Manžel nebo milenec (2011) (TV film)

50% - Jedná se o televizní film, který mě dokázal překvapit svou zápletkou a koncem, který je otevřený a ne zrovna happy. Herecké výkony jsou odpovídající televiznímu formátu. Ale žádnou velkou slávu nečekejte.

Czech Made Man (2011)

50% - Jedna věc je jasná. Budař umí a dokáže každému filmu pomoci minimálně o deset procent. Zde ho bylo celý film plné plátno, takže jistě zachránil spoustu scén, které by jinak vyzněly trapně. Trochu iritující byl styl vyprávění rádoby zajímavým jazykem. Bohužel, když má člověk něco takového poslouchat hodinu a půl, tak už to ztratí veškrou příchuť komiky a zavání to spíše pokusem o vraždu. Děj filmu je lehce nesourodý, skáče se sem a tam a spíše než k zajímavosti to přidává k zmatenosti. Ale přes všechny tyto výhrady jsem se povětšinou bavil sledováním realizace amerického snu prostřednictvím zlatých českých ručiček.

Hanebný pancharti (2009)

50% - Asi jsem tento film nepochopil. Přišel mi divný a o ničem. Jediný dobrý pocit, který si odnáším, je z dalšího famózního výkonu Christophera Waltze. Ale jinak? Spousta bezúčelné brutality. Ta by mi sama o sobě ani nevadila, ale má-li být jedinou náplní filmu, tak mi to nestačí. Nemám nic proti Bradu Pittovi, ale přijde mi, že v tomto filmu zahrál mizerně. O ději se snad ani nedá mluvit. Celé mi to nedávalo smysl. Takže bohužel.

Cesta do lesa (2012)

50% - Bohužel mi uteklo prvních pár minut filmu. To, co jsem viděl, mě však příliš nepřesvědčilo. Jsem velkým fandou filmu Cesta z města. Z osobních důvodů je to pro mě dokonce srdeční záležitost. Proto jsem byl na "pokračování" hodně zvědavý. Stejně tak jsem až nekritickým fanouškem Tomášů Vorlů. Ale nemůžu si pomoct, tomuhle filmu něco chybělo. Bylo tam pár zajímavých motivů, nicméně celý příběh byl křečovitý, těžko uvěřitelný a celkově poměrně slabý, postavy příliš černobílé. Herecké výkony byly hodně rozdílné. Vorel mladší válí, Hanák pod svým standardem, i když na jeho obhajobu musím říct, že neměl moc co hrát. Schmitzer skvělý, Polívka na svém (podle mého názoru nijak skvělém) standardu, Linhartová a Schlesinger svorně nic moc. Tím asi radši skončím. Těším se, až zase uvidím dobrý film od Vorla. Snad Vejška?!

Vlk z Wall Street (2013)

60% - Extrémně dobré recenze tohoto filmu vykonaly svou práci a po velmi vysokých očekáváních jsem docela zklamán. Film není špatný, ale nic převratného jsem na něm neshledal. DiCaprio je skvělý, to už jsem s povděkem kvitoval dříve. Scéna, kdy se plazí do auta absolutně nemá chybu a s manželkou jsme se v kině smáli, až jsme hýkali. Ale jinak? Kritika kapitalismu? Ok, sám se s ní ztotožňuji, ale unešen formou nejsem. Příběh? Poměrně tuctový, dokonce si dovolím kacířsky napsat tuctově natočený. Takže kdybych nečetl několik stovkových recenzí, asi bych byl docela spokojený, ale ne unešený.

Den zrady (2011)

90% - Velice příjemné překvapení. Další film, ve kterém se mi velice líbilo Goslingovo herectví. Člověk úplně cítí, jak se jeho postava vyvíjí pod tíhou událostí a to přestože hraje poměrně minimalisticky. Film je pokusem o nahlédnutí do zákulisí volebních kampaní a skrytých bojů plných špinavostí, přetvářky a pokrytectví. Nepřehání to a díky tomu je uvěřitelný a vtáhne diváka do strhujícího děje, který ale zároveň probíhá pozvolným tempem.

Elysium (2013)

80% - Na tento film jsem se hodně těšil. Nesplnil moje očekávání. Přesto mu dávám vysoké hodnocení. Výrazným plusem je ďábelský agent v podání Sharlto Copleye. Scény s ním nemají chybu a opravdu bych ho nechtěl potkat ani za jasného bílého dne. Dále se mi líbily nádherné záběry Elysia a neméně kontrast se špinavou Zemí zaslíbenou loserům. Stejně tak ve mě rezonovalo sociální poselství filmu, i když je divákovi podáváno až příliš polopatě a jednostranně. Odtud také pramení mé největší zklamání. Jodie Foster byla jako chladná despotka též skvělá. No a Damon? Nemá moc co hrát, ale celkově ho hodnotím spíše kladně. Zápletka se záchranou (nebudu konkrétnější, abych příliš nespoileroval) šla určitě vytěžit daleko lépe. Celkový dojem je ale po zralém zvážení převážně kladný.

Kawasakiho růže (2009)

50% - Místy byl film zajímavý, místy méně, místy byl až trapně nadnesený. Celkový dojem je spíše rozpačitý. Začátek byl pomalý, těžce se rozpohybovávající. Potom bylo několik překvapivě svižných a zajímavých scén. Např. se mi líbil "výslech" Chudíka. Závěr byl trapně jednobarevný a patetický. Nejvíce mě na filmu odradily nepravděpodobné/idylické motivy: Disident je pohodový člověk, který česky nutí své hosty recitovat do prdele. Dcera se vzdá člověka, který k ní byl celý život hodný a měl jí rád proto, že lhal o části svého života a jede za svým pravým otcem, který jí nechtěl. Muž ztropí hyterickou scénu, poté co se jeho ženě omylem dostane do pusy sklo z rozbité skleničky a rozešle o tom zprávu všem známým. Tady šustí papír...

Bláznivá, zatracená láska (2011)

60% - Viděno náhodou v televizi na Nově. Film mě na první pohled zaujal a ještě víc mě zaujalo jeho poměrně vysoké hodnocení na ČSFD. Tak jsem se rozhodl ho dokoukat do konce. Výsledný dojem je takový, že se nutně musí jednat o práci dvou naprosto rozdílných scénáristů. První - říkejme mu třeba A - vymyslel fantastickou komedii plnou naprosto parádních na situaci dokonale padnoucích hlášek, které pořádně provětraly mou bránici. To je první zhruba polovina filmu. Druhý scénárista - říkejme mu třeba pan Superklišé - to potom v druhé polovině filmu naprosto zapařil. Ke konci už jsem se pomalu styděl dívat na obrazovku, jak tam bylo až k trapnosti přeslazeno. Steve Carell ok, Gosling skvěle, ostatní plus mínus, spíš mínus. Škoda toho konce, ten to v mých očích poslal hodně dolů.

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

100% - Začátek nenápadný, ale potom film graduje, graduje, až vygraduje do impozantního závěru s nečekaným, šokujícím rozuzlením. Ještě teď se mi dělá psychicky mdlo, když si na to vzpomenu. Nicholson fantastický, ostatní herci taktéž. Právem naprostá klasika. Forman je genius.