Armáda mrtvých (2021)

Konvoj prevážajúci niečo nebezpečné havaruje a to nebezpečné sa dostane von? Máme. Na mesto plné zombíkov chce vláda zhodiť atómovú bombu a preto sa hrdinovia musia ponáhľať? Máme. Monštrum nosí kovovú masku od ktorej sa odrážajú náboje a preto hrdinovia strieľajú do masky? Máme. Ale ne, nebudem klamať, dostal som, čo som čakal. Zombie výplach s celkom sympatickými postavami (nikto mi výraznejšie nevadil) a v niekoľkých scénach dobrou hudbou (nie pri každom filme si hudbu uvedomím, tu ale bola výrazná a dobre dokresľovala jednotlivé scény). Niektoré veci boli divné, ako napríklad dôvod, prečo s tímom musí ísť aj dcéra hlavného svalovca, ale čo už, vieme prečo tam bola (SPOILER: Aby na konci mierne skomplikovala situáciu. KONIEC SPOILERu). Akože, podľa rôznych reakcií som čakal prúser, ale je to fajn akčný zombie výplach. Možno by som od Snydera čakal niečo iné, možno ten jeho typický tón, do ktorého štylizuje svoje filmy, ale čo už. I tak spokojnosť.

Samuraj Jack (2001) (seriál)

Prvé, čo zaujme je vizuálny štýl, ktorý je nádherný. To prostredie, tie dizajny potvor, je to proste nádhera. K tomu i animácia a hranie sa so scénami (príkladom je súboj Jacka s nindžom v čierno-bielom prostredí v epizóde Samurai Versus Ninja). Po vizuálnej stránke je to skvelé. A čo príbeh? Ten ide podľa schémy ,,Jack niekam príde, pomôže niekomu, prípadne porazí Akuovho lovca odmien a pokračuje vo svojom cieli". Ale i tu sa nájde pár zaujímavých epizód, ktoré zabehnutú schému obmieňajú (príkladom je epizóda Tale of X9). Na svojej výprave stretáva Jack rôzne sympatické a zaujímavé postavy, z ktorých najvýraznejšou je Scotsman, ktorému hlas prepožičal už legendárny DiMaggio. Jedná sa o veľmi zábavnú postavu. A čo samotný hlavný hrdina? Jack je príkladom, ako západ vníma samuraja - tichý, kľudný, úctivý, neprejavujúci emócie. To ale neznamená, že by sa jednalo o nudného protagonistu. Autorom sa darí priniesť scény, ktoré Jacka humanizujú a robia z neho viac, ako len neporaziteľného bojovníka. Rovnako fajn postavou je antagonista Aku, ktorý mení polohy medzi neškodným záporákom z animáku a hrôzostrašným tyranom vyžívajúcim sa v utrpení obetí. Niektoré momenty s ním sú hrôzostrašné, iné zas komické. Posledná séria potom mení celkovo tón a stáva sa viac dospelou. Neznamená to len pridanie krvi, ale i Jack sa stáva viac zdeptanou postavou, ktorá nemá ďaleko od spáchania sepuky. Pridáva sa nová postava Ashi, ktorá je sympatická. Záver je potom správne akčný, prídu skoro všetky vedľajšie postavy z predchádzajúcich sérií. Síce v závere zafunguje deux ex-machina a celkové finále pôsobí uponáhľane, tak posledná scéna chytí za srdce. Samurai Jack je skvelý seriál. Nerobí z diváka idiota, vie, kedy majú postavy rozprávať a kedy scény hovoria sami za seba. Postavy sú sympatické, úvodná zvučka chytľavá, vizuál nádherný. Trvalo mi dlho, kým som sa k tomuto dostal, ale som rád, že sa to konečne podarilo.

Kdo mi jde po krku (2021)

Thrilerové béčko, v ktorom Angie chráni decko pred vrahmi. Aby som sa priznal, čakal som, že podpálený les bude mať vo filme väčšiu úlohu. V tomto ohľade som ostal sklamaný. Taktiež mám pocit, že Jolie nemala na hlavnú postavou až tak veľa priestoru. Mal som pocit, že viac ho dostal Jon Bernthal v úlohe policajta, ktorého manželka čaká dieťa. Angelina tu je, má svoje problémy a vo výsledku to ona zachráni ono ohrozené dieťa. Len mám pocit, že nemá toľko priestoru, ako Jon. Čo sa týka záporákov, tak sú, pre tento žáner, klasickí. Majú medzi sebou fajn dialógy, ale inak si idú chladnokrvne za svojím cieľom. Ako celok to ale nie je zlý film, ale od tvorcu skvelého Wind River som čakal viac.

