Temný rytíř povstal (2012)

Těžké je rozhodování, zda je z Nolanova Batmana lepší druhý nebo třetí díl. A stejně tak jaké místo v mém žebříčku nejoblíbenějších "superhrdinských" snímků The Dark Knight Rises zaujme. Na vrcholu pořád neotřesitelně trůní Watchmen, ale Batman značně ohrožuje pozici V for Vendetta. Na filmu mi bohužel pár věcí vadilo. Nejde o faktickou neproveditelnost některých scén, tu člověk komiksovému filmu okamžitě odpustí a dál ji neřeší, ale o nejasnou motivaci některých postav a pár okamžiků, které nedopadly jinak čistě proto, aby mohl snímek pokračovat (kdyby v jednu chvíli Batman zasáhl a jen tak neodletěl, k žádným z následujících katastrofálních událostí by skoro jistě nedošlo, nebo by přinejmenším nebyly tak špatné - ale to by nebylo o čem točit...). V for Vendetta mělo větší vnitřní konzistenci, takže Nolanova trilogie u mě asi stále zaujímá čestné třetí místo - což je stále krásné. Navzdory několika nešvarům je završení batmanovské trilogie výborný film.

Bylo, nebylo (2011) (seriál)

1. řada: Začátek seriálu mne velmi bavil, ale po několika dílech tempo ochablo a místy jsem se nudila. Předvídatelnosti se někdy nedá vyhnout, ale mohli by ji alespoň omezit. Seriál je také přeslazený až běda (v pohádkové části by to bylo pochopitelné, ale bohužel se tomu nevyhneme ani v "reálné" linii), možná i proto (a možná díky lepším hereckým výkonům) si mne získali zejména příběhoví antagonisté, královna a Rumplestiltskin - který je i spíše ambivalentní než čistě antagonistická postava. Robert Carlyle je v mých očích jednoznačně nejlepší - jak herecky, tak zajímavostí postavy Rumplestiltskina/pana Golda. Popravdě je to asi jediná postava, jejíž osud mne vážně zajímá - zato hodně! Po kritice následuje i pochvala za originální pojetí mnohých postav a klasických příběhů (Karkulka byla dokonalá!). Počátek si zaslouží 4*, později bych hodnocení snížila na 3*, nebýt naprosto výborných dílů Skin Deep (E12) a Red Handed (E13) a vraždy ve Storybrooke (není nad pěkný zločin, když začíná polevovat divákův zájem). Těším se na díl s Kloboučníkem a doufám ve vyvrcholení zápletky a definitivní ukončení seriálu tak po dvou sériích (ačkoli pravděpodobnější mi bohužel přijde nezáživné protahování). Doufám ve více dramatických epizod vrhajících postavy do těžkých nejednoznačných situací, víc originality, postupné stírání hranice mezi dobrým a zlým a méně nestravitelné cukrkandlové romantiky. 2. řada: Zklamání. Místo aby byl využit potenciál toho, že se všichni probrali ve Storybrooke do svých starých životů, seriál se plácá v detailech, které nepřinášejí do následných epizod vůbec nic nového a jsou trapnými klišé. U jedenáctého dílu zatím končím, u dalších si jen přečtu synopse, a pokud to bude vypadat, že se OUAT opět zlepšuje, možná se podívám. Jinak přestávám sledovat, nestojí to za to.

Hra o trůny (2011) (seriál)

První půlka seriálu za 4*, druhá a celek za 5*. Výborná práce filmařů i Martina, autora předlohy... Konec nutí člověka si přát, aby tu už byl příští rok a Střet králů.

Nešika (2011) (seriál)

Je to vtipné a oddechové, na odpočinutí ideální.

Piled Higher and Deeper (2011)

Objektivně 3* a oproti komiksu je film výrazně slabší, na druhou stranu - hezky vtipně vystižený život (nejen) PhD studentů přidal filmu subjektivně o hvězdičku navíc.

Princ a pruďas (2011)

Lehce nadprůměrná komedie parodující hrdinské fantasy. Hodně věcí mě pobavilo, ale nahlas jsem se zasmála asi dvakrát. Příjemné na ukrácení líného odpoledne, jako tahoun večera už méně atraktivní snímek.

Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

O chloupek slabší než předchozí díl; ubylo překvapení i vtipnosti na úkor akce zabírající většinu filmu. Ani první film zdaleka nebyl klasický Sherlock Holmes, ale vůbec mi to nevadilo, neboť to byl poměrně dobrý film, u kterého jsem se celou dobu bavila. Hra stínů v nejakčnějších momentech spíše nudí a znovu upoutá diváckou pozornost až v závěru.

Šéfové na zabití (2011)

Doufala jsem v příjemnou černou krimikomedii a dočkala jsem se sice komedie, ale předvídatelné a s velmi pubertálním, v žádném ohledu černým, humorem. Párkrát jsem se zasmála, takže na 3* film dosáhl, ale škrábal se tam těžko. Z podobného žánru se podívejte raději na Mého souseda zabijáka, který je méně klišovitý a víc pobaví.

Velká vánoční jízda (2011)

Hodně dobré 3*, nebo slabší 4*. Zábavné a milé, ale i v rámci žánru až příliš předvídatelné. Ovšem zhlédnutí doporučuji, film je velmi příjemný.

X-Men: První třída (2011)

Skvělý návrat k X-Men sérii! Kdyby vzniklo další pokračování (resp. další prequel) a drželo si úroveň, potěšilo by mě to (ačkoli mi to přijde nepravděpodobné, takže bych klidně zůstala jen u tohoto). Erik/Magneto je dokonalý, poznáváme mnohé známé postavy z jiného úhlu a cameo jedné z nejslavnějších je vynikající vtipný moment jinak většinou spíš vážně laděného filmu. Spokojenost. 4* - a že tam byl Magneto tak skvělý, tak dokonce 4,5*.