Volání divočiny (2020)

Ešte raz mi niekto povie, že mohli ušetriť, keď by TOTO robili so skutočnými psami, hodím po ňom psiu konzervu. Psy v tomto filme robia veci, ktoré by nikdy žiadny živý pes neurobil. Miestami to ide už až do rozprávky. Ale rozkošnej a skvelej! O to pôsobivejšie sú potom občasné záchvevy reálneho života, kedy niekto umrie alebo veľmi smutne navždy odíde preč a to sa netýka iba ľudí, ale aj členov svorky. Výsledkom je dojemné, vtipné, milý a poriadne vysokorozpočtové retro dobrodružstvo z dôb, ktoré sa už nikdy nevrátia. Harrison Ford je v pohode, avšak strávi na plátne menej času, než by ste (možno) čakali. Ale ono to ani príliš nevadí, lebo hlavnou hviezdou je predsa Buck. Ale Togo sa mi páčil predsa len o psie ucho viac. Produkcia: James Mangold.

Mařenka a Jeníček v lese hrůzy (2020)

Som z toho zmätený. Rád by som dal 4*. A za istých okolností by to na ne s prižmúrenými očami azda i malo. Lenže dané okolnosti sa nakoniec skôr nedostavili, než dostavili. Už z trailerov a celkovej reklamnej kampane nebolo jasné, či to chcú tvorcovia poňať ako hororové spracovanie rozprávky, alebo ako trocha temnejšiu fantasy. Iste, každá správna rozprávka, samozrejme vrátane tých, ktoré nám rodičia čítali, keď sme boli malí, je čistý horor. Kanibali, vraždy, netvory, temné lesy, hrady plné netvorov. Skúste si prečítať Dobšinského a spol. dnes, keď ste dospelí. Každopádne, tento film je rovnaký, ako trailery a reklamná kampaň: nevie sa rozhodnúť, čím vlastne chce byť. Nuž a tak je občas fakt v dobrom hnusný, znepokojujúci, nepríjemný a desivý a hneď v ďalšej scéne sa atmosférou vráti k trochu temnejšej rozprávke. Zvláštnym oživením deja sú schopnosti Marienky, čo ma zaujalo, hoci ani X dní po dopozeraní neviem, či v dobrom alebo zlom. Kasting sa bez debaty vydaril, najviac pochopiteľne Alice Krige. Alice bola strašidelná už pred desaťročiami (Sleepwalkers, Star Trek: Prvý kontakt) a odvtedy mala more času na to, aby svoje hororové výkony ešte vylepšila. Takže jej dominantný výkon nikoho nemôže prekvapiť. Vizuálna stránka je rovnako rozporuplná, ako samotný žáner: chvíľu vidno, že do nej bolo investované a vyzerá fakt dobre, aby to hneď nato zničila nasledujúca scéna, ktorá vyzerá vizuálne chudobne a televízne.

Conan (1997) (seriál)

Nemecko-mexicko-americký (!) seriál Conan v skutočnosti nie je ani tak pohrobkom legendárneho filmu so Schwarzeneggerom z roku 1982 (a ani Ničiteľa Conana a dvojnásobne nie Červenej Sonje), ale skôr Herkula s Kevinom Sorbom (a v podstate aj Xeny, ktorá je rip-offom a zároveň spin-offom a azda i pohrobkom práve Herkula). S ním má spoločného oveľa viac. Menovite trápne triky, ťažkopádne akčné scény, štúdiové kulisy, fyzicky výrazného jedinca, ktorý nevie príliš dobre hrať, hnusnú výpravu, mizerné scenáre a celkovú odlfáknutosť. Absurdnú korunku tomu nasadzuje Nemec Ralf Moeller v titulnej úlohe, ktorý rolu prebral po svojom rakúskom kulturistickom kamarátovi Arnoldovi. Našťastie elementárna spravodlivosť existuje a toto zverstvo sa dočkalo jedinej série. Zaujímavosťou je, že kým Herkula produkoval Sam Raimi, Conana sa ujala iná, už však predsa len oveľa béčkarskejšia hororová ikona a to Brian Yuzna. Dávam 2* za to, že je to zvrhlým spôsobom veľmi zábavne, ale objektívne je to skôr odpad. Chápeme sa, hej?