Interceptor (2022)

Koncept Smrtonosnej pasce na konci líznutý románom Casino Royale od Iana Fleminga. Pataky hrá drsnú ženu, ktorej život zničilo ohradenie sa voči sexuálnemu násiliu na pracovisku a ktorá teraz ako jediná stojí medzi Amerikou a jadrovou apokalypsou. Čakal som lacný akčný výplach, v ktorom žena prebije celý pluk teroristov a tom som aj dostal, takže moje očakávania sa naplnili. Síce je komické, keď Pataky strčí do o dve hlavy vyššieho svalnatého týpka a ten odletí stranou ako handra, ale čo už. Hlavný záporák Alex ma celkom bavil a prišiel mi fajn, škoda, že sa s ním trocha viac nepracovalo. I keď, v podobnom filme väčšiu prácu s postavami netreba čakať. Úvod bol skvelý a na celom filme najlepší (SPOILER: Spolu so scénou, keď Pataky obesí toho kreténa, ktorý sa jej predtým pýta, či si myslí, že ho zastaví ostnatý drôt). S pár pivami v sebe to nebolo tak hrozné. Je to proste akčná kravina so silnou ženskou postavou, krutými teroristami a pár vtipnými momentami a hláškami a taktiež s pár silno nelogickými momentami, predvídateľným dejom a so situáciami, pri ktorých si človek vytrhá všetky vlasy. Taká sprostosť na večer s, nie len jedným, pivom.

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství (2022)

Ale tak zlé to nebolo. Eddie Redmayne ako Newt je sympatický, i keď jeho postava pôsobí v rámci celého príbehu zvláštne. Nejak mi nepasuje do celého toho globálneho snaženia o zastavenie najnebezpečnejšieho čarodejníka pokúšajúceho sa o genocídu. Ale ako píšem, Redmayne je sympatický, rovnako ako celá tá skupinka, ktorú dal Dumbledore dokopy. Síce je tu pár nelogických vecí, ako zapojenie Kowalského, ale čo robiť, keď sme si ho my diváci tak obľúbili? Čo sa týka hlavného záporáka, bol som najprv nešťastný z preobsadenia Deppa. Až do momentu, keď som sa dozvedel, že ho nahradí môj obľúbenec Mikkelsen. Ten sa úlohy Grindelwalda zhostil super. Je iný ako Depp, ale stále dobrý. Príbeh o voľbe vodcu kúzelníckeho sveta bol celkom ok. SPOILERI: Nesedí mi pár vecí. Credence a Queenie sa na konci dvojky pridali na stranu zla, len aby v trojke boli opäť dobrí? Ja, že si ich na strane zloduchov trochu necháme. A scéna, keď CGI srnka odignoruje Grindelwalda je super až do momentu, keď sa neskloní pred Dumbledorom. Chápem. že tvorcovia chceli povedať, že aj napriek zavineniu úmrtia sestry je stále v srdci dobrý, i tak to ale bola celkom cringe scéna. KONIEC SPOILERu. Nie je to taká bieda, ako sa z počiatočných reakcií mohlo zdať a možno by som povedal, že to dokonca prekonáva dvojku.

Morbius (2022)

Nebolo to až tak zlé. I keď je pravda, že tu by sa to R-kové hodnotenie hodilo. Mali spraviť z Morbiusa horor, úplne sa na to hodí. I keď je pravda, že šikovnejší režisér nepotrebuje R-kové hodnotenie, aby doručil desivý film (Saim Raimi). Efekty schopnosti boli trochu zvláštne, pripomínali mi počítačovú hru. Jared Leto je vysmievaný, že hrá v najhoršom Dc filme (Suicide Squad) a teraz aj v najhoršom Marvel filme. To je trošku zlé porovnanie, lebo zatiaľ, čo jeho Joker bol tragédia, tak v úlohe dr. Morbiusa bol celkom fajn a jeho návrat by mi nevadil. Kto si ale kradol film pre seba, bol Matt Smith a jeho Milo. Takže celkovo sa jedná o priemerný premrhaný potenciál. P.S.: Scény po titulkoch sú dobrou fackou pre diváka. Za 1) lákať v traileroch na niečo, čo vo filme nemá žiadnu úlohu je podľa mňa úbohé a za 2) to nedáva logiku. (SPOILER: Morbius sa nechce pridať k dlhoročnému kamarátovi, ale keď za ním priletí cudzinec s tým, aby sa spojili proti dákemu Spider-Manovi, ktorého neviem odkiaľ by Morbius poznal, tak na to hneď kývne. Divné, nelogické a násilne tlačené do tímovky. KONIEC SPOILERU).

