsem se u toho smál jako blázen. PS: Ve filmu bylo velice důležité, že ani jedno nebylo vidět do tváře prezidentského kandidáta. A to z jediného důvodu. Volič přece nemusí znát svého kandidáta, on musí znát jeho mediální obraz.