Peacemaker - Season 1 (2022) (série)

Potom, čo tak Ayer sprznil jednotku, tak najlepšou vecou, ktorá sa Suicde Squad mohla stať, bolo vykopnutie Jamesa Gunna od Disneyho. Warneri po ňom chňapli, dali mu zmienenú samovražednú jednotku a Gunn natočil skvelú komiksovku. Jeho Suicide Squad mal niekoľko skvelých a sympatických postáv. Teda až na Peacemakera, toho nemal nikto rád. Preto ma prekvapilo, keď sa oznámilo, že prvý seriál nadväzujúci na Dc Extanded Universe, bude práve o tejto neobľúbenej postave. Bolo jasné, že postava si prejde nejakým charakterovým vývojom, čoho som sa aj trochu bál, pretože som si nevedel predstaviť, ako chcú spraviť z vraždiaceho magora sympaťáka tak, aby to nepôsobilo blbo. Ale podarilo sa to. Peacemaker ostáva verný svojmu charakteru z filmu, ale pribúdajú ďalšie vrstvy a tak z neho vzniká celkom komplexná postava, ktorá si vaše sympatie získa. Čo sa týka ostatných postáv, tie si ma zo začiatku nezískali, postupne som si ich ale obľúbil. Je tu klasická šablóna, keď sa hlavní hrdinovia nemusia, ale nakoniec si nájdu cestu k sebe. A spolu s nimi si k ním nájde cestu aj divák. To sa mi páčilo. Je tu ale jedna postava, ktorá si ma získala hneď zo začiatku a tou je Vigilante - zábavný maniak, ktorý môže konkurovať Deadpoolovi. Čo by som možno seriálu vytkol, tak je nevýrazný záporák (SPOILER: Roj mimozemšťanov, ktorý nás chce ovládnuť ma natoľko nezaujal, i keď úplnou katastrofou na poli zloduchov by som to nenazval KONIEC SPOILER). Keď sme pri tých záporákoch, musím spomenúť Roberta Patricka a jeho rasistického Peacemakerovho otca, za ktorého dávam body. Nie, že by som s ním súhlasil, skôr sa jednalo o fajn antagonistickú postavu. Páčili sa mi taktiež rôzne narážky a vtipy na konšpiračné teórie, súčasnú politickú korektnosť a komiksy (fakt by som chcel vidieť ten boj Peacemaker proti Kite Manovi). Záverom vychválim ešte titulky, ktoré boli skvelé. Peacemaker je prekvapením. Gunn zobral jednu asi z najnesympatickejších postáv a natočil o nej seriál, ktorý sa radí medzi to najlepšie v rámci Dc Extanded Universe. Bravo Gunn, človek je aj rád, že ťa Disney vyrazil. U nich by si takúto R-kovú komiksovku natočiť nemohol.

Tlusťoch (2020)

Nalákal ma zvláštny námet o Santovi proti profesionálnemu zabijakovi. Hlavné trio (Gibosn, Goggins a ten spratek) bolo fajn. Mel Gibson sa do úlohy vyhoretého Santu hodil, Gogginsov zabijak je prekvapivo sympatický a spratek je na facku, tak ako má byť. Čo sa týka samotného deja, ten bol taký ,,meh". Je to ale krátke a rýchlo to ubehlo. Nemôžem hovoriť, že by sa jednalo o katastrofálny snímok.

Zodiac (2007)

Postavy sú sympatické, atmosféra skvelá (Fincher je na to proste macher) a lepší záver to snáď ani nemohlo mať. (SPOILER: Myslím to tak, že je fajn, že sme sa nedočkali reálnej odpovede, skôr dohadov. Vzhľadom k tomu, že ani v realite nevieme, kto presne Zodiac bol, tak by koniec s odhalením jeho reálnej identity pôsobil divne. KONIEC SPOILERu). Film som si ale neužil a to vďaka forme rozprávania. Ja tak nemám rád, keď dej skáče veľkými časovými skokmi. Je mi jasné, že to vychádza z istej predlohy a inak to spraviť nešlo (možno aj hej, ale to teraz nechcem rozoberať), ja ale takéto rozprávanie deja nemám rád a ruší ma. Dovolím si dokonca tvrdiť, že mi to skazilo celkový zážitok. Je to ale subjektívna chyba a preto sa, lebo chcem byť férový, zdržím hviezdičkového hodnotenia.