Batman (2022)

Nádherný vizuál, skvelá hudba, výborné herecké obsadenie. Pattisonov Batman je temný, zádumčivý, i keď je pravda, že Bruce Wayne veľa priestoru nedostal. Rovnako ako Alfréd. Škoda, i keď i tak to bol dejom dosť napchatý film. Kravitz je ako Catwoman sexi (a aj zaujímavá postava) a dúfam, že sa v ďalších filmoch vráti. Už by bolo dobré, keby niektorá Catwoman mala viac, ako jeden film. Gordon je fajn, i keď sa mi zdá, že tiež mal málo priestoru. Záporák je, napriek malému priestoru, geniálny. Je desivý, jeho prítomnosť cítime celý film a keď sa odhalí, nič zo svojej desivosti nestráca, naopak, možno je ešte desivejší. A tom som si Paula Dana nevedel predstaviť ako Hádankára. Ostatní záporáci sú do počtu, i keď Farellov Tučniak bol zaujímavý a som zvedavý, čo predvedie v seriáli. Obával som sa, ale zbytočne. Nový Batman je super a teším sa, čo Reeves predvedie s touto postavou ďalej.

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)

Skúsim bez spoilerov. Ja som spokojný. Síce je pravda, že koncept mnohovesmíru by šiel rozviť a spracovať ďaleko originálnejšie a zaujímavejšie, ale nevadí. Cumberbatcha mám rád a v úlohe mi sedí, rovnako ako v jednotke. Nová postava Americi Chavez mi napriek počiatočnej povahe nevadila a celkom som si ju obľúbil, i keď chápem, prečo niektorým vadí jej malý vývoj. A som rád, že je v tomto filme cítiť Raimiho rukopis. A aj mi v kine tie tóny boli povedomé a dobre som odhadoval, že za ne môže Elfman. Ďalšie plusy sú spoileri-SPOILER: Som rád, že zo Scarlet Witch spravili záporáka. A som rád za ten kontrast. Na jednej strane máme krutú čarodejnicu, ktorá neváha kosiť tých, ktorí jej stoja v ceste, na druhej strane sú jej motívy pochopiteľné a celkom aj sympatické. Trocha mi pripomínala Kingpina z Into to Spider-verse. Illumináti i napriek malej úlohe potešili a ich úmrtia prekvapili. Na pomery MCU boli celkom brutálne, si myslím. A Profesor X v podarí Patricka Stewarta odkazujúceho na starý X-Men animák ma úplne dostal a som rád, že mi to internet nespoilerol. A zombie Strange je potom čerešnička na torte. KONIEC SPOILERU. Jasné, šlo by to spraviť nápaditejšie, ale mňa to bavilo. A nevadilo by mi, keby Raimi robil i na treťom diele, lebo si myslím, že i tam by sa dal zúžitkovať jeho hororový rukopis.

Star Trek: Film (1979)

Dielo, ktoré má problémy starých filmov a teda až moc dlhé zábery na lietajúce lode. Inak som ale spokojný. Kirkova tvrdohlavosť mi síce troška liezla na nervy, ale nedá sa povedať, že by som ho nenávidel. Páči sa mi, že tajomný protivník ostáva v pozadí a divák vlastne nevie, proti čomu Enterprise stojí. A záverečné odhalenie a rozuzlenie ma náramne potešilo. Klasický Star Trek, ako sa patrí. A to, že český dabing mal časti s originálnymi anglickými hlasmi je čerešnička na tejto retro torte. P.S.: Možno by som si to viac užil, keby som mal nasledovanú originálnu sériu.

Vřískot (2022)

Scream je taká časová schránka. Ak chcete pozrieť, aké horory v danej dobe leteli, pustite si ktorýkoľvek diel. Takže tak, ako sa v jednotke spomínal Halloween a Piatok 13., tak v päťke (alebo neoznačenom diele skôr) zaznievajú filmy ako Zhasni! alebo Babadook. Čo sa týka celkového toho, že je to vlatne requell, tak to mi nejak nevadí. Je pravda, že ak by sa stará zostava znova vrátila a znova by bola stredom diania, tak by to pôsobilo divne. Preto tu máme nové postavy. A hlavná hrdinka je mi nesympatická. Melissa Barrera sa stále tvári rovnako, nech je situácia hoci-aká. Či sa bojí vraha, obáva sa o sestru, alebo má mať radosť, tak Barrera má stále ten istý poker face. Čo sa týka motivácie vraha, tak som spokojný, lebo som to nečakal. Čakal som niečo viac klišé. Čo sa týka toho istého ,,prekvapenia", tak to ma naozaj prekvapilo a mierne rozosmútilo (SPOILER: Dewey bol super. Jeho smrť ma zaskočila. KONIEC SPOILERu). Čo k tomu dodať? Vo svojej podstate je to rovnaké ako predchádzajúce filmy. Ale bavili ma narážky na moderné horory, motív vrahov a celkovo aj to napojenie na jednotku, ktoré by sa dalo viac rozviť si myslím. Inak ale nabudúce vybrať do hlavnej úlohy babu, ktorá vie hrať emócie.