Cesta zpátky (2020)

Z Bena Afflecka si mnohí robia srandu. Mám ho rád, ale zároveň chápem aj jeho kritikov, lebo párkrát bol už fakt príšerný a úplne mimo. Toto ale platí takmer o každom hercovi, nie každý deň je sobota. Hlavný problém, čo sa Bena týka, vidím v tom, že málokedy má čo povedať. Vtedy je dosť hrozný, uznávam. V lepšom prípade priemerný. Akonáhle ale má čo svetu povedať, je fantastický. V 90. rokoch sa s kamošom Mattom vykecal v jednom z mojich najobľúbenejších filmov desaťročia, samozrejme v Dobrom Willovi Huntingovi. K tomuto skvelému filmu Matt a Ben zároveň napísali scenár a je to scenár brilantný, ako to býva skoro vždy, ak umelec do svojho diela zakomponuje kus samého seba a rôzne osobné výpovede, smútky, názory, ale i radosti. Kypel z toho život, energia, chuť čosi povedať, niečo po sebe zanechať pre budúce generácie. Fakt. No a teraz je tu zase film a Ben Affleck znova má čo povedať. A je naozaj dobrý, alkohol som z neho doslova cítil aj cez obrazovku. Práve včera sme sa s Rižom bavili o Štefanovi Skrúcanom, ktorý sa v našich končinách preslávil svojím hereckým podaním typického slovenského alkoholika. Kto to pokladá za vrchol, bude Benovým výkonom sklamaný. Čo sa mňa týka, videl som tucty filmov o alkoholikoch, ale Benovo stvárnenie (samozrejme podporené temnými osobnými skúsenosťami) patrí k najpresvedčivejším. Mnohí iní by na jeho mieste afektovali. On nie. On bol len sám sebou (alebo svojím minulým Ja).

Shadowed (2020)

Určite to má niečo do seba, ale v minulosti som určite videl aj údernejšie hororové kraťase. Ostatne, aj od tohto režiséra.

Bloodshot (2020)

Vitajte pri ďalšej Dieselovej jednotke... ktorá sa nikdy nedočká dvojky. Až prekvapivo solídna akčná jednohubka. V rámci žánru vôbec nie zlý film. Má slušné a početné (hoci neobjavné) akčné scény, možno až prekvapivo vysoký počet trikových pasáží (ktoré sú však kvalitné, takže neudierajú do očí) a WTF tanec na jatkách.

Pomsta (1975) (TV film)

"Ty mi, vieš čo nehnevaj sa, negatívne zasahuješ do výroby!"

Spravedlnost podle Spensera (2020)

„Poviem ti len jedno slovo.“ – „V takom prípade by to malo byť správne slovo, amígo.“ Takto. Objektívne je to za 3*. Ale proste mi to sadlo. Je tam fantastický, od každého nového filmu lepší a lepší Mark Wahlberg, je v tom parádny Winston Duke (napriek tomu by som o tomto filme vravel ako o buddy movie len s privretými očami), je v tom skvelá Iliza Shlesinger, je v tom alanarkinovský Alan Arkin, je v tom úžasný Boston so svojou typickou atmosférou a nezameniteľnou architektúrou a plno pästných rán, úderov a kopancov a (to najmä) hádzania ľuďmi do stien a rôznych iných častí miestností (čo je štýl, ktorý v akčných scénach zbožňujem pre jeho efektnosť). Peter Berg to má tradične peterbergovsky vyladené, no a v neposlednom rade je tu Černá Betty. Tá je bez komentára. Ja som bol veľmi spokojný a prajem si pokračovanie, ďakujem.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

„Božínku! Moja prvá laserová prestrelka!“ Ja neviem, nie je to megazázrak, no proste neviem dať žiadnemu Star Wars filmu pod 4* (s čestnou výnimkou mizerného Sola). Ale zas nemôžem určite povedať ani to, že by ma Vzostup Skywalkera nebavil. To ani náhodou. Chýbalo mu „niečo“, vďaka čomu by som si ho zamiloval, ale inak je to Star Wars klasika, ktorá vám dá presne to, čo od nej budete čakať. Scenár ani humor nie sú z najobjavnejších, ale situáciu zachraňujú herci, postavy, akcia, triky, celkovo vizuálna stránka a niekoľko pekných prekvapení. Freeddie Pirnze Jr.!

Screamers: Hon na člověka (2009)

Jednotka s Petrom Wellerom nebola zlá, ale dosť ma sklamalo, že šla veľmi málo do hororu. Dvojka je na tom oveľa lepšie a ide viac do Votrelcov (síce so značne ufňukaným komandom, ale aspoň je sranda). Paranoická linka pre zmenu pripomenie Vec, Hviezdnu pechotu 2 alebo iné „hostiteľské“ terory. Čo ma zaskočilo, to bolo prekvapivo drsné a početné gore. Navyše tu hrá Lance Henriksen. Pre poriadok však treba dodať, že tvorcovia mali k dispozícii čajový rozpočet, takže to celé napriek snahe vyzerá ako dlhšia epizóda Krajných medzí (a Lance má malú rolu). Nakoniec to ale bola predsa len o čosi menšia hovadina, než som čakal, takže s prižmúrenými očami 3*. Čo je o hviezdičku viac, než som dal prvej časti.

Časové pásmo bylo změněno