Piková dáma (1949)

Na Netflixe som zbadal čiernobiely horor a kartách a zapredanej duši. Tam som na to klikol. Hneď v úvode ma prekvapilo, že je to na motív diela od Puškina. A v reakcií na komentár od Oktavianusa musím priznať, že s dielami tohto ruského velikána nie som oboznámený. Čo by som mal napraviť, ale to sem teraz nepatrí. Bolo to iné, ako som podľa popisu čakal a môžem povedať, že som bol sklamaný. Miesto hráča kariet, ktorý zapredal dušu diablovi, som sledoval príbeh spoločníčky odpornej stareny, o ktorú mali záujem dvaja kapitáni (o tu služobníčku bol záujem, nie starenu). Ku koncu to ale nabralo ten ,,hororový" nádych a záverečná partia kariet bola dobrá, rovnako ako to, čo nasledovalo po nej. Ale tá hodina, ktorá tomu predchádzala, tak ma nejak nechytala. Možno je to aj tým, že keby som tvorbu Puškina poznal, tak by moje očakávania boli iné a nenechal by som sa zlákať popisom. Kto vie? Aj preto som sa zdržal hviezdičkového hodnotenia. Na záver dodám ešte klad, ktorým je hlavná postava Hermana. Ja týchto amorálnych hajzlíkov rád sledujem pri tom, ako ich postupne ničí vlastná chamtivosť.

Porco Rosso (1992)

I keď je Porco sympaťák, tak ma samotný dej nechytil. I keď je príbeh vtipný a svojím spôsobom i tragický. Čo ale musím vychváliť, tak je vizuálna stránka. Tá krajina po ktorej Porco lietal vyzerala skvelo. A audio stránka nezaostáva. Veľa scén vďaka skvelo zvolenej hudbe dokázalo zabrnkať na citlivé struny. Audiovizuálne sa teda jedná o skvelé dielo, dejovo ale až tak nenadchlo.

Eternals (2021)

Marvelovka, ktorá sa celkom vymyká šablóne. Neviem, k čomu by som to prirovnal. Napadli ma Watchmeni, ale je mi jasné, že okrem toho, že tým sa dáva znova dokopy kvôli mŕtvemu členovi, to s nimi nemá toľko spoločného. Postavy sú celkom sympatické, humor ujde (i keby niekedy nemusel byť) a akcia bola fajn. Je tu pár motívov, ktoré by sa možno dali lepšie rozviť, ako napríklad, čo to znamená byť nesmrteľný medzi smrteľníkmi (SPOILER: U postavy Sprite sa to dalo pekne rozviť, ale nakoniec sa s tým u nej pracovalo málo, čo je škoda. KONIEC SPOILERu). Potitulkové scény navnadili. Samozrejme, nebolo to úplne dokonalé, malo to problém udržať si pozornosť, alebo lepšie napísané, mojej pozornosti nerobilo problém odbiehať. Ale nebolo to až tak tragické, ako som podľa ohlasov čakal. Dvojke sa brániť nebudem.

