Strážmistr Topinka - Zločin na poště (2019) (epizoda)

Dosť tragický rozjazd. Topinka mi je vcelku nesympatický, čo by sa ale ešte ako-tak dalo prežiť, lebo tu má k dispozícii dosť hercov/postáv, ktorí sú na tom o poznanie lepšie (aj keď Gabika Marcinková si mohla účasť v tomto projekte odpstiť). Problém vidím v nefunkčnom humore, čudných dialógoch, wtf momentoch (prevrátanie stola v krčme) a dosť trápnom prípade. Nečakal som od neho dokument roka, ale policajné postupy sú tu prezentované skutočne dosť odvážne (okamžité pustenie šoféra auta, v ktorom sa našla zásadná stopa vedúca k odhaleniu závažného trestného činu).

Absolution (2015)

„Je tam hajzel, ktorého chceme nájsť a dať mu pusu na dobrú noc.“ Steven a jeho kamoš Chi sa ocitajú kvôli drsnému kšeftu na Ukrajine. Všetko prebieha podľa patrične krvavého plánu, ale keď je po všetkom a Steven si ide do miestneho baru dať whisky a tu zachráni pred bandou ozbrojených zmrdov ženu. A začína sa peklo. Pre jeho nepriateľov. Tradičné B-seagalovka. Seagalovi parťáci spravidla nestoja za nič, ale Byron Mann je sympaťák (so Seagalom hral už v roku 2003 v Beštii), čo dosť zachraňuje situáciu, pretože Seagal nie je na plátne až tak často, ako by ste si mysleli, že bude. Nenechajte sa však nalákať ani na meno Vinnieho Jonesa (ktorý sa so Seagalom stretol v roku 2005 vo Vnútornom nepriateľovi), keďže uňho ide pomaly až o cameo (troška väčší priestor má až na samom konci).

Hranice v srdci (2018) (seriál)

Toto je môj kraj, moja srdcovka. Otec a jeho rodina pochádzajú z Lubiny, Javorina je kult, ktorý nám môže závidieť celý svet, Holubyho chata je legenda, Slniečko top kapela a v krčme Na konci sveta som bol, hoci len na kofole, ale no a čo.

Hastrman (2018)

Geniálny, fantastický folk. Presne moja šálka kávy. Zbožňujem návrat k mystike našich predkov, piesne, zvyky, tradície, pohanské a iné slávnosti, prekrásnu, pochmúrnu, jesennú výpravu dediny v zovretí lesov a – to najmä – rybníkov, močiarov a riek. Úchvatná koncovka, ktorú som nečakal. Uhrančivý Karel Dobrý a živočíšne koketná Simona Zmrzlá, ktorá si so všetkými zahráva. Scenár možno nie je žiadny extrémny zázrak, ale toto je presne ten typ filmu, kedy si poviete, že to zachránili práve herci. Lebo ak by v tom hrali iní, slabší herci, nebolo by to ono. Dobrý (ktorý je fakt dobrý) a Zmrzlá (ktorá je na konci naozaj dosť zmrznutá) sú však skvelí a úžasní. Úžasná je však bez debaty aj atmosféra a Jiří Lábus. Knihu som čítal, ale zďaleka ma nebavila až tak, ako film. A uznávam, že jej druhá polovica (ktorá sa začína v podstate tam, kde sa končí film) je fakt dosť divná (a je lepšie, že ju nesfilmovali).

Naprostá sebedůvěra (2012)

„´Niečo prasklo´ je profesionálny odhad alebo blbý vtip?“ Strašne nudné a nezáživné pobehovanie hnusnými chodbami a ledabolo až nijako zariadenými miestnosťami. Seagal uprataný do pomerne vedľajšej úlohy (väčší priestor dostal Bren Foster, po ktorom Steven siahol aj o rok neskôr do Vykonávateľa). Obvykle aj nad slabšími seagalovkami zvyknem prižmúriť oko a dať aspoň 40%, fanúšikovia chápu. Ale toto bolo ozaj o ničom. Bod k dobru za relatívne charizmatického Stevea Austina (Za mrežami, Expendables) v kladnej úlohe.

