Spider-Man: Daleko od domova (2019)

„Bol tam s nami nejaký spotený chlapík a vravel, že pre teba pracuje.“ Mňa to bavilo viac, ako jednotka. Ešte sa to ani poriadne nezačne a už budete roztopení ako guláš (Whitney!). Plusy: bezstarostná európsko-študentská atmosféra, naopak veľmi smutný odkaz Tonyho Starka, Nočný opičák, skvelý Mysterio (ktorý je tu ozaj majster v ilúziách), vydarená akcia, sympatické postavy a presne taký Spider-Man, aký by mal byť. Mínusy: vlastne ani neviem, lebo čo niektorým prekážalo (dôraz kladený na jednotlivých študentov a vzťahy medzi nimi), sa mne páčilo. Zvrat s Mysteriom sa podobá na istý zvrat z trilógie Iron Man, ale aj to sa mi páčilo. A som rád, že Happy zostáva súčasťou univerza. Plus oceňujem Marcelu Laiferovú a hlášky a dialógy („Česi odmietli uzavrieť mesto.“ – „Idioti.“ alebo "Daj sem tú kopiju." - "Halapartňu."). Kino Považan NMnV 2019

Mstitel (2009)

„A ako veľmi chceš vedieť, čo je v tej taške?“ Rázna seagalovka s tvrdou akciou. Seagal tu pracuje osamelo (relatívne, ale nie je to každopádne ani tímovka typu Nelegálny obchod alebo True Justice: Blood Alley) a vyskytuje sa v akcii dosť často, čo sú dve veci, ktoré v posledných rokoch nie sú v jeho filmoch prílišnou samozrejmosťou, čiže ma to potešilo. Ku koncu už som sa ale dosť nudil.

Změnil tvář Šanghaje (2010) (TV film)

Mňa ten príbeh oslovil, aj architektúra, aj ázijsko-všelijako-pomiešaná poetika.

Stranger Things - Kapitola první: Suzie, slyšíš mě? (2019) (epizoda)

Taký štandardný úvod do série, povedal by som. Viac sme asi ani chcieť nemohli, najskôr si musíme pripomenúť udalosti a postavy a zistiť, v akom štádiu sa práve nachádzajú. Najviac emócií ale vyvolá na pár sekúnd sa vrátiaca mŕtva postava. Vy viete, ktorá.

Tajemství Enfieldu (2015) (seriál)

Strašné retro. Vizuálne to vyzerá ako film z roku 1991. Pritom rok výroby tejto britskej mini-série je prekvapivo 2015. Pokúša sa rekonštruovať udalosti z anglického mestečka, kde sa rodina údajne ocitla pod terorom poltergeista. Nasledovali rôzne formy vyšetrovania, o ktorých pojednával aj slávnejší horor Jamesa Wana V zajatí démonov 2, ktorý priletel o rok neskôr. Snímke dominuje pomalá, plíživá atmosféra, ponurá výprava, dôraz kladený viac na psychológiu postáv, než na strašenie (čo je dobre, lebo strašenie je natočené značne nezaujímavo) a na hercov v čele s nečakane dobrým duom Timothy Spall/Matthew Macfadyen.

Návrat Gremlinů (2017)

"To je tvoje auto?!" Nič extra. Krátkometrážny úlet, ktorý sa slabý rozpočet snaží maskovať tým, že Gremlinov vidíme nečasto a skôr v náznakoch (šuchotanie vianočného stromčeka, tiene), než naplno, v plnej ich kráse resp. "kráse". Skôr alebo neskôr ich však režisér musí ukázať. A keď sa to stane, nie je to vizuálne žiadny zázrak. Gremlini proste patria na veľké kinoplátno. Alebo aspoň na  videokazety.

Složka 64 (2018)

„A keď som sa vedľa neho ráno zobudila, pochopila som, že som všetky tie roky premrhala.“ Zložka 64 má v sebe niečo strašne nebezpečné a temné. Nečudujem sa, ak ju niekto pokladá za najlepší diel série. Oslovil ma silný príbeh o silných témach, založený na psychopatických magoroch, ktorým preplo v mozgoch a začali si myslieť, že sú čosi viac. Okrem toho snímka ponúka mrazivú atmosféru, sympatický kasting, pôsobivé scény, dobré twisty a v neposlednom rade ma zasiahol záver, ktorý naznačuje definitívny koniec, hoci v kútiku srdca dúfam, že ešte niekedy do zatuchnutého Oddelenia Q zavítam.

33 životů (2015)

Námet (podľa skutočných udalostí) mal na to, aby vznikol strhujúci, mrazivý, pôsobivý film. To sa nestalo. Máme dočinenia s podpriemerným titulom, ktorý si v mojich očiach nezaslúži ani len tie 3*. Nie je to katastrofa, ale je to dlhé a z nejakého dôvodu mi to bolo nesympatické. Viac, než pozitívny udobrovák Banderas, ma zaujal starý dobrý (starnúci) Lou Diamond Phillips. Fajn záverečné titulky. Poteší snová pasáž s manželkami.

Bažináč - Worlds Apart (2019) (epizoda)

Ono sa to snáď ani nechce rozbehnúť. Rozhodne sa nekoná žiadne spreneverenie komiksovej predlohe, atmosféra je vďaka močiarom pôsobivá, triky/masky vcelku kvalitné, kasting sympatický a dobrý, ale čo z toho, keď tempo je strašne unavené a spomalené, scenáre plné klišé, je tam hromada dlho dopredu predvídateľných zvratov a k tomu asi šesť úplne neoriginálnych postáv? Oceňujem Iana Zieringa. Áno, Iana Zieringa.

Třída smrti (2013) (studentský film)

Fajnovo psychedelické, znepokojivé a mrazivé. „Loví nás to.“