Papírový dům (Netflix verze) - Série 2 (2017) (série)

Ako bolo naznačené na konci predchádzajúcej série, tak v druhej prichádza úpadok. Myslím plánu. Začnú sa vyhrocovať emócie a napätie medzi postavami a Arturito zase porobí pár problémov (preto ho tak ,,milujeme"). Priznám sa ale, že ma to už tak nestrhlo, ako predchádzajúca séria. Akcia je trochu prepálená a nelogická. Áno, narážam na onú scénu s motorkou, ktorá zas ale bola cool. Policajti boli vymenený za Stromtrooperov zo Star Wars, takže väčšinou sa ani za boha netrafia (čo je pochopiteľné, ale občas to pôsobí úsmevne. Aby som ale nekrivdil, tak občas cieľ trafia). Čo je ale stále skvelé, tak sú postavy. Som rád, ako sú písané. Som rád, že ich povaha a vzájomné vzťahy sú testované napätím a stresom, ktorí zažívajú. Samozrejme sú tu linky, ktoré ma tak nechytali a ktoré sa striedajú s linkami, ktorých som sa nevedel nabažiť. Zvažoval som, že dám tri, ale posledná epizóda ma presvedčila, aby som tú štvrtú pridal. Celkovo som teda spokojný.

Papírový dům (Netflix verze) - Série 1 (2017) (série)

Trinásť dielov o jednej rukojemníckej dráme? Nie je to trošku veľa? Prekvapivo ani nie. Máme tu veľa postáv a s každou autori pracujú. A asi prvý-krát sa v rámci audiovizuálneho počinu o rukojemníkoch stalo, že mi daní rukojemníci liezli na nervy a fandil som zlodejom. Čo asi nie je prekvapivé, lebo sa jedná o sympatickú partu. Sú zábavní, ich motívy pochopiteľné a vzťahy dobre spravené. Dokonca aj tí, ktorí mi na začiatku neboli veľmi sympatickí, tak si ma postupne získali. Najviac som si obľúbil Profesora, pretože ja týchto geniálnych taktikov proste zbožňujem. I keď je pravda, že častokrát mal šťastie a scenáristi niektoré scény mierne pritiahli za vlasy. A pretože každí Moriarty potrebuje svojho Sherlocka, tak aj Profesor si toho svojho našiel v postave inšpektorky Raquel. Tá, ako klasická moderná postava vyšetrovateľa, má mnoho osobných problémov. Priznám sa ale, že mi neprišla až taká geniálna, ako by som od súpera hodného Profesora čakal. I keď v závere predviedla geniálnu dedukciu. Ale aj tak sa jedná o skvelú postavu, ktorá pekne dopĺňa tie zvyšné. Samozrejme sa nejedná o geniálny bezchybný počin, mal pár hluchých miest, pri ktorých som strácal pozornosť. A najhoršia postava? Arturito! Prečo ho len nestrelili medzi oči?

The End of the F***ing World - Série 1 (2017) (série)

Pre mňa taký priemer (čo vyplýva aj z hodnotenia). Viem, že taká mala byť, ale Alyssa mi strašne liezla na nervy. A to sa u hlavnej postavy nemá diať. Za to jej kolega James, to bolo iné kafe. James ma bavil, bavili ma jeho myšlienky, jeho krátke a stručné odpovede, jeho apatia, jeho kamenný výraz. Čo sa týka deja, tak ten, aj vďaka krátkej stopáži, dokázal udržať moju pozornosť a nemal som pocit, že by tu bol nejaký filler. Čo vyzdvihnem, je záverečných 10 minút, ktoré boli geniálne a mal som, vďaka nim, chuť prihodiť aj štvrtú hviezdičku. Nakoniec tak neurobím a ponechám tri, lebo také hodnotenie sa ma držalo celú sériu.

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Inteligentný snímok, ktorý ma dokázal udržať po celú svoju stopáž. Dobre zvolené rozprávanie ,,in medias res", keď sme hodený do deja po skončení procesu a všetko o ňom sa dozvedáme postupne. Bavil ma rozbor a vyvracanie dôkazov a svedeckých výpovedí. Taktiež body pridávam za celkom emotívny koniec. Skvelý film, ktorý sa celý odohral v jednej miestnosti.