The Farm (2018)

Vzhľadom na námet pomerne krotké, ale i tak v niektorých momentoch idúce za hranicu. Prvá hodina vťahujúca, intenzívna, naturalistická a drsná, ale potom sa im to nejako rozpadlo. SPOILER Navyše mám v podobne ladených filmoch rád, ak sa na konci z predátorov stanú obete a tu to nebolo, čiže pocit satisfakcie nulový. Tak ale zas v reálnom živote by to zrejme dopadlo presne tak isto. SPOILER

Stephanie (2017)

„Žije v lese. Keď sa nahnevá, príde dnu.“ Po jednom z najviac wtf filmov roka (Zimný príbeh) bol Akiva Goldsman zrejme rád, že mu niekto dal pár miliónov na komorný horor s minutážou okolo hodinky dvadsať a s troma hercami (pričom jedným bol sympaťák Frank Grillo a druhou Anna Torv z Mindhunter). Prekvapivo sa zdá, že čím skromnejšie podmienky Akiva na tvorbu má, tým je lepší. Hlavné decko je síce ťapa (Shree Crooks z Toto je náš svet a American Horror Story - Hotel), ale tak zas byť na jej mieste a v jej veku, každý z nás by bol ťapou. Prvá polovica napínavá, temná, pôsobivá. Netušíme, čo sa stalo, ale je nám jasné, že určite niečo pekne hnusné. Potom sa to trochu zlomí a začne sa hrať s odhalenejšími (ale nie úplne odhalenými) kartami a pravdupovediac to na pôsobivosti príliš nestráca ani potom. Troška mi to pripomínalo poviedku Bezpečnostná poistka od Philipa Fracassiho.

Johnny English znovu zasahuje (2018)

Aj v najlepších momentoch (krycie mená, spanie pred šéfom) to nie je moc vtipné. Skôr detské, trošku detinské, značne zastarané a miestami jemne trápne. Usmievate sa, ale takým tým štýlom, ako keď ste v spoločnosti niekoho, nemáte vypité a on začne rozprávať 25 rokov starý vtip. Rowan Atkinson má 64 rokov a scény ako „tanec“ alebo „virtuálna realita“ sú presne na ten spôsob.

Cesta smrti (2010)

Plno drsnej akcie, Dan Bandarau (z Anakondy 4, Nukleárneho cieľa s Wesleym Snipesom a Čierneho úsvitu so Seagalom) sa podobá na Uda Kiera, Seagal sa tu prekvapivo veľa hýbe a navyše drží brokovnicu (a držať brokovnicu v akčnom filme vyzerá vždy úžasne). Scenár by som nekomentoval, to je u seagalovky v podstate úplne zbytočné (na tomto konkrétnom pracoval Seagal). Rovnako tak zabudnite na krásnu rumunskú výpravu; táto síce je rumunská, ale pekne hnusná. No kto má slabosť pre Seagala a zmieril sa s tým, že áčkarské doby má chalan nenávratne preč, mal by byť spokojný. Seagal je v tejto snímke predstavovaný ako božstvo, ktorému cudzinci uznanlivo hovoria, že ak by žil v ich krajine, bol by vnímaný ako hrdina a keď naňho a na jeho parťáka zaútočí presila, parťák dostane slušnú nakladačku a ledva zmláti jedného týpka, kým Seagal je Terminátor, všetko to tam vymláti a ani sa pri tom nezadýcha.

Zrodila se hvězda (2018)

Chvíľu som uvažoval, že Zrodila sa hviezda dám len 2* ale nemôžem a to napriek tomu, že som čakal oveľa strhujúcejší, silnejší, emotívnejší a monumentálnejší zážitok (a je to strašne dlhé a predvídateľné). Mám príliš rád príbehy o talentovaných (a zároveň prekliatych) ľuďoch, pesnička Shallow je super a Lady Gaga skvelá. Úvod fajn, záver silný, ale cca 40 minút v strede dosť o držku. SPOILER A vôbec som nepochopil, o čo režisérovi išlo pri premene hrdinky. Tá je na začiatku líčená ako pomaly až country speváčka, zrazu z nej urobia tancujúcu popovú hviezdičku a nikomu mimo manžela to nevadí, dokonca aj jej to pripadá prirodzené. Čiže ju mám vnímať ako negatívnu postavu, ktorá pre prachy urobí všetko a utrápi muža na smrť tým, ako prehajdáka svoj vlastný talent? Palec dole dávam i za slabo, nedostatočne spracovaný motív postupného hluchnutia; z podľa mňa pre postavu kľúčovej udalosti urobil režisér nič. SPOILER