Smrtonosná past (1988)

Kultová rola pre Brucea Willisa, ktorou si doživotne zabezpečil imidž nezničiteľného a pritom vtipkujúceho hrdinu v špinavom a zakrvavenom tielku... Tento film mám rád a pozriem si ho takmer vždy, keď ho niekde dávajú. Ináč, Alan Rickman v roli nemeckého hajzlíka je takisto výborný a spolu s Willisom vytvorili asi najlepšiu dvojicu "hrdina vs. zločinec".

Pupendo (2003)

Nie je každý deň nedeľa a nie každý film dvojice Hřebejk/Jarchovský je výnimočný... Ale aby som nekrivdil, tak samozrejme, sledovaním som sa dobre bavil a niektoré herecké výkony boli ozaj výborné (napr. Cibulková, ale aj Liška). Scenár je v tomto prípade najslabší článok, lebo réžia, hudba, či kamera sú tradične celkom dobré. Je to taký slabší odvar Pělíšok...

Rok ďábla (2002)

Bohužiaľ, nie som cieľová skupina a tak spracovanie, ktoré by ma mohlo osloviť, sa jednoducho nedostavilo... Nohavicove spovede o hudbe a alkoholizme boli fajn, ale nevidím za tým žiadnu zaujímavú pointu.

Osvícení (1980)

Jednoznačne horor s najväčšou umeleckou hodnotou! Kubrick so svojím úžasným citom pre vizuálne stvárnenie dokázal natočiť mrazivo vyzerajúce a brutálne psychologicky napínavé filmové dielo, ktoré sa veľkými písmenami zapísalo do filmovej histórie. Okrem toho si vo filme divák môže vychutnať ganialitu hereckého výkonu v podaní Jacka Nicholsona.

Interview s upírem (1994)

Jeden z mála dobrých filmov o upíroch, ktorý sa pozerá na (takmer večný) život upírov s celkom zaujímavej perspektívy... Konkrétne ma zaujal nápad ohľadne dlhodobého postoja upírov k zabíjaniu, k životnému štýlu, či k prejavovaniu citov. Tieto veci sú vo filme podané veľmi pekne a množstvo postáv (spolu s parádnym hereckým obsadením) umožňuje tvorcovi niekoľko pohľadov na povahové črty upírov. Záver ma pri prvom videní filmu potešil, pri druhom mi už však prišiel trochu nedotiahnutý...

Monty Pythonův létající cirkus (1969) (seriál)

Títo típci vedia, ako ma rozosmiať... Humor v podaní Monthy Pythons môžem v akomkoľvek množstve a vždy sa na tom dobre pobavím. Niektoré skeče sú proste pamätné... :o))

Trainspotting (1996)

Jeden z tých filmov, ktoré značne udali smer moderného filmu o mladých ľuďoch, drogách, hudbe, či smrti. Danny Boyle vo svojoch vrcholnom diele ukázal, ako sa dá v pomerne krátkej stopáži vykresliť viacero zaujímavých postáv, ich príbehy a celé to prepojiť do zaujímavého lineárneho celku. Vyzdvihovať soundtrack je myslím úplne zbytočné, lebo z neho sa časom stal obrovský kult.

Obchod na korze (1965)

Veľmi zaslúžene jeden z najlepších ČS filmov všetkých čias, dokonca ovenčený takým ocenením ako je Oscar za najepší zahraničný film. Jozef Króner vo svojej životnej roli je jednoducho nezabudnuteľný a spôsob, akým stvárnil stolára Tóna bol dokonalý. Takisto stojí za spomenutie aj herecký výkon staručkej pani Kamińskej, či samotný drsný príbeh o arizácii na Slovenskej dedine a tak mi neostáva iné, ako vrelo poďakovať pánom Kadárovi a Klosovi za tento nadčasový filmový skvost.

Knoflíkáři (1997)

Jeden z mojich najobľúbenejších českých filmov 90-tych rokov! Špeciálne musím vyzdvihnúť scenár, ktorý úžasným spôsobom prepojil niekoľko krátkych príbehov do jedného kvalitného celku. Samozrejme, nedá sa tiež nespomenúť plejáda výborných hercov a množstvo vtipných hlášok v ich podaní ("to neřeš!", "fucking weather", a hlavne scéna so samotnými knoflikářmi je jednoducho fantastická!).

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Je to fakt nezvyklé, ale pokračovanie je lepšie, ako prvá časť. Hlavne vďaka výbornému scenáru, ktorý z námetu jednotky vyťažil maximum a umožnil Arnoldovi zmenu zo zápornej na kladnú postavu takým brilantným spôsobom, že sa nečudujem, že sa tento akčný film zaradil natrvalo medzi filmové klasiky.