Vratné lahve (2007)

Na to, kolik obstrukcí provázelo tvorbu scénáře, se Zdeněk Svěrák moc nevyznamenal. Film totiž funguje jak má pouze v měřítku situační komedie. Celkově jsou VRATNÉ LAHVE roztříštěné a Svěrákovi nikdy nezapomenu závěrečný doslov, který zpochybnil celé vyznění příběhu. Herci nepřekvapí, jsou kvalitativně přesně tam, kde je divák očekává. Nebýt hořkého závěrečného zaškobrtnutí a několika uslintaných snových epizodek, VRATNÉ LAHVE by se zařadily mezi to nejlepší od pánů Svěráků. Nic to ovšem nemění na tom, že současnou českou produkci neskutečně převyšují.

Transformers (2007)

Nesmírně tupý příběh, okořeněný patetickými kecy, na druhou stranu ale obalený příjemnou, lehce humornou slupkou. To je u Bayových filmů většinou typické, tenhle film ale má neskutečně silnou stránku co se týče efektů a dává tak frázi "audiovizuální orgie" nový význam. Ale každá mince má dvě strany: je až zarážející, jak se dá tak silná stránka filmu znehodnotit naprosto chaotickými souboji, kdy kamera neví co má zabrat a divák neví na co koukat dřív. Střih je na můj vkus velmi rychlý a neuškodilo by trochu zpomalit tempo. Přes to přese všechno mi ty dvě a půl hodiny celkem příjemně utekly a já tedy nemůžu film označit jako ztrátu času. Dokonce na Transformers zajdu asi ještě jednou, protože na DVD to bude poloviční zážitek a ty triky chci vidět ještě jednou :). Doporučení: u filmu vypněte mozek, nebude potřeba...

Četník v New Yorku (1965)

O poznání slabší než první díl, stále to ale není tak hrozné jako poslední dva díly. Dvě hvězdy za Funése, jedna z nostalgie a jedna za "My flowers are beautiful...":)

Provaz (1948)

No, z filmu mám smíšené pocity. Na jednu stranu se mi líbil ten tolikrát omílaný experiment o filmu bez střihu, scénář mi přišel velmi kvalitní, na co ale v mých očích film dojíždí jsou místy zbytečně přehrávající herci. Ikdyž se i James Stewart někdy nechá strhnout do trapné polohy, většinu času film po herecké stránce zachraňuje. Přesto se mi film líbil, je to určitě kvalitní psychologické komorní drama s pořádně vypjatým koncem.

Ani stín podezření (1943)

Dokonalé vykreslení vývoje rodinných vztahů. Já vím, že o tom ten film není, ale zachycení rodinné atmosféry a vývoj postav Charlie a strýčka Charlese je brilantní. Zpočátku vidíme hodného strýčka, kterému bychom odpustili snad každý možný prohřešek, jenže v průběhu vyšetřování dvou detektivů se o něm dozvídáme celou pravdu. Na konec vidíme uštvaného šílence, jenž je ze strachu o vlastní krk ochoten obětovat svou vlastní neteř. Vytknout se dá málo, snad jen pomalejší rozjezd a trochu uspěchaný vývoj vztahů mezi Charlie a detektivem. To jsou však jen drobnosti proti všem kladům, kterými tento snímek oplývá.

Potíže s Harrym (1955)

Těžko hodnotit. Někdy je absurdní jednání postav vtipné, někdy až moc absurdní a tudíž nelogické. Romantická linka mi přišla celkem zbytečná, ale rušivě na mě nezapůsobila. Spíše mi vadilo nepřehledné opakované vykopávání Harryho, aniž by bylo dostatečně vysvětleno a odůvodněno. Film místy ztrácí tempo a bohužel mě zklamaly i herecké výkony, až na Edmunda Gwenna v roli kapitána. Film zkuste, nebudete litovat, ale nadšeni pravděpodobně také nebudete.

Sabotér (1942)

Nadprůměrný thriller, který se mohl stát legendou nebýt několika podstatných chyb. Jednání postav místy postrádá na logice, hlavní postava je zahrána příliš průměrně a toporně a patetické hlášky všech zúčastněných spíš vyvolávají úsměv než tichou bázeň. Po technické stránce je film v pořádku, např. kamera mě příjemně překvapila, ale filmu jako celku chybí nějaký duch, ucelenost. I tak ale slušný nadprůměr.

Záměna (1983)

Eddie Murphy ve své nejlepší formě spolu s Danem Aykroydem natrhnou triko dvěma starým pošetilým milionářům, kteří jsou ochotni zahrávat si se životy lidí - třeba za jeden dolar. Výborné herecké výkony, originální scénář přecpaný správně potrhlými charaktery - to já přesně rád.

Sin City - město hříchu (2005)

Pokud nemáte náladu na přemýšlení a chcete se jen dívat, je to film pro vás. Dobře se na to kouká, prezentace parádní, herecké výkony na úrovni, jen mi tu schází jakákoliv myšlenka a provázanost. Na nudný večer ideální, pokud ale čekáte něco hlubšího, vyhněte se Sin City velkým obloukem...

Smrtonosná past 4.0 (2007)

Bezprostřední pocity po shlédnutí byly...rozpačité. Na jedné straně máme povedenou zápletku, parádní akci a poldu, kterému lítá od úst jedna peprná hláška za druhou ( faktem je, že ne všechny jsou trefné...). Na straně druhé jsou díry v logice, rozporuplně ztvárněný záporák ( zpočátku slabota, v průběhu filmu se ale Olyphant pochlapil ) a již pokročilý věk Bruce Willise, který mu nedovoluje rozbalit to naplno. Na můj vkus se čtvrtý díl až moc spoléhá na efekty na úkor Willisova charizmatu. Akce je parádní, o tom žádná, ale musí se brát s nadhledem, jinak budete kroutit hlavou, co to tam ta stíhačka vyvádí :). Několik hodin po shlédnutí se mi ale v hlavě vše rozleželo a došlo mi, že éra akčních filmů z 80. let skončila. Sečteno podtrženo, máme tu velmi kvalitní akční film, který (bohužel) nemá moc společného se svými předchůdci a až přehnaně sází na audiovizuál.